ԵՄ-ի տրամադրության տակ առկա են մի քանի գործիքներ, որոնք ուղղված են Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ՓՄՁ-ներին աջակցելուն։ Դրանց վերջերս ավելացել է նաև Բաժնեմասնակցային ներդրումների գործիքը՝ Ֆինանսավորման հասանելիության (A2F) շրջանակներում։
Այս գործիքն առաջին անգամ կիրառվել է Հայաստանում, որտեղ ԵՄ-ն, ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ, ստանձնել է ԵՄ – Հայաստան ՓՄՁ հիմնադրամին՝ «Ամբեր Կապիտալի» կողմից կառավարվող մասնավոր բաժնեմասնակցային հիմնադրամին 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար (8,2 միլիոն եվրո) գումար փոխանցելու հանձնառություն։ Այս հիմնադրամը լիազորված է ստեղծել համապատասխան ռիսկերով ճշգրտված եկամուտ՝ հայաստանյան ՓՄՁ-ներում ներդրումներ կատարելու միջոցով։ Այս կերպ, ԵՄ ֆինանսավորումը կառավարվում է ակտիվների արհեստավարժ կառավարչի կողմից, որն իրականացնում է բաժնեմասնակցային ներդրումներ տեղական ՓՄՁ-ներում՝ կապիտալ ծախսերը և ընդլայնման ծրագրերը ֆինանսավորելու նպատակով։
Բաժնեմասնակցային ներդրումների գործիքը պարունակում է ներդրումները խթանող երկու կարևոր բաղադրիչներ, որոնց նպատակն է օգնել հիմնադրամի կառավարչին՝ այլ ներդրողներից լրացուցիչ ֆինանսավորում հայթայթել։
Առաջին հերթին, ԵՄ-ն այլ ներդրողներին տրամադրում է առաջին կորստի երաշխիքը, ինչը նշանակում է, որ թերակատարման դեպքում ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ հիմնադրամի այլ ներդրողները պաշտպանված կլինեն վնասներից մինչև 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի (8,2 միլիոն եվրո) չափով նախքան սեփական կապիտալի՝ ռիսկի տակ հայտնվելը։
Երկրորդ հերթին, ԵՄ-ն չի մասնակցում իր ներդրած կապիտալի եկամուտներին, ինչը նշանակում է, որ այլ ներդրողներն են ստանում ԵՄ կողմից ներդրված կապիտալի եկամուտները՝ Հիմնադրամում իրենց կատարած ներդրումների համամասնությամբ։
ԵՄ-ի կողմից տրամադրված այսպիսի խթաններն առանցքային նշանակություն են ունեցել՝ քաջալերելով այլ ներդրողների միանալ Հիմնադրամին և այսպիսով ֆինանսավորաման հասանելիություն տալ հայաստանյան ՓՄՁ-ներին։
1. Բաժնեմասնակցային կապիտալը և պարտքը՝ որպես կապիտալի աղբյուրներ
Ինչու՞ է բաժնեմասնակցային ինստիտուցիոնալ ֆինասնավորման հասանելիությունն այդքան կարևոր։ Թեև բանկներից ֆինանսավորումը հեշտ հասանելի է հայաստանյան շուկայում, շատ փոքր թվով ՓՄՁ-ների է հաջողվում ստանալ գրավիչ տոկոսադրույքներով ու պայմաններով ֆինանսավորում։ Ընդհանուր առմամբ, բանկերի կողմից ԱՄՆ դոլարով դենոմինացված և հայաստանյան ՓՄՁ-ներին որպես պարտք տրամադրվող միջոցները տրվում են 7% – 9% տոկոսադրույքով և մեկից մինչև երեք տարի մարման ժամկետով։ Տեղական արժույթով տրամադրվող վարկային և փոխառվող միջոցների համար համապատասխան տոկոսադրույքը մոտավորապես 3%-ով ավելի բարձր է։ Բացի բավականին բարձր տոկոսադրույքից, բիզնեսից պահանջվում է նաև բավականին մեծ չափերի գրավի տրամադրում, որտեղ գրավի առարկան կարող է լինել ինչպես հիմնական միջոց, այնպես և բիզնեսի սեփականատիրոջ կողմից անձնական երաշխիք։ Թեև մի շարք ընկերություններ կարողանում են դուրս գալ կապիտալի շուկաներ և ավելի գրավիչ տոկոսադրույքներով պարտատոմսեր թողարկել, դրանք հիմնականում ֆինանսական հատվածի առավել խոշոր ներկայացուցիչներն են, որոնք ունեն կորպորատիվ կառավարման կայացած աշխատակարգեր և աուդիտ անցած ֆինանսական հաշվետվություններ, ինչը ֆոնդային բորսայում ցանկացած գործիքի ցուցակման նախապայման է։
Արդյունքում, տնտեսությունում զգալի գերլարում է առաջանում պարտքի պատճառով։ Չափից շատ վարկային պարտավորություններ ունեցող ՓՄՁ-ներն անկարող են մատչելի տոկոսադրույքներով հավելյալ միջոցներ ներգրավել, ինչն էլ, իր հերթին, խեղդում է աճի հեռանկարները և ընկերությունների ներուժը պահում է արհեստականորեն ճնշված մակարդակներում։ Տնտեսական անկման ժամանակաշրջանում իրենց հաշվեկշռում անհամաչափ քանակության պարտք կուտակած բազմաթիվ ՓՄՁ-ներ տոկոսավճարների կատարման ժամանակ բախվում են դրամական միջոցների էական պակասուրդների, ինչը նրանց կանգնեցնում է ակտիվների կառուցվածքային վերանայումների կամ նույնիսկ սնանկության եզրին։
Ինստիտուցիոնալ բաժնեմասնակցային ֆինանսավորումը ելք է պարտքի պատճառով ծանր կացության մեջ հայտնված ՓՄՁ-ների համար։ Բաժնեմասնակցային ֆինանսավորման հիմնական առավելությունները բազմիցս են ապացուցվել և կարող են ամփոփվել հետևյալ կերպ՝
- Բաժնեմասնակցային կապիտալում ներդրողը դառնում է բիզնես գործընկեր, որը ռիսկերն ու օգուտները կիսում է այլ բաժնետերերի հետ։
- Բաժնեմասնակցային ներդրումների դեպքում տոկոսավճարներ չկան, այսպիսով թերակատարման ժամանակաշրջանում բիզնեսը չի ենթարկվում դրամական հավելյալ արտահոսքերի պատճառով առաջացող ճնշումների: Փոխարենը՝ այդ գումարները հատկացվում են սեփական բիզնես գործառնությունները ֆինանսավորելուն։
- Բաժնեմասնակցային կապիտալի ավելացումը շատ հաճախ հանգեցնում է ֆինանսական հաշվեկշռի օպտիմալացման և կապիտալի ավելի լավ կառուցվածքի, ինչն էլ, իր հերթին, նվազեցնում է ընկերության ռիսկի պրոֆիլը և օգնում է նվազեցնել պարտքի սպասարկման ծախսերը։
- Ինստիտուցիոնալ բաժնեմասնակցային կապիտալն ունի «խելացի կապիտալի» զգալի տարրեր, այսինքն՝ ներդրողը բերում է ոչ միայն գումար, այլ նաև նախաձեռնում է գիտելիքի փոխանցում, փորձի փոխանակում և էականորեն կենտրոնանում է բիզնեսի ֆինանսական գրագիտության և կորպորատիվ կառավարման վրա։
- Ինստիտուցիոնալ ներդրողները ավելի ու ավելի շատ են կենտրոնանում բնապահպանական և սոցիալական կառավարման (ԲՍԿ) վրա, այսպիսով խթանելով ընկերության՝ երկարաժամկետ կտրվածքով գնահատվող արժեքը, քանի որ ընկերությունների հիմնական գործառնություններում ներդրվում են կայուն զարգացման աշխատակարգեր և շուկայի առաջատարներին բնորոշ չափորոշիչներ։
- Ինստիտուցիոնալ բաժնեմասնակցային ներդրումները օգնում են ՓՄՁ-ներին առանցքային դերակատար-անհատ տիպի ընկերություններից փոխակերպվել կորպորացիաների, որոնցում կան պատշաճ ներքին վերահսկողության կառուցակարգեր, ֆինանսական հաշվետվողականության և կառավարման չափորոշիչներ, ինչն էլ, իր հերթին, այս ընկերությունները դիրքավորում է ապագայում կապիտալի շուկայի գործարքների համար՝ պարտատոմսերը ցուցակելու և առաջնային հրապարակային տեղաբաշման (IPO) միջոցով։
- Վերջին, սակայն բնավ ոչ պակաս կարևոր հանգամանքն այն է, որ բաժնեմասնակցային կապիտալը սովորաբար ներդրվում է բիզնեսի աճի և ընդլայնման ծրագրերի ֆինանսավորման նպատակով՝ ՓՄՁ-ները հասցնելով էական չափերի, որպեսզի սույնով կարողանան կարևոր մասշտաբի էֆեկտ ստանալ։
Բաժնեմասնակցային ֆինանսավորումը բազմաթիվ առավելություններ ունի, իսկ մասնավոր բաժնեմասնակցային հիմնադրամները կենսականորեն կարևոր դերակատարություն ունեն տեղական շուկաների զարգացման և ողջ աշխարհում կորպորատիվ միջավայրերի ձևավորման գործում։ Միևնույն ժամանակ, շուկան պետք է պատրաստ լինի կլանել բաժնեմասնակցային կապիտալը։ Սրա համար հարկ է ունենալ զարգացման ճիշտ փուլում գտնվող բավարար թվով տեղական ընկերություններ, որը ենթադրում է մի շարք տարրերի առկայություն, օրինակ՝
- Չափս
Մասնավոր բաժնեմասնակցային հիմնադրամները ընդհանուր առմամբ գործում են խնայողական կառուցվածքի և հաճախորդի համար ավելի մեծ արժեք ստեղծելու տրամաբանությամբ և խուսափում են մեծ թվով փոքրածավալ ներդրումներից՝ յուրաքանչյուր ներդրման, դրա հետագա մշտադիտարկման և ելքի համար անհրաժեշտ ռեսուրսների պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, առնվազն 30 միլիոն ԱՄՆ դոլար (24,7 միլիոն եվրո) ծավալ ունեցող մեկ հիմնադրամը ձգտում է կատարել 10 – 15 ներդրում, ինչը նշանակում է յուրաքանչյուր ներդրման գործարքի միջինը ծավալը կազմում է 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար (1.6 միլիոն եվրո)։ Քանի որ մասնավոր բաժնեմասնակցային հիմնադրամներն ընդհանուր առմամբ մինորիտար ներդրումներ են կատարում, գործարքի այսպիսի ծավալը կնշանակի, որ խնդրո առարկա ընկերությունը, ինստիտուցիոնալ դերակատարի կողմից բաժնեմասնակցային կապիտալում ֆինանսական միջոցների ներարկում ստանալուց առաջ, արդեն իսկ պետք է ունենա կոնկրետ չափսեր ու ծավալներ։
- Հաշվետվողականություն և ֆինանսական փաստաթղթեր
Թեև ՓՄՁ-ների հաշիվներն ընդհանուր առմամբ աուդիտի չեն ենթարկվում, այնուամենայնիվ, հարկ է ունենալ կառավարման որակյալ և հուսալի հաշիվներ՝ ֆինանսական վերլուծություններ նախապատրաստելու, կանխատեսումներ անելու և բիզնեսի գնահատում իրականացնելու համար։ Սովորաբար սա պայմանավորված է ընկերության չափսերով և զարգացման փուլով։
- Մշակույթ
ՓՄՁ-ները սովորաբար կառավարվում են բիզնեսի հիմնադիրների կողմից, որոնք կարող են սերտ զգացմունքային կապեր ունենալ իրենց ստեղծած ընկերությունների հետ և հակված չեն կորպորատիվ սուբյեկտի տարաբաժանման գաղափարախոսությանը։ Գործնականում, նախքան բաժնեմասնակցային ֆինանսավորման իրականացումը, բիզնեսի սեփականատերը պետք է ոչ միայն ցանկանա ողջունել նոր գործընկերոջ մուտքը, այլ նաև որդեգրի կորպորատիվ մշակույթ և բիզնես վարելու նոր եղանակ, այն է՝ դադարեցնել ոչ ֆորմալ աշխատակարգերը, նվազագույնի հասցնել կանխիկով իրականացվող գործարքները, պատշաճ կերպով կարգի բերել ընկերության հաշվապահությունը և այլն։
2. Հայաստանյան փորձը
ԵՄ-ի բաժնեմասնակցային գործիքը Հայաստանում առաջին անգամ կիրառվել է ԵՄ – Հայաստան ՓՄՁ հիմնադրամի միջոցով, որը կառավարվում է «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության կողմից և մեկնարկել է 2020թ․ հունվարին։ Հիմնադրամն ինքնին մեկ երկրում աշխատող հիմնադրամ է, որը կենտրոնանում է հայաստանյան ՓՄՁ-ների աճին ուղղված բաժնեմասնակցային կապիտալի տրամադրման վրա։ Հաշվի առնելով այն փաստը, որ երկիրը չունի ինստիտուցիոնալ բաժնեմասնակցային հիմնադրամների պատմություն, ԵՄ-ի կողմից ստեղծված գործիքը էական դեր է խաղացել դրամական միջոցների հայթայթման գործում, քանի որ մեկ երկրի ռիսկերը և նախապատմության բացակայությունը մասամբ հավասարակշռվել են առաջին կորստի երաշխիքով և ԵՄ-ի մասնակցության մեջ ներառված, եկամուտների մեծացման կառուցվածքային տարրերով՝ այդ կերպ Հիմնադրամին թույլ տալով ներդրումներ ներգրավել տեղական և միջազգային դերակատարներից։
ԵՄ – Հայաստան ՓՄՁ հիմնադրամ․ արժեքի ստեղծման գործունեության թեզեր
| Հաշվեկշռի օպտիմալացում | Գործառնական արդյունավետություն | Ընդլայնում և աճի ապահովում | Կորպորատիվ կառավարում | |
| Խնդիրը | Հայաստանում բաժնեմասնակցային ֆինանսավորման բացակայությունը հանգեցրել է կորպորատիվ պարտքի ավելցուկի և պարտքի ծավալների պատճառով գերլարման, ինչպես նաև աճի խոչընդոտների։ | Ընկերության կառավարման փորձագիտական կարողությունների բացակայությունը հանգեցրել է անարդյունավետ գործարար աշխատակարգերի և թերակատարման՝ գործի մեջ դրված կապիտալի դիմաց եկամուտի առումով։ | Հայաստանյան կորպորացիաների հարաբերականորեն ցածր ներթափանցում տարածաշրջանային շուկաներ՝ չնայած նպաստավոր առևտրային ռեժիմներին։ | Թերզարգացած կորպորատիվ մշակույթը հանգեցրել է կատարողականի արդյունավետ մշտադիտարկման և հաշվետվողական գործընթացների բացակայության։ |
| Հնարավորություն | Կապիտալի վերակազմակերպում, պարտքով գերբեռնվածության վերացում, պարտքի սպասարկման ծախսերի կրճատում և աճի նպատակով ՓՄՁ-ների վերադիրքավորում։ | Թիրախային ընկերությունների շահութաբերությունը բարձրացնելու հնարավորություն՝ ղեկավարությանը համապատասխան «նոու-հաու» տրամադրելով և կատարողականն իրականացնելու պատշաճ մեխանիզմներ ներդնելով։ | Թիրախային ընկերություններին օգնել անցում կատարել «ազգային առաջատարի» կարգավիճակից «տարածաշրջանային առաջատարի» կարգավիճակի՝ տարածաշրջանում աճի նպատակային ռազմավարության մշակման միջոցով՝ օգտվելով նոր միջազգային տնտեսական գործընկերությունների ընձեռած հնարավորություններից։ | Կորպորատիվ վերակազմակերպում՝ սահմանելու հստակ բիզնես-պլան և ներմուծելու կատարողականի արդյունավետ մշտադիտարկում՝ նվազեցնելով թերակատարման ռիսկերը։ Տնօրենների խորհրդի և ֆինանսական հաշվետվությունների բաժնի ստեղծում՝ Գլխավոր ֆինանսական տնօրենի պաշտոնում «Ամբեր Կապիտալի» կողմից թեկնածուի առաջարկությամբ։ |
Ներդրումների ոլորտում Հիմնադրամը կենտրոնանում է տնտեսության առանցքային ոլորտներում կապիտալի տեղաբաշխման վրա՝ կիրառելով «վերևից ներքև» և «ներքևից վերև» վերլուծությունների համադրություն և ներդրումներ կատարելով աճող ու գրավիչ ոլորտներում գործող ազգային առաջատար ընկերություններում։ Չնայած նրան, որ 2020թ․ լի էր մարտահրավերներով, Հիմնադրամն արդեն իսկ հաջողությամբ կատարել է կապիտալի տեղաբաշխում՝ առաջին ներդրումը կատարելով վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում և կնքելով մոտավորապես 3 միլիոն ԱՄՆ դոլարի (2,4 միլիոն եվրոյի) գործարք։ Այս ներդրումը Հիմնադրամի՝ վերականգնվող էներգետիկային ուղղված ռազմավարության մի մասն է, որի նպատակն է ձևավորել մաքուր էներգիայի ակտիվների կրիտիկական ծավալի պորտֆել, որը հիմնված կլինի բնապահպանական և սոցիալական կառավարման բարձրագույն չափորոշիչների, թափանցիկ ֆինանսական հաշվետվողականության և արևմտյան ոճի կորպորատիվ կառավարման վրա, որպեսզի կա՛մ ընկերությունը ցուցակվի տեղական շուկայում, կա՛մ գտնի հավանական արդյունաբերական գնորդներ։
Տնտեսության այլ հատվածներում Հիմնադրամը ներկայումս ուսումնասիրում է մի շարք հնարավորություններ իր հետաքրքրության հիմնական, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիական գյուղատնտեսության, արտադրության, զբոսաշրջության, առողջապահության և տեքստիլի ոլորտներում։ Հիմնադրամի ներդրումների թիմը հատկորոշել է հայաստանյան շուկայում ներդրումների բազմաթիվ հնարավորություններ, որտեղ թիմը ձգտում է իրագործել Հիմնադրամի ներդրումային թեզը՝ օպտիմալացնելով ֆինանսական հաշվեկշիռը, նվազեցնելով վարկային պարտավորությունների ծավալը և բարելավելով կապիտալի գնի հետ կապված վիճակը, բազմազանեցնելով ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման աղբյուրները և տրամադրելով կապիտալ, ինչը ՓՄՁ-ներին կտա բիզնեսն ընդլայնելու հնարավորություն։
Հիմնադրամի վերջնանպատակն է՝ փոխակերպել իր կողմից ներդրում ստացած ընկերություններին՝ «ազգային առաջատարների» փոխարեն ունենալով «տարածաշրջանային առաջատարներ», որոնք կգործեն կորպորատիվ կառավարման լավագույն չափորոշիչներին համահունչ, ֆինանսական գրագիտությամբ, ռազմավարական տեսլականով և զինված կլինեն այդ տեսլականի իրագործման համար անհրաժեշտ միջոցներով։
Նմանատիպ հիմնադրամների առաջ գալը խիստ կարևոր է բոլոր տնտեսությունների համար, և նույնիսկ է՛լ ավելի կարևոր է Հայաստանի նման փոքր տնտեսությունների համար։ COVID-19 համավարակից հետո կապիտալը ՓՄՁ-ներին հասանելի դարձնելու անհրաժեշտությունը էլ ավելի հրատապ է դարձել, քանի որ անկում ապրող և կրճատվող տնտեսությունները ճնշում են ստեղծում ընկերությունների շահութաբերության վրա, որոնք արդյունքում ունենում են դրամական միջոցների պակասուրդներ: ՓՄՁ-ները անկարող են լինում նման պակասուրդները ֆինանսավորել տեղական բանկերի միջոցով, մանավանդ տնտեսական ճգնաժամային պայմաններում։ Միևնույն ժամանակ, Հիմնադրամի ներգրավումը հանդես է գալիս որպես տեղական կապիտալի շուկաների զարգացման կարևոր կատալիզատոր՝ բերելով բորսայում ցուցակման այնպիսի նախապայմաններ, ինչպիսիք են աուդիտ անցած ֆինանսական հաշվետվություններ և աջակցություն ցուցակման գործընթացում:
Հիմնադրամի կողմից առաջ քաշված «խելացի կապիտալի» այս հայեցակարգն ունի մի շարք այլ առավելություններ, այդ թվում՝ ԵՄ և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ սերտ համագործակցությունը՝ տեխնիկական աջակցության և դրամաշնորհային ծրագրերի միջոցով ՓՄՁ ոլորտի հզորացման շրջանակներում: Օրինակ՝ Հիմնադրամի աջակցությունից օգտվող ընկերություններից մեկն այս պահին առաջատար միջազգային ֆինանսական հաստատության կողմից տրամադրված տեխնիկական աջակցության ծրագրի շահառու է, որն օգնում է ընկերությանը խթանել իր շուկայավարման ջանքերը, բարելավել ֆինանսական կառավարումը և մշակել բիզնես ռազմավարություն, ինչը նշանակում է, որ անդրադարձ է արվում ՓՄՁ-ների զարգացման բոլոր հիմնական տարրերին։ Հիմնադրամը նպատակ ունի նմանատիպ ծրագրեր ունենալ իր պորտֆելում ընդգրկված այլ ընկերություններում՝ համակարգային անցում կատարելով ավելի բարձր չափորոշիչների։
Ինչպես և կարելի էր ակնկալել, նմանատիպ գործիքի ներմուծումը շուկա նույնպես մարտահրավերներ է ներկայացնում։ Հիմնադրամի առ այսօր գործունեության ընթացքում հատկորոշվել են մի քանի թեմաներ՝
- Գործիքի առանձնահատկությունները հասկանալը
Ընդհանուր առմամբ, ՓՄՁ-ների շրջանում կապիտալի տարբեր աղբյուրների մասին գիտելիքի պակաս կա, քանի որ ֆինանսավորման՝ նրանց ծանոթ հիմնական տեսակը բանկից վերցված պարտքն է։ Հայաստանյան փորձը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ բաժնեմասնակցային ինստիտուցիոնալ ներդրողները պետք է զգալի ժամանակ և ռեսուրսներ ծախսեն՝ կրթելու ՓՄՁ-ների սեփականատերերին և ապագայում պորտֆելում ներգրավվող ընկերություններին բաժնեմասնակցային կապիտալի առավելությունների, դրա և պարտքի միջև տարբերությունների, ինչպես նաև ֆինանսավորման այս երկու աղբյուրների փոխլրացման մասին, որի պարագայում ստեղծվում է երկարաժամկետ կայուն արժեք։
- Փոփոխության նկատմամբ դիմադրությունը
Բաժնեմասնակցային ներդրումների ինստիտուցիոնալ գործընկերոջ ներկայությունը բազմաթիվ դրական փոփոխությունների է հանգեցնում։ Այնուամենայնիվ, նրանք, ովքեր ստեղծել և տարիներ շարունակ զարգացրել են իրենց բիզնեսը, բնականորեն հակազդում են՝ մերժելով նախապես իրենց անծանոթ այնպիսի հասկացությունները, ինչպիսիք են որոշումների կայացման գործընթացում նոր գործընկերների ներառումը, ֆինանսական հաշվետվողականության պահանջները, Տնօրենների խորհրդի ստեղծումը, ընդհանուր առմամբ ավելի ինտենսիվ հաշվետվողականությունը, ինչպես նաև այն հավելյալ ծախսերը, որոնք պայմանավորված կլինեն կենսունակ ներքին վերահսկողության համակարգերի և կորպորատիվ կառավարման ներդրման հանգամանքով։ Հիմնադրամի թիմը գտել է, որ ՓՄՁ-ները հաճախ արժեքի ստեղծման կարճաժամկետ ընկալում են ունենում և վարանում են ներդրումներ կատարել այնպիսի ծրագրերում, որոնք անմիջապես արդյունք չեն գոյացնելու։
Այս առումով ևս Հիմնադրամը ստիպված է եղել իրականացնել զգալի թվով կրթական գործողություններ, որոնց երբեմն լրացնելու են եկել ՄՖՀ-ների տրամադրած տեխնիկական աջակցության ծրագրերը։ Այսպիսի գործողություններն օգնել են ընկերությունների սեփականատերերին դրամական միջոցների արտահոսքերը դիտարկել ոչ թե որպես ծախս, այլ որպես ներդրում։ Այս կապակցությամբ, թեև յուրաքանչյուր առանձին դեպք տարբեր է, օգտակար է ընդգծել այն հանգամանքը, որ ընկերությունից վերջնական ելքը (ընկերության ապագա վաճառքը) էականորեն սահուն և դյուրին կլինի այսպիսի կառուցակարգերի արդեն իսկ առկայության պարագայում․ ակտիվները ավելի շատ գնորդներ կունենան, իսկ ակտիվն էլ ավելի բարձր կգնահատվի։ Ելքին միտված ՓՄՁ սեփականատերերին ավելի հեշտ է համոզել փոխել բիզնեսը վարելու եղանակը, եթե կան դեպքերի ուսումնասիրություններ տեղական կամ միջազգային շուկաներում, որոնք ցույց են տալիս առանցքային դերակատար անհատի վրա հիմնված կազմակերպությունները մեծամասշտաբ կորպորատիվների փոխակերպելու առավելությունները։
- Գնահատում
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանը գտնվում է բաժնեմասնակցային կապիտալի զարգացման վաղ փուլում, իսկ գործարքների քանակը սահմանափակ է, ակտիվներ ձեռքբերողները սովորաբար, ընկերության բաժնեմասերը վաճառողների հետ գործ ունենալիս, բախվում են առաջարկի և պահանջարկի գների միջև զգալի տարբերության խնդրին։ Այդ իսկ պատճառով, էական ժամանակ է ծախսվում՝ ՓՄՁ-ների սեփականատերերին Հիմնադրամի ֆինանսական մոդելների հիմքում ընկած գնահատման տարբեր մեթոդաբանությունների, ենթադրությունների և վերլուծությունների մասին կրթելու վրա։
Այս դեպքում, երրորդ կողմ հանդիսացող գնահատողների օգնությունը սահմանափակ է, քանի որ առաջարկի և պահանջարկի գների տարբերության հիմնական պատճառները գտնվում են ՓՄՁ-ների սեփականատերերի կողմից մշակված խիստ լավատեսական կանխատեսումների և ներդրողի կողմից որդեգրված ավելի պահպանողական մոտեցման միջև գտնվող տիրույթում։ Եղել են դեպքեր, երբ բոլոր այլ չափանիշներին բավարարող ընկերության համար այլապես միանգամայն ընդունելի գործարքը առաջ չի շարժվել գնահատման չհիմնավորված տարբերության պատճառով։ Այնուամենայնիվ, շատ դեպքերում, Հիմնադրամը կարողացել է հաղթահարել այս մարտահրավերը՝ տարբերությունը կամրջելով, օրինակ՝ կապելով գործարքի գինը ապագա տարիների կատարողականի առանցքային ցուցանիշների հետ։
Ի վերջո, չնայած բազմաթիվ մարտահրավերներին, ԵՄ բաժնեմասնակցային ներդրումային գործիքը առանցքային դեր է խաղացել Հայաստանում առաջին ինստիտուցիոնալ, մասնավոր բաժնեմասնակցային ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման և ֆինանսական միջոցների հայթայթման գործում: Հիմնադրամը ներկայումս տեղաբաշխում է կապիտալը ՓՄՁ-ներում՝ բազմազանեցնելով ֆինանսավորման աղբյուրները, բարձրացնելով ՓՄՁ-ները զարգացման հաջորդ մակարդակի և ճանապարհ հարթելով կապիտալի շուկայում ավելի մեծ ծավալի գործողությունների համար։

Using Equity investment as an EU A2F instrument: the case of the EU-Armenia SME Fund
The EU has several tools at its discretion to support SMEs within the framework of the Eastern Partnership, with the latest addition being the Equity instrument, part of Access to Finance (A2F).
This instrument was piloted in Armenia, where the EU, with support from the EBRD, made a commitment of 10 million USD (€8.2 million) to the EU-Armenia SME Fund – a private equity fund managed by Amber Capital, which is mandated to pursue appropriate risk adjusted returns by investing in Armenian SMEs. In this way, EU funds are being managed by a professional asset manager for investments in the share capital of local SMEs to fund capital expenditures and expansion projects.
The Equity instrument is structured with two important investment enhancement mechanisms to help the fund manager raise additional funds from other investors.
Firstly, the EU is providing a first loss guarantee to other investors, meaning that in the case of underperformance other investors of the EU-Armenia SME Fund have a downside protection of up to 10 million USD (€ 8.2 million) before their capital is at risk.
Secondly, the EU does not participate in returns on its invested capital, meaning that the other investors receive the benefit of the returns on EU invested capital pro-rata to their commitments in the Fund.
These enhancements provided by the EU were instrumental to enticing other investors to join the Fund and thereby provide access to finance to Armenian SMEs.
1. Equity and debt as sources of capital
Why is access to institutional equity finance so important? Whilst bank finance is readily available in the Armenian market, very few SMEs are able to secure financing terms at attractive rates. Generally, the USD-denominated bank debt available to Armenian SMEs has interest rates of between 7% - 9% and a tenure of between one and three years. For local currency denominated debt the respective rates are c. 3% higher. In addition to the relatively high interest rate, the business is required to post significant amounts of collateral – from fixed assets all the way to personal guarantees by business owners. Whilst some companies are able to tap the capital markets and issue bonds at more attractive rates, these are usually larger entities from the financial sector with established corporate governance practices and audited financial statements – a pre-condition for listing any instrument on the local exchange.
The result is a significant debt overhang in the economy. Overleveraged SMEs are unable to attract more funding at affordable rates, which in turn stifles growth prospects and keeps the potential of the companies at artificially depressed levels. During times of economic downturn, many SMEs that have amassed a disproportionate amount of debt on the balance sheet face significant cash deficits to service the interest payments, bringing them to the brink of restructure or even bankruptcy.
Institutional equity finance provides a way out for SMEs that are facing the debt conundrum. The main advantages of equity financing have been proven time and time again and can be summarised as follows:
• An equity investor becomes a partner in the business, sharing the risks and rewards with the existing shareholders.
• With an equity investment there are no interest payments, so in times of underperformance the business does not have the pressure of additional cash outflows, which can instead be allocated to fund its operations.
• The equity injection very often results in balance sheet optimisation and a better capital structure, which in turn reduces the risk profile of the company and helps to lower the cost of debt.
• Institutional equity has significant elements of smart capital – i.e. the investor brings in not only fresh money, but also initiates knowledge transfer, experience sharing, and places a significant focus on financial literacy and corporate governance.
• Institutional investors are increasingly focused on environmental and social governance (ESG), thus enhancing company valuations in the longer term by embedding sustainable practices and marketleading standards in the core of their operations.
• Institutional equity investments help SMEs transform from a key-man organisation into corporates with appropriate internal controls, financial reporting, and governance standards, which in turn positions them for future capital market transactions through the listing of bonds and IPOs.
• Last but certainly not least, equity capital is usually invested to grow the business and fund expansion projects, bringing the SME to a critical size to harvest important economies of scale.
There are numerous advantages to equity financing and private equity funds play a vital role in the development of local markets and corporate landscapes around the world. At the same time, the market needs to be ready to absorb equity capital. This requires a sufficient number of local companies to be at the right stage of development, which has a number of elements to it, such as:
• Size:
Private equity funds generally operate lean structures and avoid making a large number of small investments due to the resources necessary for each investment, subsequent monitoring, and exits. Generally, a single fund with a critical size of at least 30 million USD (€ 24.7 million) would look to make between 10-15 investments, which implies an average ticket size of 2 million USD (€ 1.6 million) per investment. Since PE funds generally take minority investments, such a ticket size would mean that the company in question must already have reached a certain size prior to receiving an equity injection from an institutional player.
• Financials:
Whilst SMEs generally do not produce audited accounts, good quality reliable management accounts are nevertheless required to prepare financial analyses, produce projections, and conduct a valuation exercise. Usually this goes hand-in-hand with the size and development stage of the company.
• Culture:
SMEs are typically managed by original founders of the business, who may have a strong emotional connection to the company they created and do not adhere to the notion of corporate separate personality. In practice, before equity financing can take place, the owner of the business must not only be willing to welcome a new partner on board, but also adopt a new corporate culture and way of doing business, such as ceasing informal practices, minimising any cash transactions, bringing the books of the company into good order, etc.
2. The armenian experience
The EU’s Equity instrument has been utilised for the first time in Armenia through the EU-Armenia SME Fund, managed by Amber Capital, which launched in January 2020. The Fund itself is a single-country fund, focused on providing growth equity capital to Armenian SMEs. Given the fact that the country does not have a track record of institutional equity funds, the instrument created by the EU has played a crucial role in the fundraising process, as the single-country risk and the lack of track record have been partially offset with the first loss guarantee and return enhancement structural elements embedded in EU participation, thereby allowing the Fund to attract investments from domestic and international players.
EU-Armenia SME fund: value creation themes
Balance sheet optimization Operational efficiency Expansion & Growth delivery Corporate Governance
Issue
Lack of equity funding in Armenia has led to excess corporate leverage, debt overhang and barrier for growth.
Lack of company management expertise has led to inefficient business practices and underperformance in terms of return on capital employed.
Relatively low level penetration of Armenian corporations into regional markets, despite favourable trade regimes.
Underdeveloped corporate culture resulted in a lack of effective performance monitoring and reporting processes.
Opportunity
Capital restructuring, removal of debt overhang, reduction of cost of debt and reposition SMEs for growth.
Potential to enhance the target companies’ profitability by providing management access to the relevant know-how and incentivizing the delivery on performance.
Target companies to transition from “national champions” to “regional champions” through regionally focused growth strategy, taking advantage of new international economic partnerships.
Corporate reorganization to define a clear business plan and introduce effective performance monitoring, reducing the risk of mussing targets. Creation of a board of directors and a financial reporting unit with CFO proposed by Amber Capital.
On the investment front, the Fund focuses on deploying capital in key sectors of the economy, employing a combination of top-down and bottom-up analysis and investing in national champions which operate in growing and attractive sectors. Notwithstanding a challenging 2020, the Fund has already successfully deployed capital, with the first investment in the renewables sector at a deal size of ~ 3 million USD (€ 2.4 million). This investment is part of the Fund’s renewables strategy, which aims to build a critical size portfolio of clean energy assets, bolstered with high standards of environmental and social governance, transparent financial reporting, and western-style corporate governance, so as to either list the company on the local market or exit to potential industrial buyers.
In other segments of the economy, the Fund is currently pursuing a number of opportunities in its key sectors of interest, including high-tech agriculture, manufacturing, tourism, healthcare, and textiles. The investment team at the Fund have identified a large number of investment opportunities in the Armenian market where they are looking to implement the Fund’s investment thesis by optimising the balance sheet, de-leveraging and improving cost of capital, diversifying the funding sources of SMEs, and providing capital to allow SMEs to expand their business.
The ultimate goal of the Fund is to transform its pipeline of “national champions” into a collection of “regional champions”, equipped with best standards of governance, financial literacy, strategic vision, and the means necessary to implement it.
The emergence of similar funds is extremely important for all economies, and even more so for smaller economies such as Armenia. Following the COVID-19 pandemic, the necessity of making capital available to SMEs is even more pressing, as the contracting economies are putting pressure on margins and resulting in cash deficits, which, in most cases, SMEs are unable to fund through local banks. At the same time, the Fund’s involvement acts as an important catalyst for the development of local capital markets, by introducing the pre-requisites of listing fixed income and equity instruments such as audited financial accounts and guiding SMEs toward the benefits of listing.
This smart capital angle, brought forth by the Fund, has other benefits as well, including close cooperation with the EU and international financial institutions on such matters as technical assistance and grant programmes aimed at strengthening the SME sector. For example, one of the Fund’s pipeline companies is currently a beneficiary of a technical assistance programme from a leading IFI, helping the company to enhance its marketing efforts, improve financial governance, and develop a business strategy – all key elements in the development of SMEs. The Fund targets similar programmes to be implemented in other portfolio companies, making a systematic shift to higher standards.
As one would expect, the introduction of a similar instrument in the market also presents challenges. During the one year of operations of the Fund, several themes have been identified:
• Understanding the instrument
SMEs in general have a lack of knowledge of different sources of capital, as the main type of funding they are familiar with is bank debt. The Armenian experience shows once again that institutional equity investors need to spend significant time and resources educating the owners of SMEs and future portfolio companies about the benefits of equity capital, how it differs from debt, and how the two sources of funding can complement each other to create long-term sustainable value.
• Resistance to change
The introduction of an institutional equity partner brings many positive changes. However, those who have founded and developed a business across many years have a natural reaction to push back against initially unfamiliar concepts, such as the inclusion of new partners in the decision-making process, financial reporting requirements, the creation of a Board of Directors, overall increased accountability, and the costs that the implementation of sound internal control systems and corporate governance would entail. The investment team found that SMEs often take a short-term perspective on value creation and hesitate to invest in projects that do not yield immediate results.
Again, the investment team has had to engage in a significant amount of educational activities, at times supplemented by technical assistance from IFIs, helping company owners to view the cash outflows as an investment, rather than an expense. On this point, while each individual case is different, it usually helps to highlight that the ultimate exit from the company will be significantly enhanced and facilitated if these mechanisms are already in place – there will be more buyers for the asset and the asset will attract a higher valuation. Exit-oriented SME owners are more easily convinced to change the way of doing business if there are case studies from local or international markets showcasing the benefits of transforming their businesses from key-man organisations to largerscale corporates.
• Valuation
Given the early stage development of private equity in Armenia, with a limited amount of transactions, acquirers of assets usually face a significant bid-ask spread with sellers of company shares. Considerable time is therefore spent on educating SME owners about different valuation methodologies, assumptions, and analysis that underlie the Fund’s financial models.
In this instance, third party valuators are of limited help, because the main drivers of the bid/ask spread lie between the very bullish projections developed by SME owners and the more conservative approach adopted by the investment team. There have been instances where an otherwise acceptable deal with a company that ticked all the other boxes has not progressed due to the valuation spread. However, in many instances, the investment team has been able to overcome this challenge by bridging the difference through the use of such tools as earnout structures and setting of key performance indicators.
In the end, the numerous challenges notwithstanding, the EU Equity instrument has played a key role in the establishment and fundraising of the first institutional private equity fund in Armenia, which in turn is currently deploying capital in SMEs, diversifying sources of funding, elevating SMEs into the next stage of their lifecycle, and paving the way for increased capital market activity.