«Արմավիրի զարգացման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և «Մարդը կարիքի մեջ» հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվող «ԵՄ Քովիդ-19 հետևանքների չեզոքացման աջակցության ծրագիր Արևելյան գործընկերության երկրների համար» ծրագրի շրջանակներում իրականացրեց «Միջոլորտային համագործակցություն ներառական տնտեսական հզորացման համար» ծրագիրը։
Ծրագրի շրջանակներում Քովիդ-19 համաճարակից առավել տուժած խոցելի խմբերի (հաշմանդամություն ունեցող անձինք, հաշմանդամություն ունեցող երեխայի ծնողներ, Ղարաբաղից տեղահանվածներ, ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ և այլն) 40 ներկայացուցիչներ մասնակցեցին Արմավիրի պետական ինդուստրիալ մանկավարժական քոլեջի լիցենզավորված կարճաժամկետ մասնագիտական կրթական դասընթացներին՝ ձեռք բերելով խոհարարի, համակարգչային օպերատրի, հաշվետարի և դերձակի մասնագիտություններ։
Ծրագրի 40 շահառուներից արդեն 13-ն ընդունվել է աշխատանքի, որոնց մի մասը գործատուի մոտ, մյուսները ծավալում են իրենց ուրույն բիզնես գործունեությունը, իսկ 3 շահառու շարունակում է կրթությունը միջին մասնագիտական կրթական հաստատություններում։
Ծրագրի արդյունքում մարդկային և ֆինանսական աջակցություն տրամադրվեց համավարակից առավել տուժած 15 փոքր ու միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ)՝ վերականգնելու համաճարակի հետևանքները՝ նաև հնարավորություն տալով թիրախային 15 շահառուների ձեռք բերելու գործնական հմտություններ` տվյալ բիզնեսներում կազմակերպված աշկերտության միջոցով:
Նրանցից 3-ն աշխատանքի են անցել այն բիզնես կազմակերպություններում, որտեղ անցնում էին պրակտիկա, իսկ բոլոր շահառուները, ովքեր փնտրում են աշխատանք, գրանցված են Արմավիրի զբաղվածության տարածքային կենտրոնում։
Ապրիլի 14-ին ք․ Արմավիրում տեղի ունեցավ ծրագրի ամփոփիչ միջոցառումը, որին ներկա էին «Մարդը կարքիքի մեջ» կազմակերպության աշխատակիցները, Արմավիրի մարզպետարանի և համայնքապետարանի ներկայացուցիչները, Արմավիրի պետական ինդուստրիալ մանկավարժական քոլեջի անձնակազմը, կարճաժամկետ դասընթացի ուսանողները, պրակտիկանտներն ու բիզնես ներկայացուցիչները։
Միջոցառման ընթացքում ներկաները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու մասնագիտական կրթական դասընթացների ուսանողների աշխատանքների ցուցադրությանը և փոքր ու միջին ձեռնարկություններում պրակտիկա անցածների հաջողություններին։
Ծրագրի համակարգող Անի Թովմասյանը բարձր է գնահատում ծրագրի շրջանակում ծավալված բազմաշահագրգիռ համագործակցությունը, որը հնարավորություն տվեց միաժամանակ ու հասցեական աջակցություն ցուցաբերել Քովիդ-19-ից տուժած խոցելի մի քանի խմբերի՝ կարևորելով տրված աջակցության կայունությունն ու շարունակականությունը։

The Armavir Development Centre has implemented a project called Cross-sectoral Cooperation for Inclusive Economic Empowerment within the framework of the EU COVID-19 Solidarity Programme for the Eastern Partnership project, funded by the European Union and supported by People in Need.
Within the framework of the project, forty representatives of the most vulnerable groups affected by the Covid-19 pandemic (people with disabilities, parents of children with disabilities, IDPs from Nagorno Karabakh , representatives of national minorities, etc.) participated in licensed short-term professional training courses at the Armavir State Industrial Pedagogical College. These courses provided participants with professional qualifications as cooks, computer operators, accountants and tailors.
Of the forty participants of the program, thirteen have already found jobs. Some of these have been hired by employers, while others run their own businesses. Three participants are continuing their education in vocational educational institutions.
As a result of the project, human-financial assistance was provided to fifteen small and medium enterprises (SMEs) heavily affected by the pandemic. It also enabled fifteen beneficiaries to acquire practical skills through apprenticeships in these businesses. Three participants got jobs in business organisations where they had their apprenticeships. All the other participants looking for jobs have been registered in the Armavir Regional Employment Centre.
On April 14, the project’s closing ceremony took place in Armavir. Representatives from People in Need, Armavir Regional Administration and municipality, the staff of Armavir State Industrial Pedagogical College, students of the courses, and the apprentices and business representatives were present.
During the ceremony, the guests had the opportunity to get acquainted with an exhibition of the students’ works of the courses and hear the success stories of apprentices of small and medium enterprises.
The project coordinator Ani Tovmasyan highlighted the multifaceted cooperation within the framework of the project. This multifaceted cooperation provided simultaneous and targeted support to several vulnerable groups affected by Covid-19 whilst emphasising the stability and continuity of the support provided.