Միջազգային առեւտրի կենտրոնը (ITC) ս.թ. օգոստոսի 7-ից մեկնարկել է «Արտահանման մարքեթինգի վերաբերյալ դասընթացներ եւ խորհրդատվական ծառայություններ՝ ագրոբիզնեսի ՓՄՁ-ների համար» ուսումնական ծրագիրը։
Այն իրականացվում է Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ «Հագուստի եւ ագրոբիզնեսի կայուն արժեշղթաների կառուցում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում։
Այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի զինել ագրոբիզնեսի ՓՄՁ-ներին անհրաժեշտ գիտելիքներով եւ հմտություններով՝ գլոբալ շուկայում և հատկապես ԵՄ-ում հաջողելու համար:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ֆեյսբուքյան էջի գրառման մեջ ասվում է, որ Բիզնեսի աջակցության կենտրոնի կողմից իրականացվող այս ծրագիրն առանցքային պատրաստություն է 2024 թվականի հոկտեմբերին կայանալիք SIAL Paris սննդամթերքի ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության համար։
«Ծրագիրն ուղղված է տեղական բիզնեսների խթանմանը։ Այն փոքր ձեռնարկություններին կօգնի ավելի լավ հասկանալ ԵՄ շուկան, բարելավել իրենց մարքեթինգային հմտությունները եւ ամրապնդել հաղորդակցման եւ բանակցային կարողությունները: Այս բիզնեսներով է պայմանավորված Հայաստանի տնտեսական աճը, նրանց հաջողությունն առանցքային է առեւտրի բարգավաճ ապագայի համար»,- նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության առեւտրի հարցերով պատասխանատու Կարեն Ազարյանը։

On 7 August, the International Trade Centre (ITC) in Armenia launched the ‘Trainings and advisory services on export marketing for agribusiness SMEs’ programme.
The programme is part of the ‘Building sustainable agribusiness and apparel value chains in Armenia’ project, funded by the European Union.
This initiative aims to provide agribusiness SMEs with the knowledge and skills needed for global market success, especially in the European Union.
Conducted by the Business Support Centre, this programme is a key preparation for Armenia’s participation in the SIAL Paris Food Trade Fair in October 2024, says a Facebook post by the EU Delegation to Armenia.
“The programme is aimed at boosting local business,” said Karen Azaryan, Trade officer at the EU Delegation to Armenia. “It will help small companies better understand the EU market, improve their marketing, and strengthen their communication and negotiation skills. These businesses are leading Armenia’s economic growth, and their success is key to a thriving future in trade.”