Հայաստան. ՓՄՁ քաղաքականության գնահատման մեկնարկ և սեմինար ՓՄՁ ռազմավարության մշակման վերաբերյալ
Հուլիսի 11-ին Երևանում տեղի ունեցավ ՓԲԱ պետական-մասնավոր աշխատանքային խմբի հանդիպում՝ Եվրոպայի փոքր բիզնեսի ակտի (ՓԲԱ) գնահատման երրորդ փուլը մեկնարկելու համար, որը կազմակերպել էր ՏՀԶԿ-ն ԵՄ-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվող «EU4Business. քաղաքականությունից դեպի գործողություն» ծրագրի շրջանակներում:
Եվրոպայի փոքր բիզնեսի ակտ Եվրամիության՝ ՓՄՁ-ների ոլորտում քաղաքականության համապարփակ շրջանակ է: Այն նպատակ ունի բարելավելու Եվրոպայում ձեռնարկատիրության նկատմամբ մոտեցումը, պարզեցնելու նորմատիվ-իրավական դաշտի և քաղաքականության միջավայրը ՓՄՁ-ների համար և վերացնելու դրանց զարգացման դեռևս գոյություն ունեցող խոչընդոտները:
Արևելյան գործընկերության երկրների համար ՓԲԱ գնահատման երրորդ փուլը կսկսվի 2018 թվականի սեպտեմբերին: Գնահատումը կհիմնվի գնահատման նախորդ փուլերի հաստատված մեթոդաբանության և գործընթացի վրա, սակայն այն վերանայվել է, որպեսզի ներառվեն հրապարակվող աշխատանքի շրջանակների ընդլայնմանն ուղղված նոր տարրեր՝ ընդհանուր գործարար միջավայրի պայմանների գնահատման և մասնավոր հատվածի հեռանկարների ավելի ճշգրիտ արտացոլման հնարավորություն ստեղծելու համար:
ՓԲԱ պետական-մասնավոր աշխատանքային խմբի այս հանդիպումը կառավարությանը հնարավորություն տվեց ամփոփ կերպով ներկայացնելու ՓԲԱ գնահատման վերջին փուլում (2015-16 թթ.) արված առաջարկությունների կիրարկման մասով ձեռք բերված առաջընթացը: Այն նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին և առանցքային շահագրգիռ կողմերին թույլ տվեց դիտողություններ ներկայացնել վերջին իրադարձությունների և բարեփոխումների արդյունավետության վերաբերյալ: ՏՀԶԿ-ն քննարկման ներկայացրեց նորացված մեթոդաբանությունը և կառուցվածքը՝ ի նախապատրաստություն գնահատման մեկնարկի:
ՓԲԱ պետական-մասնավոր աշխատանքային խմբի հանդիպման շրջանակներում տեղի ունեցավ նաև փորձագիտական սեմինար ՓՄՁ ռազմավարության մշակման վերաբերյալ: Սեմինարի նպատակն էր՝ ներկայացնել ՓՄՁ ռազմավարության մշակման միջազգային առաջավոր փորձը, ինչպիսիք են իրատեսական նպատակներ սահմանելու կարևորությունը, միջամտության տրամաբանական հիմնավորումը, որը ենթադրում է սահմանափակ թվով ռազմավարական ուղղություններով կազմակերպվող առաջնահերթ միջոցառումներ, և իրականացմանն ուղղված հստակ պարտականություններ պարունակող գործողությունների ծրագրերի մշակումը:

Armenia: launch of SME policy assessment and seminar on SME strategy design
A meeting of the SBA Public-Private Working Group took place in Yerevan on 11 July, to launch the third cycle of the Small Business Act for Europe (SBA) Assessment, organised by the OECD in the framework of the EU-funded project ‘EU4Business: From Policies to Action’.
The Small Business Act for Europe is an overarching framework for EU policy on SMEs. It aims to improve the approach to entrepreneurship in Europe, simplify the regulatory and policy environment for SMEs, and remove the remaining barriers to their development.
The third cycle of the SBA assessment for the Eastern Partner Countries will start in September 2018. The assessment will build on the established methodology and process of previous assessment rounds, but has been revised to incorporate new elements aiming at broadening the scope of the publication to allow for an evaluation of the overall business climate conditions and to more accurately reflect private sector perspectives.
This SBA Public-Private Working Group meeting provided an opportunity for the government to present an overview of the progress achieved on implementing the recommendations provided in the last SBA assessment cycle (2015-16). It also allowed private sector representatives and key stakeholders to comment on recent developments and reform effectiveness. The OECD presented the updated methodology and framework for discussion, in preparation for the start of the assessment.
An expert seminar on the SME strategy design also took place in the framework of the SBA Public-Private Working Group meeting. The aim of the seminar was to present international good practices on SME strategy design, such as the importance of setting realistic targets, displaying a logic of intervention with priority actions organised along a limited number of strategic directions, and developing action plans with clear responsibilities for implementation.