Երևան, մայիսի 15, 2020 - Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի առաջին «Traction» ծրագրի համար արդեն ընդունվում են հայտադիմումներ։ 10-շաբաթյա ծրագիրը միտված է օգնելու պրոդուկտ ունեցող և արդեն իսկ որոշակի արդյունքներ գրանցած ստարտափներին արագացնել իրենց աճը և ներդրումներ ներգրավել։ Ծրագիրն իրականացվում է «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի կողմից՝ Եվրոպական միության ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության ներքո Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (German Development Cooperation-GIZ) կողմից իրականացվող «Տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ։ Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր Վիվա-ՄՏՍ-ը միացել է նախաձեռնությանը որպես կորպորատիվ գործընկեր և աջակից։
«Traction» ծրագիրը առաջարկում է վաճառքի (Sales)աճի հաքինգի (Growth Hacking) և ներդրումների ներգրավման (Fundraising) մենթորություն և անհատական զարգացման ծրագիր։ 10-շաբաթյա ծրագրի ընթացքում մասնակից ստարտափները հնարավորություն կունենան անմիջականորեն աշխատել վաճառքի և աճի հաքինգի (Growth Hacking) ասպարեզում առաջատար մասնագետների հետ, սահմանել և հաստատել իրենց աճի հնարավոր ուղիները, կատարելագործել և վավերացնել իրենց ռազմավարությունները և ստանալ աջակցություն միջազգային շուկաներում ընդլայնվելու համար։ Յուրաքանչյուր մասնակից ընկերություն կանցնի կարիքների հիման վրա
մշակված անհատական զարգացման ծրագրով և կունենա շաբաթական կամ երկշաբաթյա հանդիպումներ մենթորների հետ։
Բոլոր այն ստարտափները, որոնք համապատասխանում են հետևյալ չափանիշներին, կարող են դիմել ծրագրին․
• Հասցրել են ցուցաբերել որոշակի վաղ արդյունք (եկամտի, վաճառքի, օգտատերերի բազայի և այլնի առումով),
• Գործարկել  են պրոդուկտը (կամ ունեն MVP/նախատիպ) կամ պատրաստ են գործարկելու այն  մինչև մայիսի 31-ը,
• Ներգրավել են նվազագույնը  20,000 եվրո` դրամաշնորհների, հրեշտակ ներդրումների, վենչուրային ֆինանսավորման տեսքով կամ սեփական միջոցներով, կամ արդեն եկամուտներ են գեներացնում (ոչ պարտադիր, բայց նախընտրելի),
• Նախկինում մասնակցել են որևէ այլ ինկուբացիոն կամ նախաաքսելերացիոն ծրագրի (ոչ պարտադիր, բայց նախընտրելի)։
«Քաթըլիսթ» հիմնադրամի համահիմադիր Աշոտ Արզումանյանը նշում է. «Traction ծրագիրը բխում է էկոհոմակարգում այլ մակարդակի ծրագիր ունենալու անհրաժեշտությունից։ Ծրագիրը մշակված է այն ընկերությունների համար, որոնք աշխատում են ներդրումներ ներգրավելու և աճի կամ վաճառքների ռազմավարություն մշակելու ուղղությամբ: Մենք ուրախ ենք օգնել այդ ընկերություններին աճել և ընդլայնվել Հայաստանի սահմաններից դուրս»։
ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի թիմի ղեկավար Յոհաննա Միխայելա Վեբերը Ստարտափ ակադեմիայի այս նոր ծրագիրը համարում է բացառիկ հնարավորություն Հայաստանում գտնվող այն ստարտափների համար, որոնք պատրաստ են հաջորդ մեծ քայլը կատարել և դուրս գալ համաշխարհային ասպարեզ։ «ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնությունը աջակցել է Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգին 2016 թվականից ի վեր՝ տրամադրելով շուրջ 1․28 մլն եվրո ներդրում դրամաշնորհների և տեխնիկական
աջակցության ձևով, ներառյալ` Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի առաջին 4 փուլերը, որոնք իրականացվել են մեր վստահելի գործընկեր «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի կողմից:
Հետևաբար, մենք ուրախությամբ շարունակում ենք այս աջակցությունը՝ նպատակ ունենալով բացել հայկական նորաստեղծ ձեռնարկությունների զարգացման նոր հեռանկարներ», - նշեց նա:
«Վերջին տարիներին մենք Հայաստանում նկատել ենք ստարտափների կտրուկ աճ: Եղել են ինչպես հաջողակ նախաձեռնություններ, այնպես էլ ձախողումներ: Նախաձեռնությունն ու ստեղծագործական գործունեությունը խիստ կարևոր են, և, այսուհանդեձ, ոչ բավարար հաջող մեկնարկի համար: Վիվա-ՄՏՍ-ը միանում է այս կարևոր նախագծին, որի նպատակն է աջակցել ստարտափներին անցնլու զարգացման հաջորդ փուլ, որպեսզի դրանք վերածվեն կայուն բիզնես կառույցների և ներգրավեն միջազգային ներդրումներ», - ասաց Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս նոր ծրագիրը էականորեն տարբերվում է նախորդներից․ մենք նպատակ ունենք ակտիվ աշխատանք ծավալել պրոֆեսիոնալ մենթորների հետ, ովքեր ընտրված ընկերությունների հետ կմշակեն համապատասխան ռազմավարություններ, - նշում է  «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի համահիմադիր Համբարձում Քաղկեցյանը, - Այս կառուցվածքը  հնարավորություն կտա մասնակիցներին ավելի սերտորեն համագործակցել մենթորների հետ և առավելագույն արդյունք ստանալ համագործակցությունից»։
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը մայիսի 31-ն է, որին կհետևեն հարցազրույցները մասնակից ընկերությունների ցուցակը վերջնականացնելու համար։ Մինչ այդ, Տեղեկատվական հանդիպում տեղի կունենա մայիսի 25-ին (հանդիպման համար գրանցումը հասանելի է այստեղ)։  Ծրագիրը, ինչպես նաև տեղեկատվական հանդիպումը իրականացվելու են հեռահար եղանակով՝ COVID-19 համաճարակի բռնկման և երկրում հայտարարված արտակարգ դրությամբ պայմանավորված։ Ծրագրի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկությունները հասանելի են այստեղ։
Եվրոպական միության մասին
Եվրոպական միության անդամ երկրները որոշել են աստիճանաբար կապակցել իրենց նոու-հաուն, ռեսուրսներն ու ուղիները: 50 տարվա ընդարձակման ժամանակահատվածում նրանք միասին ստեղծել են կայունության, ժողովրդավարության
ու կայուն զարգացման տարածք` պահպանելով մշակութային զանազանությունը, հանդուրժողականությունը և յուրաքանչյուրի անկախությունը: Եվրամիությունը հանձնառու է կիսել իր ձեռքբերումներն ու արժեքները իր սահմաններից այն կողմ գտնվող երկրների ու ժողովուրդների հետ:
«Տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի մասին
ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագիրը կազմում է ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմ և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի մաս, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից: Այն իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ) «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրի կողմից: Այն նպատակ ունի Հայաստանում ստեղծել և զարգացնել ներդրումների ենթակա և նորարարական նախաձեռնությունները` հանգեցնելով ավելի ուժեղ և մրցակցային տեխնոլոգիական և նորարարական էկոհամակարգերի, որոնք ունեն արտահանման հնարավորություններ, ավելի մեծ քանակությամբ Science2Business2Education համագործակցության պլատֆորմներ և ավելի ակտիվ մասնակցություն HORIZON 2020 և HORIZON Europe նորարարական ծրագրերին:
Վիվա-ՄՏՍ-ի մասին
Վիվա-ՄՏՍ-ը (ՄՏՍ Հայաստան ՓԲԸ) Հայաստանի շարժական կապի առաջատար օպերատորն է, որն ունի ամենաընդարձակ ցանցը և տրամադրում է ձայնային և
տվյալների փոխանցման ծառայությունների բազմազան տեսականի` Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Գործունեության հիմք ընդունելով իր բաժանորդների շահերին լավագույնս ծառայելը, հիմնադրման օրվանից` 2005թ. հուլիսի 1-ից, Վիվա-ՄՏՍ-ը կարճ ժամանակամիջոցում կարողացել է ստեղծել համահանրապետական ցանց և բաժանորդների մեծ բազա: Վիվա-ՄՏՍ-ը նորարարությունների առաջատարն է և հետամուտ է ոլորտի բոլոր զարգացումներին` ի շահ երկրի շարժական հեռահաղորդակցության շուկայի: Վիվա-ՄՏՍ-ն իր գործունեության մեջ առաջնորդվում է ISO 26000 (Սոցիալական պատասխանատվության միջազգային ստանդարտ) և ISO/IEC 27001:2013 (Տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգ) ստանդարտներով: Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.mts.am
«Քաթըլիսթ» բարձր տեխնոլոգիաների և ձեռներեցության զարգացման հիմնադրամի մասին
«Քաթըլիսթ» հիմնադրամը իրականացնում է բազմաթիվ ծրագրեր, որոնք միտված են նպաստել Հայաստանում տեխնոլոգիական և ձեռնարկատիրական էկոհամակարգը զարգացնելուն, ինչպես նաև ստարտափ էկոհամակարգը անհրաժեշտ ունակություններով և ընկերություններով համալրելուն։ Իրականցվող ծրագրերից են Հերո Հաուսը (Hero House), Հայաստանի ստարտափ ակադեմիան (Armenia Startup Academy), Արհեստական բանականության ինկուբատորը (AI Incubator), Ձեռնարկատիրական օգնականների դպրոցը (Entrepreneurial Assistants School), Ստարտափ Բուսթ Ուիքենդսը (Startup Boost Weekends), և այլն։

We are pleased to announce the call for applications for the first Traction programme of Armenia Startup Academy - a 10-week mentorship-based programme designed to help companies at post-prototype stage with early traction to accelerate their growth and raise their first or follow-on rounds. The programme is implemented by Catalyst Foundation supported by the European Union’s EU4Business “Technology Development for Armenia” project implemented by GIZ. Viva-MTS, Armenia’s leading mobile network operator, joins the initiative as a corporate partner and supporter.
The Traction Programme will offer hands-on transformative mentorship in Sales, Growth Hacking and Fundraising. Over the 10 weeks of the programme, participating startups will have the opportunity to work closely with leading professionals in Sales and Growth Hacking, establish their growth frameworks, refine and validate their strategies and get support for expanding in international markets. Each participating company will pass through a need-based individual development programme and have weekly or biweekly meetings with the mentors.
All startups that identify themselves in the following categories are welcome to apply:
• Managed to gain early traction (in terms of revenue, sales, user base, etc.);
• Have already launched the product (or an MVP/working prototype) or at least ready to launch by May 31st;
• Have raised a minimum of €20K funding in the form of grants, angel or VC financing, or bootstrapping, or is already generating revenue (not mandatory, but preferable)
• Previously graduated from an incubation/pre-acceleration programme (not mandatory, but preferable).
Ashot Arzumanyan, Co-founder at Catalyst Foundation said, “We see the Traction Programme as a response to an existing need in the ecosystem for a next-level programme. We designed the program for companies that are working on raising investment and establishing effective growth or sales frameworks. We are thrilled to help these companies to expand and grow beyond Armenia”
Johanna Michaela Weber, Team leader of EU4Business Technology Development for Armenia project considers the advanced level of Startup Academy Programme as an exclusive opportunity offered to Armenian startups ready to step to the next level of growth leading them to the global stage: “EU4Business has been supporting Armenian startup ecosystem since 2016 onwards having contributed about EUR 1.28 mln. as direct funding in form of grants and technical support, including the establishment of the Armenia Startup Academy and its first 4 cycles implemented by our entrusted partner Catalyst Foundation. Hence, we gladly continue this support aiming at opening new prospects of development for Armenian startups”, she said.
“During the recent years we have experienced a rapid growth of start-ups in Armenia. There have been both successful undertakings and failures. Initiative and creativity alone are critically important, and yet, not sufficient conditions for setting up a successful start-up. Viva-MTS joins this important project aimed at pushing the development of start-ups to the next stage, for them to grow into sustainable business structures, attractive for international investment,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“This new programme is different from our previous batches in a sense that we aim to heavily engage some high profile mentors in order to set up relevant growth frameworks for selected companies,” stated Hambardzum Kaghketsyan, Co-founder at Catalyst Foundation, “This structure allows participants to have deeper exposure to the mentors’ unique expertise and get the maximum out of the mentorship process.”
The Call for Applications will be open until May 31, 2020. After the screening of applications, interviews will follow to finalize the roster of participating companies. Meanwhile, an Information Session will be held on May 25th (registration for the session is available here). The programme as well as the Info session will be held remotely on account of COVID-19 outbreak and the state of emergency in the country. More information about the programme can be found here.
About EU4Business Technology Development for Armenia Project
EU4Business “Technology Development for Armenia’’ is part of the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” project, which is co-funded by the European Union and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by German Development Cooperation GIZ through the Private Sector Development and TVET South Caucasus Programme. It aims at creation and further development of investable and innovative ventures in Armenia leading to stronger and competitive tech and innovation ecosystems with potential export orientation, increased number of Science2Business2Education cooperation platforms and higher participation in HORIZON 2020 and HORIZON Europe innovation programmes.
About Viva-MTS
Viva-MTS (MTS Armenia CJSC) is Armenia’s leading telecommunications operator, having the widest network reach and spreading a wide range of Voice and Data services all across Armenia. Having the best of the Armenian people interest at heart since its launch on 1st July 2005 and in a short period of time Viva-MTS has managed to build a nationwide network and a considerable customer base. Viva-MTS drives innovation and aims at always being at the forefront of any development serving the Armenian mobile communications market.  The company follows the guidance provided by ISO 26000 (International Standard of Social Responsibility) and ISO/IEC 27001:2013 (Information Security Management System). For more information visit www.mts.am
About Catalyst Hi-Tech and Entrepreneurship Development Foundation
Catalyst Hi-Tech and Entrepreneurship Development Foundation aims to contribute to the development of the tech entrepreneurship ecosystem in Armenia. The Foundation has a number of initiatives aiming to fuel the Armenian startup ecosystem with competitive skills and develop a pipeline of capable companies, including Hero HouseArmenia Startup AcademyAI IncubatorEntrepreneurial Assistant School, Startup Boost Weekends, etc.