Մարտի 15-16-ը Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում անցկացվեց գործարար վիճակագրության վերաբերյալ աշխատաժողով, որը կենտրոնացավ գործարարության ժողովրդագրության և ՓՄՁ ֆինանսավորման վրա: Աշխատաժողովը, որը երկրորդն էր շարքում, կազմակերպվել էր ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանի գործարար վիճակագրության բարելավում» ծրագրի շրջանակներում, որը ՏՀԶԿ-ի կողմից իրականացվող «EU4Business. քաղաքականությունից դեպի գործողություն» ծրագրի մաս է կազմում:
Աշխատաժողովի նպատակն էր փոխանցել միջազգային ստանդարտները և քննարկել ձեռնարկատիրության ու ՓՄՁ ֆինանսավորման վերաբերյալ վիճակագրության ստեղծման սահմանումներն ու մեթոդները: ՏՀԶԿ-Եվրոստատի «Ձեռնարկատիրության զարգացման ցուցանիշներ» ծրագիրը (Entrepreneurship Indicators Programme) և ՏՀԶԿ-ի «ՓՄՁ-ների և ձեռնարկությունների ֆինանսավորման տեղեկատուն» (OECD Scoreboard on Financing SMEs and Entrepreneurs) որպես սկզբունքային կողմնորոշիչներ են օգտագործվել քաղաքականությանը վերաբերող և միջազգայնորեն համեմատելի ցուցանիշների մշակման համար:
Աշխատաժողովի առաջին օրվա ընթացքում ՏՀԶԿ-ի փորձագետները փոխանցեցին վիճակագրության և քաղաքականության նպատակներով փոքր ու միջին ձեռնարկությունների սահմանմանն առնչվող միջազգային լավագույն փորձը, ինչպես նաև բիզնեսի ցուցանիշների մշակման նորարարական մեթոդները՝ հիմնված տարբեր տվյալների փաթեթների միավորման վրա:
Աշխատաժողովի երկրորդ օրը շեշտը դրվեց ՓՄՁ-ների և ձեռնարկությունների ֆինանսավորման հիմնական ցուցանիշների հավաքման մեթոդաբանության վրա՝ ներկայացնելով ՏՀԶԿ-ի ՓՄՁ-ների և ձեռնարկությունների ֆինանսավորման տեղեկատուն, որում արձանագրվում է ձեռնարկատերերի և ՓՄՁ-ների համար ֆինանսական միջոցների հասանելիության վիճակը, և տարեկան դիտանցվում են ՏՀԶԿ-ի անդամ ու ոչ անդամ 39 երկրներում ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման միտումները:
Աշխատաժողովին մասնակցեցին առանցքային շահագրգիռ կողմերի ներկայացուցիչներ, որոնք զբաղվում են ձեռնարկատիրության և ՓՄՁ ֆինանսավորման վերաբերյալ վիճակագրության ստեղծմամբ ու օգտագործմամբ, այդ թվում՝ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը, Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, Կենտրոնական բանկը, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը:

Improving business statistics in Armenia: focus on business demography and SME financing
A workshop on business statistics was held in the Armenian capital Yerevan on 15-16 March, which focused on business demography and SME financing indicators. The workshop – the second in a series – was organised in the framework of the EU-funded project on ‘Improving Business Statistics in Armenia’, part of the EU4Business: From Policies to Action programme, implemented by the OECD.
The purpose of the workshop was to share international standards and discuss definitions and methods for producing entrepreneurship and SME financing statistics. The OECD-Eurostat Entrepreneurship Indicators Programme and the OECD Scoreboard on Financing SMEs and Entrepreneurs were used as reference frameworks for the development of policy-relevant and internationally-comparable indicators.
On the first day, OECD experts shared international best practice on issues concerning the definition of small and medium-sized enterprises for statistical and policy purposes, as well as innovative approaches for the development of business indicators based on linking different datasets.
The second day focused on the methodology to compile core indicators of SME financing, highlighting the OECD Scoreboard on Financing SMEs and Entrepreneurs, which documents the state of access to finance for entrepreneurs and SMEs and annually monitors trends in 39 OECD and non-OECD countries
The workshop was attended by key stakeholders involved in the production and use of business and SME financing statistics, including the Ministry of Economic Development and Investments, the National Statistics Service, the Central Bank, as well as the EU Delegation to Armenia.