15 հայաստանյան ստարտափներ արժանացել են ԵՄ-ի դրամաշնորհների
Երկօրյա խիստ մրցակցությունից և իրենց ծրագրերը մասնագիտական ժյուրիին ու փորձագետներին ներկայացնելուց հետո նոյեմբերի 27-ին հայտնի դարձան «EU4Business-ի գիտական և տեխնոլոգիական ձեռներեցություն» (EU4Business STEP2) դրամաշնորհային մրցույթի հաղթողները:
Նախապես ընտրված 29 թիմերից վերջնացուցակի մեջ ընդգրկվեցին տասնհինգ ստարտափ թիմեր: Նախքան ընտրության եզրափակիչ փուլը՝ բոլոր թիմերը մասնակցել էին փորձառու խորհրդատուների և փորձագետների կողմից անցկացված մի շարք դասընթացների՝ բարելավելու իրենց աշխատանքի ներկայացման և ձեռնարկատիրական հմտությունները:
Հաղթողները կկարողանան մինչև 15000 եվրոյի ֆինանսավորում ստանալ իրենց նորարարական բիզնես գաղափարներն իրականացնելու համար՝ սկսած նախատիպերից մինչև արդեն գոյություն ունեցող լուծումներ և հավելվածներ, որոնք լրացուցիչ մշակման կարիք ունեն:
«Մեր հաղթողների շարքում են նախագծեր ոչ միայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլև լայն ընդգրկում ունեցող այլ ոլորտներից, որոնք աշխարհում ամենազարգացած ուղղություններն են ներկայացնում: Սա ազդակ է, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք առաջ շարժվում, և ապացուցում է, որ Հայաստանը երկիր է, որտեղ այսպիսի նորարարական ստարտափ գաղափարներ են զարգանում»,- նշեց Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, ով EU-SMEDA-ի հետ համատեղ իրականացնում է STEP2 դրամաշնորհային մրցույթը:
EU4Business STEP2 մրցույթի հաղթող ստարտափներն են՝
ARize Augmented Reality Platform by Triple-E
Breedge
- Cyber Deceptions and Honeypot Orchestration System
D'efekt
Easydmarc
- Forest guard
ForgeFiction
- @Cow.Net
- Lift UP
- New luminescent coatings with high brightness and long afterglow
- PinoKIT
- RendChain
- Robin the Robot
- Smartlock
- The Last Daredevil by Cyber Mantis Games
«Այս միջոցառումը կարևոր ուղենիշ է Հայաստանի ստարտափների էկոհամակարգի համար»,- ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության Միջազգային օգնության և համագործակցության պատասխանատու Ստանիսլավ Տոշկովը: «Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում GIZ-ի և EU-SMEDA ծրագրի մեր գործընկերների հետ միասին իրականացրել ենք մի շարք նախաձեռնություններ՝ ուղղված Հայաստանում ստարտափ ձեռնարկատիրության աջակցմանը: Այսօրվա մրցույթը մեր համատեղ ջանքերի արդյունքն է: ԵՄ-ն հանձնառու է և կշարունակի աջակցել Հայաստանի ստարտափների էկոհամակարգի զարգացմանը»,- նշեց Տոշկովը:
«EU4Business STEP2» դրամաշնորհային մրցույթը մեկնարկել է «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (EU-SMEDA) ծրագրի կողմից և իրականացվում է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) հետ համագործակցությամբ:
«EU4Business STEP2» ծրագրի նպատակն է խթանել ձեռներեցությունը Հայաստանում և աջակցել տեխնոլոգիաների վրա հիմնված նորարարական գաղափարներին: Այն նպատակաուղղված է ստարտափ թիմերի, նորարարների, գիտնականների, ճարտարագետների, հետազոտողների և ձեռներեցների աջակցությանը՝ իրենց արտադրանքը շուկա արտահանելու և նոր վենչուրային ձեռնարկություններ ստեղծելու հարցում:

The winners of the ‘EU4Business Science and Technology Entrepreneurship’ (EU4Business STEP2) grant competition were announced on 27 November after a tough two-day competition and pitching in front of a professional jury and mentors.
Fifteen start-up teams were selected out of 29 short-listed teams. All underwent a series of trainings with mentors and coaches to improve their presentation and business skills prior to the final selection.
The winners will have access to funding of up to €15,000 to implement their innovative business ideas, ranging from prototypes up to already existing solutions and apps that need further development.
“Among our winners are not only projects from the IT industry, but also from a wide geography of sectors, which are some of the most developing sectors in the world. This is giving us a signal that we are on the right track and proves that Armenia is a country where such innovative start-up ideas are available,” said Bagrat Yengibaryan, Director of the Enterprise Incubator Foundation, which implements the STEP2 grant competition with EU-SMEDA.
The winning start-ups of EU4Business STEP2 competition are:
ARize Augmented Reality Platform by Triple-E
Breedge
- Cyber Deceptions and Honeypot Orchestration System
D'efekt
Easydmarc
- Forest guard
ForgeFiction
- @Cow.Net
- Lift UP
- New luminescent coatings with high brightness and long afterglow
- PinoKIT
- RendChain
- Robin the Robot
- Smartlock
- The Last Daredevil by Cyber Mantis Games
“This event is an important benchmark for the start-up ecosystem in Armenia,” said Stanislav Toshkov, International Aid/Cooperation Officer at the EU Delegation to Armenia. “In the last couple of years together with our partners from GIZ and the EU-SMEDA project, we have implemented a number of initiatives supporting start-up entrepreneurship in Armenia. Today this competition is a combination of our efforts. The EU remains committed and will continue to support the Armenian start-up ecosystem,” Toshkov said.
EU4Business STEP2 grant competition was launched by the “Support to SME Development in Armenia” (EU-SMEDA) project and implemented in cooperation with the Enterprise Incubator Foundation (EIF).
EU4Business STEP2 aims at promoting entrepreneurship and advancing innovative technology-based ideas in Armenia. It is designed to help start-up teams, innovators, scientists, engineers, researchers, and entrepreneurs to move their products to the market and create new ventures.