Հայաստանի մարզերից ավելի քան 150 երիտասարդներ կառավարության և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ միասին մասնակցեցին EU4Business-SMEDA ծրագրի կողմից նախորդ ամիս Գյումրիում կազմակերպված «Մարզերի հզորացումը բարձր տեխնոլոգիաների խթանմամբ» երկօրյա համաժողովին:
Գյումրին՝ Հայաստանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքը, նպատակ ունի քաղաքի կենտրոնում տեղակայված իր տեխնոլոգիական կենտրոնով և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող բազմաթիվ ընկերություններով դառնալու Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մայրաքաղաքը:
«Շատ երիտասարդներովքեր պատրաստվում էին արտագաղթելԳյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի բացումից հետո որոշեցին մնալ և ծրագրավորում սովորելՍկզբում ոչ ոք չէր հավատումոր այս ծրագիրն իրականություն կդառնա»,- նշել է Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի (ԳՏԿբիզնես զարգացման մենեջեր Ամալյա Եղոյանը:
Աշխատատեղերի ստեղծման կենտրոն
Հիմնադրումից ի վեր՝ ԳՏԿ-ն արդեն ստեղծել է շուրջ 200 աշխատատեղ, ունի մոտ 100 շահառու կազմակերպություն և տարեկան պատրաստում է 500 մասնագետ: Կենտրոնում գործում են 25 տեղական և միջազգային կազմակերպություններ:
Համաժողովի հիմնական նպատակն էր խթանել Հայաստանի մարզերի տնտեսական զարգացումը՝ վերլուծելով փոքր քաղաքների համար մշակված հաջողված միջազգային ռազմավարությունները, որոնք կարող են իրականացվել Հայաստանում: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ով համաժողովի պատվավոր հյուրն էր, ընդգծեց տեխնոլոգիաների միջոցով Հայաստանի տնտեսությունը զարգացնելու կարևորությունը՝ շեշտադրելով այդ գործընթացում մարզերի ակտիվ ներգրավվածությունը:
Բարձր տեխնոլոգիաները՝ տնտեսության խթան
«Մենք հետամուտ ենք Հայաստանում զարգացնելու բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը՝ որպես մեր տնտեսությունն առաջ մղող ուղղություններից մեկըորը ներդրումների ներգրավման և արտահանման մեծ ներուժ ունիՄիաժամանակՀայաստանի հզորացման տեսլականի մեջ առանցքային կարևորություն ունի մարզային զարգացումըառանց որի չենք կարող զարգացած երկիր ունենալԱյս երկուսի համադրումը ցանկալի արդյունք կարող է ապահովել», - ասաց վարչապետ Կարապետյանը:
ԵՄ-ն Հայաստանի առաջատար ներդրումային ու տնտեսական գործընկերն է, ինչը վերահաստատվեց այս տարվա առաջին ինն ամիսների ընթացքում. Եվրոպական միության երկրների հետ ապրանքաշրջանառությունն աճել է շուրջ 25 տոկոսով: Վերջերս ԵՄ-ն Հայաստանին տրամադրել է 25 մլն եվրոյի դրամաշնորհ՝ թվայնացման համապարփակ համակարգ գործարկելու համար:
«Լիովին հեղափոխական»
«Կարծում եմ՝ էլեկտրոնային կառավարման ներդրումը Հայաստանում լիովին հեղափոխական է: Հայաստանում մարդիկ տեղյակ չեն, թե ինչ է կատարվում էլեկտրոնային կառավարման ոլորտում: Այն, ինչ կատարվում է այստեղ՝ Հայաստանում, ոչ միայն լավ է երկրի համար, այլև աշխարհում առաջնային տեղ է զբաղեցնում: Էլեկտրոնային կառավարման այս փոխակերպման գործընթացը, որի միջով անցնում է Հայաստանը, մի քանի տարի անց հայտնի կդարձնի երկիրը և կդասի էլեկտրոնային կառավարման ոլորտում եվրոպական երկրների առաջատարների շարքում», - նշել է ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աճեմյանը:
Միջոցառումն իրականացվել է միջազգային կազմակերպությունների և EU4Business-ի SMEDA («Աջակցություն փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացմանը Հայաստանում») ծրագրի հետ համագործակցությամբ, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) կողմից և իրականացվում է GIZ-ի «Մասնավոր հատվածի զարգացում Հարավային Կովկասում» ծրագրով:
SMEDA-ի ուշադրության կենտրոնում Հայաստանի ողջ տարածքում, այդ թվում՝ բոլոր մարզերում, գործող փոքր և միջին ձեռնարկություններն են:
«Մարզերի ընկերությունները շատ կարևոր ենՄենք արդեն խոսել ենք երկրի կրթական համակարգի և տնտեսական հզորության մեծ ներուժի մասինԱյս ծրագրի միջոցով փորձում ենք բարելավել մարզերի տնտեսական ցուցանիշներըԾրագիրը հիմնականում ուղղված է տնտեսական կլաստերների մշակման ու կառավարման բարելավմանըԵրբ խոսում ենք տնտեսական կլաստերների մասիննկատի ունենք ինկուբատորներըտեխնոպարկերըտեխնոլոգիական կենտրոնները այստեղ՝ Գյումրիումև Վանաձորումինչպես նաև Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիները», - նշել է SMEDA-ի թիմի ղեկավար Էվա Նահերը:
«Ցուցադրիր ներուժդ»
Էվա Նահերը երիտասարդներին կոչ արեց «ցուցադրել իրենց ներուժը» և «միավորել ջանքերը համախոհ գործընկերների հետ»՝ որպես բիզնեսում հաջողության հասնելու միջոց:
«Միավորվեք և դարձեք ավելի հզորԵթե մենակ չեքապա ավելի հեշտ է ներդրողներ և ներդրումներ ներգրավելըՄիջազգային փորձում բազմաթիվ օրինակներ կաներբ մի առանձին ընկերության չի հաջողվել ներդրողներ ներգրավելսակայն միավորվելով՝ նրանք կարողացել են ավելի մեծ ձեռքբերումներ ունենալ այն ոլորտումորտեղ հայտնի են եղելև դրա շնորհիվ գործընկերներ գտնելՈւստիմիավորվեք և ցուցադրեք ձեր ունեցածը», - նշել է նա:
Համաժողովի առաջին օրվա ընթացքում քննարկված հիմնական թեմաները, այն է՝ մտածելակերպի փոփոխություն, հաջող ձեռնարկության ստեղծում և մարզերի զարգացում, մասնակից երիտասարդների հետ գործնականում կիրառվեցին երկրորդ օրն անցկացված տարբեր աշխատաժողովների ընթացքում:

‘Change mindset’ and ‘show your potential!’ – IT to boost Armenia's economy
More than 150 young people from the regions of Armenia got together with representatives of the government and international organisations to take part in the ‘Empowering Regions Through High Tech’ conference organised by the EU4Business SMEDA project in Gyumri over two days last month.
Gyumri, the second largest city of Armenia, is aiming to become the IT capital of Armenia with its technological centre in the downtown and many locals obsessed with high tech.
“Many young people were a step away from migration but seeing that Gyumri Technological Centre exists they have decided to stay and learn programming. Initially, nobody believed that this project would come true,” said Amalya Yeghoyan, the business development manager of Gyumri Technological Centre (GTC).
A centre for job creation
Since its was established, the GTC has already created up to 200 jobs with almost 100 beneficiary companies, and educates 500 specialists annually. There are 25 local and international organisations located in the Centre.
The main goal of the conference was to promote economic development in the provinces of Armenia by analysing successful international strategies for small cities that can be implemented in Amenia. Prime Minister Karen Karapetyan, who was the honorary guest of the conference, zeroed in on boosting the economy of Armenia through technology, emphasising the active involvement of the regions in the process.
High technology as the accelerator of the economy
“We have set on developing high technologies in Armenia as the accelerator of our economy, the field has a huge potential of involving investments and export. At the same time, in the vision of empowering Armenia, regional development has a key importance, and without this, we will not have a good country. The mix of both can create a desirable result,” said prime minister Karapetyan.
The EU is the leading investor and economic partner of Armenia and this was reconfirmed during the first nine months of this year, with a 25 per cent increase in the trade turnover with European Union countries. Recently, the EU has granted €25 million to Armenia for launching a comprehensive digitalization system.
‘Totally revolutionary’
“I think the introduction of the e-government is something that is totally revolutionary in Armenia. People in Armenia do not know what is happening in e-governance. What is happening here, in Armenia, is not only good for Armenia; it is top of the lead worldwide. The transformation that Armenia is going through in e-governance in a couple of years will put Armenia not only on the map but on the top of the European countries in terms of e-governance,” said Hoa-Binh Adjemian, the head of cooperation for the EU Delegation to Armenia.
The event took place in partnership with international organisations and the EU4Business SMEDA project (Support to Small and Medium Enterprises Development of Armenia), which is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), and implemented by GIZ's Private Sector Development in South Caucasus Programme.
SMEDA focuses on small and medium enterprises in Armenia throughout the country including all the regions of Armenia.
“The companies in the regions are highly important. We have already talked about the big economic potential of education and economic strength of a country. Improving economic performance in the regions is what we try to do with our project. The focus is to improve design and management of economic clusters. When we speak about economic clusters, we mean incubators, we mean technoparks, technology centres here in Gyumri and in Vanadzor, we mean free economic zones in Armenia,” said Eva Naeher, SMEDA’s team leader.
‘Show your potential!’
Eva Naeher called for the young people to “show their potential” and “team up with their peers” who share their ideas as a key to scrape through in business.
“Group up and become stronger! If you are not alone, it is easier to attract investors and investment. There are many examples internationally when a single company did not manage to attract investors but when they joined up, they created something bigger they were known for, and they found partners. So, come together and show what you have,” she said.
The main topics discussed during the first day of the conference, like changing mindsets, creating successful entrepreneurship, and development of the regions, were practiced on the second day during various workshops with the participating young people.