Որո՞նք են Գերմանիայում բիզնեսով զբաղվելու պահանջներն ու արգելքները, գործարար էթիկան և հավանական գործընկերների ու ներդրողների հետ փոխհարաբերվելու և նրանց ներգրավելու ուղիները: Գերմանական գործարար մշակույթին առնչվող այս և այլ թեմաներ ներառված էին միջազգային փորձագետ Մարտին Ռայնֆելդտի անցկացրած քննարկման մեջ, որը EU4Business-ի SMEDA ծրագրի (Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում) շրջանակներում կազմակերպվել էր Հայաստանի պատվիրակության համար, որը շուտով պատրաստվում է այցելել ապրիլի 17-28-ը կայանալիք «Hannover Messe 2018» առևտրային տոնավաճառ:
Դասընթացը և հատուկ մարկետինգային փաթեթը (տեսաֆիլմ, գրքույկ, սլայդներով ներկայացում, պաստառներ, գովազդաթերթիկներ և այլն) կապահովեն, որ ճշգրիտ ճարտարագիտության և Իրերի ինտերնետի (IoT) ոլորտներում մասնագիտացած չորս ընկերություններից և Ազատ տնտեսական գոտիների ու Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության ներկայացուցիչներից բաղկացած հայկական պատվիրակության անդամներն արդյունավետ կերպով ներկայացվեն առևտրի տոնավաճառում, պատրաստ լինեն ներկայացնելու իրենց գործունեությունը, հաստատեն գործարար կապեր և համագործակցություն՝ առավելագույնս օգտվելով այս միջոցառման ընձեռած հնարավորություններից:
Չորս ընկերությունները՝ ՌԱՖԱ Սոլյուշնս (http://rafasolutions.com/), Բիթլիս-ՄԵՆ (www.bitlismen.com), Volterman Inc. (www.volterman.com) և Grovf (www.grovf.com)) ընտրվել են SMEDA-ի կողմից նախապես հայտարարված հայտերի ընդունումից հետո:
Ամենամյա «Hannover Messe» տոնավաճառը արդյունաբերական տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխարհի առաջատար ցուցահանդես-տոնավաճառն է: Հաննովերի տոնավաճառում ներկայացված են բոլոր հիմնական տեխնոլոգիաները և արդյունաբերության առանցքային ոլորտները` սկսած գիտական հետազոտություններից և մշակումից, արտադրության ավտոմատացումից, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից, արդյունաբերական արտադրանքի մատակարարումից, արտադրական տեխնոլոգիաներից ու ծառայություններից մինչև էներգետիկա և շարժունակության ապահովման տեխնոլոգիաներ: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար տե՛ս՝ www.hannovermesse.de/home:

Training for Armenian companies ahead of Hannover trade fair
What are the business do-s and don’t-s in Germany, the business etiquette and ways to interact with and attract potential partners and investors? These and other topics of German business culture were part of a discussion led by international expert Martin Reinfeldt at a training organised by the EU4Business SMEDA project (Support to SME Development in Armenia) for the Armenian delegation soon heading to the Hannover Messe 2018 trade fair, from April 17-28.
The training and a tailored marketing package (a film, booklet, pitch deck, posters and flyers, etc.) will ensure that the Armenian delegation, consisting of four precision engineering and Internet of Things (IoT) companies, and several representatives of Free Economic Zones and the Ministry of Economic Development and Investments of Armenia, are efficiently presented at the trade fair, ready to pitch, establish business connections and cooperation, getting the utmost benefits offered through this opportunity.
The four companies – RAFA Solutions www.rafasolutions.com, Bitlis-MEN www.bitlismen.com, Volterman Inc. www.volterman.com, and Grovf www.grovf.com –were selected by SMEDA following a call for applications.
The annual Hannover Messe is the world's leading trade fair for industrial technology. All key technologies and core areas of industry – from research and development, industrial automation, IT, industrial supply, production technologies and services to energy and mobility technologies – can be found in Hannover.  For more information see: www.hannovermesse.de/home.