«Էրազմուսը՝ երիտասարդ ձեռներեցների համար». աճի հնարավորություններ
«Էրազմուսը երիտասարդ ձեռներեցների համար» (EYE) ծրագիրը 2009թ. Եվրոպական հանձնաժողովի ձեռնարկած անդրսահմանային փոխանակման ծրագիրն է։ Ծրագիրը նոր կամ սկսնակ ձեռներեցներին Եվրոպայում փոքր բիզնես ունեցող կամ այն ղեկավարող փորձառու ձեռներեցներից դասեր քաղելու հնարավորություն է տալիս։
Փորձառու ձեռներեցի հետ արտասահմանում փոխանակումն օգնում է սկսնակին՝ ձեռք բերել փոքր ձեռնարկություն աշխատացնելու համար անհրաժեշտ հմտությունները։ Հյուրընկալող կողմն օգտվում է իր բիզնեսի մասին նոր կարծիքներ լսելու, օտարերկրյա գործընկների հետ համագործակցել և նոր շուկաների հետ ծանոթանալու հնարավորություններ։
Ո՞վ կարող է մասնակցել։
Ծրագրի մասնակից երկրներն են 27 ԵՄ անդամ երկրների, ՄԹ-ի և ԵՄ «Ձեռնարկությունների և փոքր և միջին ձեռնարկութունների մրցունակություն» (COSME) ծրագրի երկրներ՝ Ալբանիայի, Հայաստանի, Բոսիա-Հերցոգովինայի, Իսլանդիայի, Կոսովոյի, Մոլդովայի, Մոնտենեգրոյի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Սերբիայի, Թուրքիայի և Ուկրաինայի, ինչպես նաև հեռավոր շրջանների, արտասահմանյան երկրների և ԵՄ տարածքների ձեռներեցները։
«Էրազմուսը՝ երիտասարդ ձեռներեցների համար» ծրագիրը՝ թվերով (13.5.2022թ.)
Հաջողության պատմություններ
Ուկրաինա
Իրինա Կուլինիչը՝ երեսունամյա սկսնակ ուկրաինուհի գործարարը Քովիդ-19-ի համավարակի սկզբում բջջային օպերատոր ընկերությունում կառավարիչ էր։ Ամբողջ աշխարհը «կանգ էր առել», նա գիտակցեց, որ փոփոխություն ձեռնարկելու ժամանակն էր և ոտք դրեց իր կյանքի փոփոխության ճանապարհին։
Կարանտինի մեկնարկին էր, որ Իրինան հղացավ իր բիզնես-գաղափարը, երբ բոլորը ճամփորդելու մասին միայն երազել կարող էին։ Նա սկսեց մտածել այն մասին, թե ինչպիսին է լինելու ճամփորդությունն ապագայում և ինչպես կարելի է գործընթացը դյուրացնել։ Նա ցանկանում էր օգնել, որը ճանապարհորդական գործակալությունները և ճանապարհորդները գտնեն միմյանց։ Եվ «Էրազմուսը երիտասարդ ձեռներեցների համար» ծրագիրն օգնեց նրան անել դա։
Իրինան վեց ամիս համագործակցեց լիտվացի Ուգնե Գայուսկաիտեի հետ։ Ուգնեն «Վերի-մենի» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենն է։ «Վերի-մենին» գործարար նոր հնարավորությունների նույնականացման և շուկայի փոփոխություններին հարմարվելու ոլորտում մասնագիտացած ընկերություն է։ Փոխանակման ընթացքում Ուգնեն օգնեց Իրինային իր բիզնես ռազմավարության իմաստով։ Ի պատասխան՝ Իրինան ավելին սովորեց բանակցությունների, բիզնես ցանցերի կարևորության և բիզնես գործընկերություններ ձևավորելու մասին։ Նրանք կիսվեցին մարքեթինգի մասին իրենց գիտելիքներով, նրանց համար օգտակար էր փոխանակվել իրենց երկրների շուկաների և տարբեր բիզնես մոտեցումների մասին տեղեկություններով։
Իրինայի ընկերությունը հիմա հանդես է գալիս ուկրաինական, լիտվական և հոլանդական շուկաներում։ Նա պլանավորում է շարունակել և ցանկանում է էլ ավելի ընդլայնել իր գործունեությունը։ Իրինան և Ուգնեն կապի մեջ են և կարող են ապագայում մի շարք համատեղ ծրագրեր մշակել։
«Կան հնարավորություններ, որոնք չի կարելի բաց թողնել, իսկ «Էրազմուսը երիտասարդ ձեռներեցների համար» ծրագիրը Ուգնեի հետ միասին հենց այսպիսի հնարավորություն է»։
Իրինա Կուլինիչ
«Ձեր երևակայությունը» ստարթափի հիմնադիր
Լրացուցիչ տեղեկություններ
Նելլի Դավթյանը Հայաստանից է՝ փոքր երկրից, որտեղ կանանց ձեռներեցությունը չի քաջալերվում։ Նելլին լի էր ստարթափ հիմնելու անսահման ցանկությամբ։ Ուստի նա փորձառու ծրագրավորողների թիմ հավաքեց և 2016թ. հիմնեց «IT Solutions» ընկերությունը։ Նոր բիզնեսը բջջային և համացանցային հավելվածներ է ստեղծում զբոսաշրջային ոլորտի համար։ Նրանց ստեղծած առաջին հավելվածը «Busticks travel»-ը լույս է ընծայվել աշխատանքների մեկնարկից ընդամենը երեք ամիս անց։
Իր բիզնեսի վաղ փուլերում Նելլին «Էրազմուսը երիտասարդ ձեռներեցների համար» ծրագիրը տեսնում էր որպես եվրոպական շուկա դուրս գալու հնարավորություն՝ հաշվի առնելով դրա տեխնոլոգիական առաջընթացը։ Նրան հատկապես անհրաժեշտ էր ավելին իմանալ զբոսաշրջության ոլորտին վերաբերող նոր տեխնոլոգիաների մասին։ Նրան անհրաժեշտ էին գիտելիքներ և փորձագիտական խորհրդատվություն այն մասին, թե ինչպես կարելի է շահութաբեր ծառայություն ստեղծել և լինել ոլորտի առաջատարը։
Որպես հյուրընկալող ձեռներեց՝ նա ընտրեց Անգելե Ջուլիանոյին՝ մալթական «Across Limits LTD» ընկերությունից։ Անգելեն կրթական և առողջապահական տեխնոլոգիաների ոլորտի փորձառու ձեռներեց է։ Գործարարության քսանամյա փորձի դիրքերից Անգելեն հիմա օգնում է այլոց։ Նա հանդես է գալիս որպես գործարար հրեշտակ և մենթոր, միևնույն ժամանակ հասարակությանն օգնելով՝ ավելի լավ տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկելու իր նպատակին հետամուտ։
Նելլին չէր կարող ավելի լավ մենթոր գտնել, այսպիսով՝ նա մնաց հյուրընկալող ընկերությունում՝ Անգելեի հետ 2018թ. մարտից հունիս ընկած ժամանակահատվածում երեք ամիս համագործակցելով։ Այս համագործակցությունն օգնեց Նելլիին հաղթահարել իր մի շարք մարտահրավերները և, ամենակարևորը, նրան հաջողվեց նոր շուկաներ դուրս գալ և երեք կարևոր ՏՏ ընկերությունների հետ պայմանագրեր կնքել։
Քանի որ Նելլին ցանկանում էր նաև ավելին իմանալ Մալթայի զբոսաշրջության ոլորտի մասին, նա կապ հաստատեց ճամփորդական գործակալությունների, ինչպես նաև ամենախոշոր ավտոբուսային և կրուիզային շրջագայության ծառայություններ մատուցողի հետ։ Նա մեծ հաջողությամբ նրանց հետ վաճառքի պայմանագիր կնքեց։ Ձեռնարկատիրական գործունեության նպատակով Մալթա կատարած իր այցից հետո և դրա շնորհիվ Նելլիի ընկերությունն ընդամենը երեք ամիս անց փոքր ստարթափից վերածվեց կայուն զարգացող բիզնեսի։
Նելլին «Էրազմուսը երիտասարդ ձեռներեցների համար» ծրագրի շրջանակներում «Տասնամյակի նոր ձեռներեց (2009-2019)» մրցույթում հաղթող է ճանաչվել (տեսանյութ).
«Էրազմուսը երիտասարդ ձեռներեցների համար» ծրագրի շնորհիվ իմ ընկերությունը փոքր ստարթափից աճել է՝ վերածվելով կայուն զարգացող բիզնեսի»։

Erasmus for Young Entrepreneurs (EYE) is a cross-border exchange programme initiated by the European Commission in 2009. The programme gives new or aspiring entrepreneurs the chance to learn from experienced entrepreneurs running small businesses in Europe.
An exchange abroad with the seasoned entrepreneur helps the novice acquire the skills needed to run a small firm. The hosts benefit from fresh perspectives on their business and get the opportunities to cooperate with foreign partners or learn about new markets.
Who can participate?
The Participating Countries are 27 EU Member States, UK and the COSME countries – Albania, Armenia, Bosnia-Herzegovina, Iceland, Kosovo, Moldova, Montenegro, North Macedonia, Serbia, Turkey and Ukraine – as well as entrepreneurs from the outermost regions and overseas countries and territories of the EU.
The EYE programme in numbers (13.5.2022)
Success stories
Iryna Kulynych, a 30-year-old aspiring entrepreneur from Ukraine, was working as a manager for a mobile operator when the Covid-19 pandemic began. With the whole world "on hold", she realised it was time to make a change and embarked on a journey that changed her life.
Iryna had the idea for her new business when the lockdown began and everyone could only dream of travelling. She started thinking about what travel would look like in the future and how to make the process easier. She wanted to help travel agencies and travellers find each other. And the EYE programme helped her do that.
Iryna matched with Ugnė Gajauskaite from Lithuania for six months. Ugnė is the CEO of "Veri - meni", a company that specialises in identifying new business opportunities and adapting to market changes. During the exchange Ugnė helped Iryna with business strategy. In return Iryna learned more about negotiating, the importance of business networks and building business partnerships. They shared their knowledge in the field of marketing and benefited from exchanging information about their countries' markets and different business approaches.
Iryna's company currently operates in the Ukrainian, Lithuanian and Dutch markets. She has no plans to stop and would like to expand her activities further. Iryna and Ugnė keep in touch and might develop some joint projects in the future.
“There are opportunities that cannot be missed, and Erasmus for Young Entrepreneurs with Ugnė was one of them!”
Iryna Kulynych
Founder of “Your Imagination” start-up
More information
Coming from a small country like Armenia, where women entrepreneurs are not encouraged, Nelly Davtyan’s wish to start up could not be driven further. She thus put together a team of experienced IT developers and founded ‘IT Solutions’ in 2016. The new business produces mobile and web-based applications in the tourism sector. Their first application, "Busticks travel”, saw the light in only three months.
In the early stages of her business, Nelly saw in Erasmus for Young Entrepreneurs an opportunity to tap into the European market, given its advancement in technology. She particularly needed to learn more about the new technologies related to the tourism industry. She needed knowledge and advice from experts on how to produce a profitable service and be a leader in the field.
As host entrepreneur, she chose Angele Giuliano, the owner of Across Limits LTD, Malta. Angele is an experienced entrepreneur in the Education and Health Technology fields. After 20 years in busienss, Angele is now helping others as a business angel and mentor whilst still pursuing her aim of building better technology solutions to help society.
Nelly could not find a better mentor, she thus stayed at the host company cooperating  alongside Angele for three months from March to June 2018. The collaboration helped Nelly overcome some of the challenges she was facing and, above all, shewas very successful in reaching new markets and managed to sign contracts with three important IT companies.
As Nelly also wanted to find out more about the tourism industry in Malta, she connected with travel agencies as well as with the biggest bus tour and cruise provider and was very successful in concluding sales agreement with them. As a result of her entrepreneurial journey in Malta, it took only three months for Nelly’s company to grow from a small start up to a sustainable business.
Nelly has been selected as the award winner of the EYE New Entrepreneur of the Decade (2009-2019) competition (video).
“Тhanks to Erasmus for Young Entrepreneurs, my company has grown from a small startup to a sustainable business.”