Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) հրապարակել է Հայաստանի համար 2025-30 թթ․ ներդրումային ռազմավարությունը։ Ռազմավարությունը ունի երկու հիմնական առաջնահերթություն։
02.03.2025
Ես ուզում եմ սկսել իմ սեփական բիզնեսը, բայց վստահ չեմ, որ գաղափարս կաշխատի: Ո՞վ կարող է ինձ խորհուրդ տալ:
28.02.2025
Հայաստանում տնտեսական ակտիվության տեմպը երկու տարվա արագ աճից հետո դանդաղում է։ Այս մասին ասվում է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ)՝ փետրվարի 27-ին հրապարակված զեկույցում։
03.02.2025
Եվրոպական ներդրումային բանկը (ԵՆԲ Գլոբալ) փետրվարի 3-ին առաջին անգամ միավորել է ուժերն Ամերիաբանկի հետ եւ վերջինիս տրամադրել 105 միլիոն եվրո արժողությամբ ֆինանսավորում, ինչը հանդիսանում է իր ամենամեծ անմիջականորեն տրվող վարկը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում գտնվող բանկին։ Գործարքի նպատակն է ֆինանսավորել ներդրումներն աճը, մրցունակությունը եւ երկրում գործող միկրո, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ-ներ) եւ միջին կապիտալիզացիայի ընկերությունների կողմից իրականացվող ավելի էկոլոգիական եւ կայուն գործելակերպը: