Եվրոպական ներդրումային բանկը (ԵՆԲ)՝ Եվրոպական միության բանկը, եւ «Արդշինբանկ» ԲԲԸ-ն, մտնում են համագործակցության նոր փուլ՝ ստորագրելով 100 միլիոն եվրոյի վարկային համաձայնագիր՝ Հայաստանում ՄՓՄՁ-ների եւ միջին կապիտալով ձեռնարկատիրությունների համար ֆինանսական հասանելիությունն ընդլայնելու նպատակով։ Ստորագրման արարողությունը կայացավ 2025 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Երեւանում։
Այս ծրագրի շրջանակներում Արդշինբանկը ԵՆԲ Գլոբալի կողմից աջակցվող վարկային ռեսուրսները կուղղի հայկական ընկերություններին, որոնք ձգտում են արդիականացնել իրենց գործունեությունը, ընդլայնել արտադրական հզորությունները, ներդնել նոր տեխնոլոգիաներ կամ բարձրացնել մրցունակությունը տեղական եւ միջազգային շուկաներում:
Բացի այդ, ծրագրի 10%-ը կուղղվի կանաչ վարկավորմանը՝ էներգաարդյունավետության, վերականգնվող էներգիայի եւ այլ էկոլոգիապես կայուն ներդրումների աջակցման համար։
Ֆինանսավորման մի մասը կարող է տրամադրվել տեղական արժույթով՝ բիզնեսին արժութային ռիսկերից պաշտպանելու համար: Եվրոպական միությունն աջակցում է ծրագրին դրամաշնորհային ֆինանսավորմամբ, որը կօգնի ապահովել, որ ֆինանսավորումը մնա մատչելի հայկական միկրո, փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությունների համար: Ընդհանուր առմամբ, ակնկալվում է, որ ծրագիրը կաջակցի մոտ 300 ձեռնարկատիրությունների եւ կապահովի ավելի քան 10 000 աշխատատեղ։

The European Investment Bank (EIB Global), the bank of the European Union, and Ardshinbank OJSC have signed a €100 million loan agreement to expand access to finance for micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) and mid-cap companies across Armenia. The signing ceremony took place on 12 December in Yerevan.
Under this facility, Ardshinbank will extend EIB Global-backed credit resources to Armenian companies seeking to modernise their operations, expand production capacity, adopt new technologies or enhance competitiveness in local and international markets.
In addition, 10% of the facility will be allocated to green lending to support energy efficiency, renewable energy and other environmentally sustainable investments.
A portion of the financing may be provided in local currency to protect businesses against currency risk, the Bank said in a press release. The European Union will support the operation with grant funding, helping to ensure that the financing remains affordable for Armenian firms. Overall, the operation is expected to benefit around 300 enterprises and sustain more than 10,000 jobs.