Ընդհանուր առմամբ շուրջ 150 ձեռնարկություններ եւ ընկերություններ ստացել են տեխնիկական եւ ֆինանսական աջակցություն, 126 գործընկեր ստացել է դրամաշնորհ եւ ավելի քան 350-ը՝ մասնակցել տարբեր ծրագրերի:
Սրանք «ԵՄ-ն` բիզնեսի համար» նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացումը Հայաստանի համար (ITTD)» ծրագրի արդյունքներն են, որոնք ամփոփվել են փետրվարի 26-ին Երեւանում կայացած փակման միջոցառման ժամանակ։
14,95 միլիոն եվրո ընդհանուր բյուջեով ծրագրի շնորհիվ ստեղծվել եւ պահպանվել է 1415 աշխատատեղ։ Աջակցություն ստացած ձեռնարկությունների աշխատակիցների կեսից ավելին կանայք են, իսկ ձեռնարկությունների 78%-ից ավելին ունի կին սեփականատեր կամ կին ղեկավար:
«ITTD-ի շնորհիվ Հայաստանի հյուսիսում իրականացվել են մի շարք հրաշալի նախաձեռնություններ, որոնք նորարարական զբոսաշրջային ձեռնարկությունների միջոցով աշխուժացնում են տեղական տնտեսություններն ու համայնքները: Այս ձեռնարկությունները ոչ միայն արժեւորում են Հայաստանի մշակութային ժառանգությունն ու գեղեցիկ բնաշխարհը, նաեւ նպաստում են կայուն ապրուստի միջոցների աղբյուրների ստեղծմանը: Իսկ տեխնոլոգիական ոլորտի աջակցությունը հնարավորություն է տալիս նորովի բացահայտել Հայաստանը, որպես տարածաշրջանում տեխնոլոգիական նորարարությունների կենտրոն»,- նշել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էրիկ Թինտրուպը:
«ԵՄ-ն` բիզնեսի համար» նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար (ITTD)» ծրագրի նպատակն էր Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում ստեղծել նորարարական եւ բազմազան զբոսաշրջային ձեռնարկություններ, ինչպես նաեւ խթանել եւ հետագայում զարգացնել Հայաստանի տեխնոլոգիական եւ նորարարական էկոհամակարգը։ 2019 թվականից ծրագիրը սերտորեն համագործակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության եւ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ։

A total of 150 ventures and companies received technical and financial assistance, 126 partners received grants, and over 350 participants took part in various programmes.
These are results of the EU4Business Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD) project, summed up at the project’s closing event in Yerevan on 26 February.
Thanks to the €14.95 million project, 1,415 jobs were created and sustained. Over half of employees from supported enterprises are women and over 78% of enterprises have women in ownership or managerial positions.
“Through ITTD, we’ve witnessed remarkable initiatives flourishing in northern Armenia, revitalising local economies and communities with innovative tourism ventures,” said Erik Tintrup, Chargé d’Affaires of the German Embassy in Armenia. “These businesses not only highlight Armenia’s cultural heritage and natural beauty but also foster sustainable livelihoods. And support to the technology industry is unlocking Armenia’s potential as a tech innovation hub in the region.”
The goal of the EU4Business Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD) project was to create innovative and diversified tourism enterprises in the northern regions of Armenia, as well as to promote and further develop the technology and innovation ecosystem of Armenia. Since 2019, the project has worked in close cooperation with the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia.