EU4Business-ը Հայաստանում տրամադրում է ազգային արժույթի համարժեքով 8,33 միլիոն եվրոյի վարկեր՝ օգնելու գործարար կանանց և գյուղական վայրերի ՓՄՁ-ներին ու միկրոձեռնարկություններին:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Արարատբանկի միջոցով իրականացնում է երկու վարկային ծրագիր՝ կանանց կողմից ղեկավարվող և գյուղական վայրերում գտնվող ձեռնարկությունների ֆինանսավորման աճող պահանջը բավարարելու համար:
Վարկեր և խորհրդատվություն հայ գործարար կանանց համար
Հայ գործարար կանանց համար վարկավորումը հասանելի է EU4Business նախաձեռնության և ՎԶԵԲ-ի «Կանայք բիզնեսում» (ԳԿ) ծրագրի շրջանակում,
որը Արևելյան գործընկերության բոլոր երկրներում վարկեր, խորհրդատվություններ, տեխնիկական աջակցություն, ուսուցում և աջակցություն է տրամադրում կին ձեռնարկատերերին և կանանց կողմից ղեկավարվող ընկերություններին:
Ֆինանսավորվելով Եվրամիության, Շվեդիայի և ՎԶԵԲ-ի Վաղ անցումային երկրների հիմնադրամի կողմից՝ ծրագիրը նաև ապահովում է ռիսկերի մեղմացում տեղական ֆինանսական հաստատությունների և գործարար խորհրդատվական ծառայությունների համար՝ առաջին կորստի փոխհատուցման տեսքով:
«Այս վարկային գիծը, ինչպես նաև մեր՝ «Կանայք բիզնեսում» թիմի կողմից տրամադրվող լրացուցիչ խորհրդատվությունը, նոու-հաուն և ոչ ֆինանսական աջակցության ծառայությունները կօգնեն կին ձեռնարկատերերին ընդլայնել իրենց բիզնեսը և բարգավաճել»,- ասել է ՎԶԵԲ-ի նախագահ պարոն Սումա Չակրաբարտին:
EU4Business-ը Հայաստանում
ՓՄՁ-ներին բաժին է ընկնում Հայաստանում բոլոր աշխատատեղերի 80%-ը, բայց՝ ՀՆԱ-ի ընդամենը 27%-ը:
EU4Business-ն աշխատում է բարենպաստ գործարար և ներդրումային միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ, ինչը հայկական ՓՄՁ-ներին կօգնի իրագործել իրենց ամբողջ ներուժը և այդպիսով բարելավել երկրի տնտեսությունը:
Ծրագրերը բարելավում են ֆինանսների ու նոր շուկաների հասանելիությունը և թիրախավորում են կին ձեռնարկատերերին ու գյուղական վայրերում և կանաչ էներգիայի ոլորտում գործող ՓՄՁ-ներին՝ միաժամանակ խթանելով սոցիալական ձեռնարկատիրությունը:

EU4Business is providing EUR 8.33 million of local currency loans in Armenia to help women entrepreneurs and SMEs and micro-enterprises in rural areas.
Two on-lending programmes are being implemented by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) through Araratbank to meet a growing demand for financing from women-led and rural businesses.
Loans and advice for Armenian businesswomen
The lending for Armenian businesswomen comes under the EU4Business/EBRD Women in Business (WiB) programme, which provides lending, advice, technical assistance, training and support to women entrepreneurs and women-led companies throughout the Eastern Partnership countries.
Funded by the EU, Sweden and the EBRD Early Transition Countries Fund, the programme also provides risk mitigation for local financial institutions and business advisory services in the form of first-loss cover.
“This credit line - together with the additional combination of advice, know-how and non-financial support services from our Women in Business team - will help women entrepreneurs to grow their businesses and prosper,” said EBRD President, Sir Suma Chakrabarti.
SMEs are responsible for nearly 80% of all jobs in Armenia, but just 27% of GDP.
EU4Business is working to build a conducive business and investment environment to help Armenian SMEs reach their full potential and thus improve the country’s economy.
Programmes improve access to finance and new markets, and target women entrepreneurs and SMEs working in rural areas and green energy, while encouraging social entrepreneurship.