«Արևելյան գործընկերության առևտրի օժանդակման հարթակ» ծրագիրը կխթանի Հայաստանի առևտուրը Եվրոպական միության հետ և ԱլԳ տարածաշրջանում
(Ժնև/Երևան) Հայաստանյան ընկերությունները շուտով ավելի հեշտությամբ կկարողանան ծանոթանալ առևտրային հնարավորություններին Եվրոպական միության անդամ երկրների հետ և Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) տարածաշրջանում։ Այս հնարավորությունը նրանց կտրամադրվի «Արևելյան գործընկերության առևտրի օժանդակման հարթակ» (Eastern Partnership (EaP) Trade Helpdesk) ծրագրի շրջանակում։  Ս․թ․ ապրիլի 26-ին Առևտրի միջազգային կենտրոնը Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ կազմակերպեց շահագրգիռ կողմերի առաջին հանդիպումը «Արևելյան գործընկերության առևտրի օժանդակման հարթակ» ծրագրի վերաբերյալ։
Ծրագիրը մեկնարկել է 2019 թ․-ի վերջին և իրականացվում է Առևտրի միջազգային կենտրոնի կողմից, որը Միավորված ազգերի կազմակերպության և Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության համատեղ գործակալություն է։ Այն իրականացվում է Եվրոպական միության աջակցությամբ «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» նախաձեռնության շրջանակում։ Հինգ տարի տևողությամբ այս ծրագրի նպատակն է ամրապնդել տնտեսական և հատկապես առևտրային կապերը Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների և Եվրոպական միության միջև, ինչպես նաև ԱլԳ տարածաշրջանում։ Ծրագրի արդյունքում ԱլԳ անդամ երկրներում գործող ընկերություններն ավելի լայն հնարավորություններ կունենան օգտվելու տարածաշրջանում և Եվրոպական միությունում առևտրի վերաբերյալ համապարփակ, հավաստի և թափանցիկ տեղեկատվությունից ԱլԳ առևտրի օժանդակման առցանց հարթակի միջոցով։ Վերջինս նաև հնարավորություն կտա ընկերություններին տեղեկացնել ներմուծման և արտահանման վերաբերյալ խնդիրների մասին և գործնական լուծումներ ստանալ համապատասխան պետական կառույցների կողմից։ Ավելին, ծրագրի շրջանակում կիրականացվեն ոչ սակագնային միջոցառումների վերաբերյալ հարցումներ, որոնք վեր  կհանեն իրավաօրենսդրական և ընթացակարգային առևտրային խոչընդոտները։ Կտրամադրվեն նաև ոլորտային ուղեցույցեր Եվրոպական միություն արտահանելու վերաբերյալ։ Համապատասխան պետական կառույցներն ավելի պատրաստված կլինեն ընտրված ծառայությունների ոլորտներին առնչվող տվյալներ հավաքագրելու և մշակելու համար։ Ընկերությունները և բիզնեսի աջակցման կազմակերպությունները  կմասնակցեն կարողությունների զարգացման դասընթացների շուկայական վերլուծությունների վերաբերյալ՝ տարածաշրջանում և Եվրոպական միությունում առևտրային նոր հնարավորություններին ծանոթանալու համար։
Շահագրգիռ կողմերի հանդիպմանը մասնակցեցին ներկայացուցիչներ պետական գործակալություններից, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունից, Առևտրի միջազգային կենտրոնի փորձագետներ, ինչպես նաև ներկայացուցիչներ բիզնեսի աջակցման կազմակերպություններից։ Մասնակիցները տեղեկացան ծրագրի նպատակների և սպասվող արդյունքների, ինչպես նաև Հայաստանում իրականացվող և ծրագրվող գործողությունների մասին։ Միջոցառման նպատակն էր նաև նախանշել համագործակցության հնարավորությունները գործող պետական նախաձեռնությունների հետ։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Եվրամիության հետ տնտեսական համագործակցության վարչության պետ Արթուր Մայսուրյանը նշել է «Արտահանման զարգացումը Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության հիմնական առաջնահերթություններից է։ «Արևելյան գործընկերության առևտրի օժանդակման հարթակ» ծրագիրը կարևոր գործիք կդառնա, որի միջոցով հնարավոր կլինի արտահանողներին տրամադրել անհրաժեշտ համապարփակ տեղեկատվություն Արևելյան գործընկերության և Եվրոպական միության շուկաների մասին, ինչն, անկասկած, ոլորտում ամենամեծ մարտահրավերներից է»։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության Քաղաքական, մամուլի և տեղեկատվության բաժնի ղեկավար Յան Պլեշինգերը նշել է․ «Եվրոպական միությունը ձգտում է ավելի խորը առևտրային և տնտեսական համագործակցություն հաստատել իր Արևելյան գործընկերության քաղաքականության շրջանակում՝ այդ թվում Հայաստանի հետ։ Արևելյան գործընկերության երկրներից դեպի Եվրոպական միություն, ինչպես նաև միմյանց միջև արտահանման դիվերսիֆիկացիան էլ ավելի կամրապնդի սոցիալ-տնտեսական կապերը և կօգնի խթանել Արևելյան գործընկերության երկրներից փոքր և միջին ձեռնարկությունների մասնակցությունը միջազգային առևտրում։ ԱլԳ առևտրի օժանդակման հարթակը կծառայի որպես անհրաժեշտ գործիք հայաստանյան ընկերությունների համար իրենց նպատակների միջազգայնացմանը հասնելու համար։  ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի  (ՀԸԳՀ) առևտրին առնչվող դրույթները հիմնված են ամենաթարմ և ժամանակակից միջազգային և ԵՄ չափանիշների վրա և հնարավորությունների առումով հաճախ գերազանցում են ԱՀԿ դրույթները։ Նպատակն է ստեղծել ճիշտ բիզնես միջավայր Հայաստանից արտահանումը խթանելու համար։ Առևտուրը ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների կարևոր մաս է կազմում, և Եվրոպական միությունը շարունակում է լինել Հայաստանի առանցքային արտահանման շուկան»։
Առևտրի միջազգային կենտրոնում առևտրի և շուկայական վերլուծությունների վարչության ղեկավար Մոնդհեր Միմունին նշել է «Ծրագրի գործողությունները, որոնք միտված են առևտրի վերաբերյալ ավելի լավ և ավելի թափանցիկ տեղեկատվություն ապահովել հայաստանյան արտահանողների համար, կնպաստեն ԱլԳ տարածաշրջանում, ինչպես նաև ԱլԳ երկրների և Եվրոպական միության միջև արտաքին առևտրում առկա շուրջ 300 մլն ԱՄՆ դոլարի ներուժի իրացմանը»։
Առևտրի օժանդակման առցանց հարթակը առավել մանրամասն տեղեկատվություն կտրամադրի առևտրի վիճակագրության, արտահանման ներուժի, սակագների, արտոնյալ առևտրային համաձայնագրերի, ինչպես նաև արտահանման և ներմուծման ընթացակարգերի և գործարար կապերի վերաբերյալ։ Հարթակը կլինի հարմար օգտագործման համար և կծառայի որպես համապարփակ ուղեցույց Հայաստանում այն ձեռնարկատերերի համար, ովքեր պատրաստվում են ավելացնել արտահանման ծավալները դեպի Եվրոպական միության շուկաներ։
Ծրագրի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկատվության համար դիմել ծրագրի ղեկավար, պրն․ Փոլ Քելլիին՝  pkelly@intracen.org, կամ այցելել ծրագրի կայքէջը https://www.intracen.org/EaP/։ Վերջինս հասանելի է Առևտրի միջազգային կենտրոնի կայքում։
Առևտրի միջազգային կենտրոնը Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության և Միավորված ազգերի կազմակերպության համատեղ գործակալություն է։ Այն աջակցում է զարգացող և անցումային տնտեսություններում փոքր և միջին ձեռնարկություններին լինել ավելի մրցունակ միջազգային շուկաներում՝ նպաստելով կայուն տնտեսական զարգացմանը «Աջակցություն առևտրի համար» (Aid-for-Trade) օրակարգի և ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների շրջանակում։
«ԵՄ-ն բիզնեսի համար» նախաձեռնությունը հովանոցային նախաձեռնություն է, որը ներառում է ՓՄՁ աջակցությանն ուղղված ԵՄ-ի կողմից իրականացվող բոլոր գործողությունները Արևելյան գործընկերության երկրներում՝ Հայաստանում, Բելառուսում, Վրաստանում, Մոլդովայում, Ուկրաինայում և Ադրբեջանում։ Նախաձեռնությունն աջակցում է ՓՄՁ հատվածի զարգացմանը՝ բարելավելով ֆինանսների և բիզնեսի զարգացման ծառայությունների հասանելիությունը և խթանելով բիզնես միջավայրի կարգավորումը։
2019 թ․-ին «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» նախաձեռնության շրջանակում աջակցություն են ստացել 78,995 փոքր և միջին ձեռնարկություններ՝ ստեղծելով հավելյալ 1․3 միլիարդ եվրոյի եկամուտ և 117,254 նոր աշխատատեղեր։ Արդյունքում, այս ՓՄՁ-ների առևտրաշրջանառությունն աճել է 16.1%,-ով, իսկ արտահանումը՝ 5.9%-ով։

Eastern Partnership Trade Helpdesk Project to Boost Armenia’s Trade with the European Union and within EaP
(Geneva/Yerevan) Companies in Armenia will soon have increased capacity to identify trade opportunities with the European Union and within the Eastern Partnership region as part of the Eastern Partnership (EaP) Trade Helpdesk project. On 26 April the International Trade Centre (ITC), in partnership with the Delegation of the European Union to Armenia and the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, organised the first stakeholder meeting on the EaP Trade Helpdesk project.
Launched in late 2019, the EaP Trade Helpdesk project is being implemented by ITC, a joint agency of the United Nations and the World Trade Organization. It is supported by the European Union as part of its EU4Business initiative. The five-year project aims to boost the economic and trade relations between the Eastern Partnership countries and the European Union and within the EaP region. As a result of the project companies in the EaP countries will have increased access to comprehensive, verified and transparent trade information on the region and the EU through the EaP Trade Helpdesk online portal.  The online Helpdesk, available via the portal, will allow them to report on the export- and import-related issues and get practical solutions offered by relevant national authorities. In addition, the project will identify regulatory and procedural trade obstacles through national surveys of non-tariff measures, and provide sector-specific guides on exporting to the EU. Relevant national institutions will be better prepared to collect and process trade in services data for selected sectors, while companies and business support organisations will receive customized capacity building on market analysis to identify new opportunities in the region and the EU.
The national stakeholder meeting brought together representatives of government agencies, the EU Delegation to Armenia, ITC experts, and business support organisations. The participants learned about the objectives and the expected impact of the project, and ongoing and planned activities in Armenia. The meeting was also aimed at determining synergies with the existing national initiatives.
Artur Maysuryan, Head of Department of EU Economic Cooperation of the Ministry of Economy of Armenia said: ''Export development is one of the main priorities of Armenia's economic policy, and  EaP Trade Helpdesk will become an important tool with which it will be possible to provide exporters with the necessary comprehensive information about the EaP and EU markets, which is undoubtedly one of the main challenges in this sphere.''
Jan Plešinger, Head of Political, Press and Information Section at the EU Delegation to Armenia commented: The EU seeks to achieve deeper trade and economic cooperation within its Eastern Partnership policy, including with Armenia. Diversification of exports from EaP countries to the EU and between each other will further deepen socio-economic ties and help in improvement of the EaP countries’ SMEs participation in the international trade. The EaP helpdesk will be the necessary tool for the Armenian companies to achieve their internationalization goals.
The trade provisions of Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) between EU and Armenia, are based on the most recent and modern international and EU standards, and often go beyond WTO provisions in terms of opportunities. The objective is to create the right business environment for generating more exports from Armenia. Trade is an important part of EU –Armenia relations, the EU continues to be Armenia's key export market.
Mondher Mimouni, Chief of the Trade and Market Intelligence section at the International Trade Centre noted: “The activities of the project on the provision of better and more transparent trade information for Armenian exporters could help realise additional US$ 300 million in trade within the region and with the EU”.
The Trade Helpdesk portal will provide users with detailed information on trade statistics, export potential data, tariffs, preferential trade agreements, as well as export and import regulations and business contacts. The user-friendly platform will serve as a comprehensive guide for entrepreneurs in Armenia aiming to increase exports to the EU markets.
For more information about the project please contact:
Mr. Paul Kelly, project manager, kelly@intracen.org
Visit the project page on ITC website https://www.intracen.org/EaP/
About ITC - The International Trade Centre is the joint agency of the World Trade Organization and the United Nations. ITC assists small and medium-sized enterprises in developing and transition economies to become more competitive in global markets, thereby contributing to sustainable economic development within the frameworks of the Aid-for-Trade agenda and the United Nations’ Sustainable Development Goals.
About EU4Business - EU4Business is an umbrella initiative that includes all EU support to small and medium-sized businesses (SMEs) in the Eastern Partnership countries — Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, and Ukraine. EU4Business supports SME growth by improving access to finance and business development services, and by promoting better business regulation.
In 2019, 78,995 SMEs were supported through the EU4Business Initiative, generating an extra €1.3 billion in income and 117,254 new jobs, growing their turnover by 16.1%, and increasing their exports by 5.9% as a result.