EU4Business նախաձեռնության շրջանակում դեպի Հարավաֆրիկյան Հանրապետություն ուսումնական այցի ընթացքում հայ արտադրողները ծանոթացան միջազգային և հատկապես եվրոպական շուկայում մրցունակ չիր վաճառելու մի շարք գաղտնիքների՝ ինչպես ապահովել չրի խոնավության նախընտրելի աստիճան, վերամշակման ինչ մեթոդներ կիրառել չրի կյանքը երկարացնելու համար, ինչպես ունենալ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան գրավիչ, բայց միևնույն ժամանակ ոչ ծախսատար փաթեթավորում, ինչպես ճիշտ կազմակերպել արտադրանքի առաջխաղացումն ու վաճառքը։
Հայաստանում չրագործության ավանդույթը սկիզբ է առել ավելի քան երկու հազարամյակ առաջ։ Դեռևս Քրիստոսից առաջ 5-րդ դարում հույն պատմիչ Հերոդոտոսը հիշատակում է Հայաստանի՝ արևով համեմված չրերի մասին, որոնք հայ վաճառականները տեղափոխում էին գինիների և այլ մթերքի հետ միասին, իսկ Քսենոփոնի վկայություններում նշվում է, որ հայ գյուղացիները ձմռան համար պահեստավորում էին նաև չորացված մրգեր։ Արևաշող Արմավիրի մարզի չրագործներից մեկի՝ Արկադի Խաչիկյանի խոսքերով, պեղումների ժամանակ հնագետները երբեմնի մայրաքաղաք Երևանդաշատում՝ Երվանդ թագավորի որսորդական պալատի խոհանոցի հատակին, հայտնաբերել են մի բուռ չիր, որը թեև արդեն ածխացած էր, բայց դժվար էր շփոթել այլ բանի հետ։
Թե ինչպես էին հին հայերը չիր պատրաստում, ստույգ տվյալներ չկան, բայց որ չորացված մրգերը դարեր շարունակ զարդարել են հայ արքունական սեղանները, պատմությունն է հուշում։ Այսօր էլ Հայաստանում չրագործությունը բավականին տարածված է, ինչը պայմանավորված է տեղացի արտադրողների ջանասիրությամբ և, իրարկե, բարենպաստ բնակլիմայական պայմաններով։ Հեռավոր Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում չրագործության համար անհրաժեշտ բնակլիմայական պայմանները, գուցե, զիջում են Հայաստանին․ ջրի սակավություն, աղակալած հողեր, սպառման շուկաներից հեռու գտնվելը, ինչը, սակայն, չի խանգարում, որ հարավաֆրիկյան չրերն արտահանվեն աշխարհով մեկ։ Չրարտադրության գաղտնիքների բացահայտման հետքերով մարտին ԵՄ-ն բիզնեսի համար (EU4Business) նախաձեռնության շրջանակում Հարավաֆրիկյան Հանրապետություն մեկնած հայ արտադրողները տպավորված էին տեղացի չրագործների աշխատանքի գրագետ կազմակերպմամբ, ինչի շնորհիվ այս պետությունն այժմ աշխարհում առաջատար չրարտադրողներից է։
Հայ արտադրողներն այցի շրջանակում հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում կիրառվող ողջ արտադրական շղթային՝ այգիների մշակումից մինչև չրի վերամշակում, մատակարարում ու վաճառք։ Այցը կազմակերպվել էր Արևելյան գործընկերություն՝ առևտրի համար պատրաստ. EU4Business-ի նախաձեռնության շրջանակում։ Ծրագիրն իրականացնում է Առևտրի միջազգային կենտրոնը Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ։ Այն աջակցում է Արևելյան գործընկերության երկրների փոքր և միջին ձեռնարկություններին միջազգային շուկայի պահանջներին համապատասխան բարձր արժեքով ապրանքների արտադրման հարցում՝ նրանց կապելով միջազգային շուկաների գնորդների հետ՝ հատկապես ԵՄ-ի տարածքում: Այցի ընթացքում հայաստանցի չրագործներն այցելեցին այգիներ, արտադրամասեր, ծանոթացան վաճառքի կենտրոններին, մասնակցեցին տարբեր գործնական հանդիպումների` ուսումնասիրելով միջազգային լավագույն փորձը։
«Չրի արտադրության համար ամենակարևորը ճիշտ այգի ու բերք ունենալն է», - նշում է «Ագրոլոգ» ուսումնաարտադրական կենտրոնի տնօրեն Արա Մարությանը։ «Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում չրարտադրության ոլորտը կարգավորվում է օրենքով․ արտադրողը պարտավոր է օգտագործել հատուկ չրի համար նախատեսված այգիների բերքը, իսկ մրգի տեսակները տրամադրում է սելեկցիոն կայանը, որտեղ փորձարկվում են նոր կուլտուրաները։ Տարիներ շարունակ այդ մրգատեսակներից չիր, պահածո ու այլ արտադրանք են ստեղծում, մինչև որ դրանք համարվում են պիտանի մասնագիտացված այգիներ հիմնելու համար։ Չրի համար մեկ մրցունակ մրգատեսակ մշակելու համար պահանջվում է ավելի քան 15 տարի։ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում ողջ բերքն իր տեսակով, ամրությամբ, գույնով բերվում է նույն տեսքի»։
Ռեսուրսներն արդյունավետորեն օգտագործելու և շուկայում դիվերսիֆիկացիա ապահովելու համար հարավաֆրիկյան չրագործներն ապրանքային տեսք չունեցող բերքից ստանում են բազմատեսակ չրային արտադրանք՝ մրգային բատոններ, չրային կոնֆետներ, ինչն օգտագործվում է ինչպես ներքին սպառման, այնպես էլ արտահանման համար։
«Այս ուսումնական այցից հետո մեկ անգամ ևս համոզվեցինք, թե որքան կարևոր է չրերին զուգահեռ այլ չրային պրոդուկտներ արտադրելը։ Արդեն մտածում ենք այս ուղղությամբ»,- նշում է ուսումնական այցի մեկ այլ մասնակից, «Սաթենի» ընկերության ղեկավար Արկադի Խաչիկյանը։
Հարավաֆրիկյան չրարտադրողների հաջողության առանցքում նաև ամուր կրթական հիմքն է։ Սննդագիտության մագիստրատուրայի ֆակուլտետի ուսանողը դիպլոմ կարող է ստանալ միայն այն դեպքում, եթե սննդի նոր արտադրանք է ստեղծում։ Դիպլոմը նրան շնորհվում է նոր արտադրանքի՝ առնվազն 100 մարդու համտեսից ու դրական գնահատականից հետո։
Տարիների ընթացքում ձեռք բերված հմտությունների փոխանցման և, առհասարակ, ոլորտի զարգացման գործում արտադրողներին օգնում են հատուկ ասոցիացիաները, որոնք արժեքավոր հարթակ են արտադրողների ու պետության միջև։ Նրանք խորհրդատվություն են տրամադրում մրգատեսակների, մրցունակության ու արտահանման բարելավման վերաբերյալ և առաջարկներ ներկայացնում պետական մարմիններին այդ թվում հարկերի, պետական օժանդակության և այլ հարցերով: Մասնավոր հիմունքով գործող այս հաստատությունների կենսունակությունն ապահովում են հենց իրենք՝ ասոցիացիայի անդամները՝ իրենց վաճառած յուրաքանչյուր 1 կգ չրի համար վճարելով 21 ցենտ, իսկ 1 կգ թարմ մրգի համար՝ 10 ցենտ։
Որակյալ արտադրանք ունենալու համար հարավաֆրիկյան չրագործները կիրառում են պարզ, բայց արդյունավետ հնարքներ։ Օրինակ, մաղերի վրայի չրերը ուտող թռչուններին քշելու համար ամբողջ տարածքում տեղակայված բարձրախոսերի միջոցով հնչում են գիշատիչ թռչունների ու կրակոցի ձայնագրված հնչյուններ։ Բնական ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումը, ևս, հաջողության գրավականներից է։ Յուրաքանչյուր այգի ունի իր ջրամբարը, որտեղ հավաքվում են անձրևից ու ձնհալից գոյացած ջրերը, որն էլ օգտագործվում է ոռոգման համար, իսկ այգիների ներսում գտնվող ճանապարհների բարեկարգման համար օգտագործվում են դեղձի կորիզներ։
«Ritea» ընկերության արտադրական վերահսկողության և արտաքին կապերի պատասխանատու Նաիրի Մարգարյանը հարավաֆրիկյան փորձի կիրառումը Հայաստանում միանգամայն իրատեսական է համարում։ Նրա հետ համակարծիք է նաև ճանաչողական այցի մեկ այլ մասնակից, «Արկոլադ» ընկերության փոխտնօրեն Լիդա Դևեջյանը, ով հարավաֆրիկյան չրարտադրողների հաջողության գաղտնիքներից է համարում համագործակցությունն ու համակարգված աշխատանքը։
Արևելյան գործընկերություն՝ առևտրի համար պատրաստ. EU4Business-ի նախաձեռնության շրջանակում տեղացի արտադրողները մասնակցել են մի շարք առաջատար ցուցահանդեսների Եվրոպայում՝ նոր գործարար կապերի հաստատման ու արտահանման խթանման նպատակով։ Միջազգային ու տեղացի փորձագետների խորհրդատվության շնորհիվ ծրագրի շահառուներից շատերն արդեն ՎՎՀԿԿ (վտանգների վերլուծության և հսկման կրիտիկական կետեր, HACCP) համակարգի հավաստագրի ձեռք բերման ճանապարհին են, ինչը եվրոպական և ամերիկյան շուկաներ դուրս գալու կարևոր նախապայման է։
Արևելյան գործընկերություն, առևտրի համար պատրաստ. EU4Business-ի նախաձեռնության շրջանակում տեղացի արտադրողները մասնակցել են մի շարք առաջատար ցուցահանդեսների Եվրոպայում՝ նոր գործարար կապերի հաստատման ու արտահանման խթանման նպատակով։ Միջազգային ու տեղացի փորձագետների խորհրդատվության շնորհիվ ծրագրի շահառուներից շատերն արդեն ՎՎՀԿԿ (վտանգների վերլուծության և հսկման կրիտիկական կետեր, HACCP) համակարգի հավաստագրի ձեռք բերման ճանապարհին են, ինչը եվրոպական և ամերիկյան շուկաներ դուրս գալու կարևոր նախապայման է։

From Ancient Armenia to South Africa: Mastering the Secrets of Dried Fruit Production
While on a study tour to the South African Republic under the EU4Business Initiative, Armenian growers gained expert advice on manufacturing internationally and specifically EU-competitive products: maintaining accurate moisture levels, extending the shelf life of dried fruits, producing attractive yet affordable packaging in line with the European standards, and getting some good marketing tips on how to promote their products.
The practice of drying fruit in Armenia originated more than two millennia ago. Back in the 5th century BC, Greek historian Herodotus mentioned the sun-kissed dried fruit that was transported by Armenian merchants, along with wine and other products. Xenophon of Athens also described the dried fruit that Armenian peasants stored for winter. According to Arkadi Khachikyan, a dried fruit producer in the sunny Armavir region, excavations at the ancient Armenian capital of Yervandashat unearthed a handful of dried fruits on the kitchen floor of King Yervand’s hunting lodge. Even fossilised, the dried fruits couldn't be mistaken for anything else.
While there is no actual information about how dried fruit was produced in ancient Armenia, history shows that it graced the tables of Armenian kings. Centuries later, the production of dried fruit remains a common practice in modern Armenia, largely due to the passion of local growers and the country’s favourable climate. The climate in faraway South Africa is probably not as good for dried fruit production as in Armenia - water shortages, saline soils, and growing areas that are very far from consumer markets. Yet, none of this has stood in the way of the successful production and export of South African dried fruits. The Armenian producers who visited South Africa in March were impressed by the expertise and streamlined work of local producers, which have placed the county in a leading spot in the sector.
During their study tour, the Armenian producers learned first-hand about the entire production process used in the South African Republic: from the cultivation of fruit farms to processing, delivering and selling dried fruit. The study tour was organised as part of the Eastern Partnership: Ready to Trade EU4Business initiative. This project is being implemented by the International Trade Centre (ITC) and supported by the European Union under its EU4Business initiative. It helps SMEs produce value-added goods in line with international market standards, linking them with buyers from global value chains and markets, in particular within the EU. Armenian producers had a chance to visit farms, factories and retailers, and to join different business meetings to explore the best international practice in the sector.
“Having the right farm and the right crop is key in dried fruit production,” says Ara Marutyan, founder of the Agrolog Educational Production Centre. “In the South African Republic, this sector is regulated by special laws. For example, producers must use crops specifically meant for dried fruit production. The variety of fruit is provided by an experimental station where new sorts are tested. For years, different sorts get tested for use as dried and canned fruit, as well as other products, until they are proven fit for this kind of cultivation. More than 15 years are needed to cultivate a single fruit sort for dried fruit production. In the South African Republic, the whole crop is brought to the same standard in terms of size, firmness and color.”
To use resources effectively and ensure diversification, the South African Republic produces an array of products from crops that are unfit for dried fruit production, such as fruit bars and dried fruit candies, which are suitable both for domestic consumption and export.
“This tour convinced us even more how important it is to produce dried fruit products in addition to dried fruit itself,” says Ara Khachikyan, head of the Sateni Company. “We’re already brainstorming that idea.”
The success of South African dried fruit producers is also rooted in a solid educational background. To gain their Masters in Food Production degree, candidates must come up with a new food product. Moreover, the degree is awarded only after at least 100 people have tasted the product and provided positive feedback.
There are special associations that serve as a valuable link between the government and producers. They help producers increase their capacity for dried fruit production and contribute to the overall advancement of the sector by providing advice on fruit sorts, competitiveness and exports. These associations also provide government agencies with recommendations on taxation, government support and other issues. Their viability is ensured by their members, who pay $0.21 for each kilogram of dried fruit and $0.10 for each kilogram of fresh fruit sold.
To ensure quality products, dried fruit producers in the South African Republic use simple but effective “tricks.” For instance, the sound of wild birds and gunshots is played through loudspeakers to drive away birds that are tempted to feed on the mesh trays with dried fruit. Another key to success is the efficient use of natural resources. Each farm has its own reservoir to collect rain and snowmelt water for irrigation. Peach kernels are used to spruce up garden paths.
Nairi Margaryan, Production Control and External Relations Officer of Ritea Company, says that South African experience can very well be applied in Armenia. Lida Devejyan, Deputy Director of Arcolad, agrees, adding that cooperation and coordinated work is at the core of success of South African dried fruit producers.
Under the Eastern Partnership: Ready to Trade EU4Business initiative, local producers have participated in leading trade shows in Europe with the goal of establishing new business ties and expanding their export potential. Thanks to the advice of international and local experts, many of the project beneficiaries are on their way to obtaining HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) certification, which is a valuable asset for gaining access to European and US markets.