SMEDA-ն մեկնարկում է Հայաստանի տեքստիլ և հագուստի ոլորտի ուսումնասիրության հրավեր
EU4Business-ի SMEDA ծրագիրը (Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում) հայտարարում է դիմումների ընդունման հրավեր ընկերությունների, փորձագետների կամ կոնսորցիումների համար՝ իրականացնելու Հայաստանում տեքստիլ արդյունաբերության, հագուստի, կաշվե իրերի, կոշկեղենի և նորաձևության դիզայնի ոլորտներում գործող ձեռնարկությունների ուսումնասիրություն:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետը՝ 2017 թ. նոյեմբերի 8, ժամը 18:00:
Տեքստիլ և հագուստի արդյունաբերությունը արտահանմանն ուղղված 11 ռազմավարական ոլորտներից մեկն է Հայաստանում: Բայց ոլորտի փոքր և միջին ձեռնարկությունները (ՓՄՁ-ները) գործում են իրենց կարողություններից շատ ցածր մակարդակում, և նրանց արտադրանքները մրցունակ չեն տարածաշրջանային և միջազգային շուկաներում: Այնուամենայնիվ, զարգացման մեծ ներուժ կա, և ՀՀ կառավարությունը ոլորտի վերածնունդը համարում է գերակայություն, ինչպես նաև աշխատատեղերի ստեղծման, ավելացված արժեքի առևտրի խթանման և արտահանման ընդլայնման միջոց:
Առաջադրանքի նպատակն է իրականացնել ոլորտի բոլոր ընկերությունների քարտեզագրում, բարելավել ոլորտի ռազմավարությունը և, կլաստեր ստեղծելու միջոցով, ամրապնդել համագործակցությունը ընկերությունների միջև:
Մասնավորապես, ուսումնասիրությունը կներառի հետևյալը՝
1) Ոլորտի քարտեզագրում,
2) Ոլորտի վերլուծություն,
3) Կլոր սեղանների, խորհրդաժողովների և հանդիպումների կազմակերպում շահագրգիռ կողմերի հետ և այլ միջոցառումներ, որոնք նախատեսված են Տեխնիկական առաջադրանքի մեջ:

The EU4Business SMEDA project (Support to SME development in Armenia) has announced a Call for Applications open to companies, experts or consortia to conduct a sectoral study of Textile/Apparel/Leather/Shoes/Fashion Design businesses in Armenia.
The deadline for applications is 8 November, 2017, 18:00.
The textile and apparel industry is one of the 11 strategic export-oriented sectors in Armenia. However, small and medium-sized enterprises (SMEs) in the sector operate far below capacities and their products lack competitiveness in regional and international markets. Nevertheless, there is a great potential for development and the Armenian government considers the revival of the sector as a priority and as a means to create jobs, boost value-added trade and expand exports.
The objective of the assignment is to undertake a mapping of all companies, improve the strategy of the sector and strengthen the cooperation among companies by establishing a cluster.
Specifically, the study will comprise:
1) Mapping of the sector,
2) Analyses of the sector,
3) Organising of Round Tables, Workshops and Meetings with stakeholders and other activities as stated in the Terms of Reference.