Հայաստանի ստարտափ ակադեմիա. 12-շաբաթյա ծրագրի առաջին շրջանավարտները
Փետրվարի 3-ին EU4Business-ի Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի տասնմեկ շրջանավարտներն իրենց ստարտափները ներկայացրեցին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում:
Ակադեմիան իրականացվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) կողմից ֆինանսավորվող EU4Business-ի SMEDA ծրագրի շրջանակներում և աջակցվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից:
Ակադեմիայի համահիմնադիրներ Աշոտ Արզումանյանը և Համբարձում Քաղկեցյանը ներկայացրին Ակադեմիայի գործունեության արդյունքները:
«Նախորդ տարվա հենց այս օրերն էին, երբ սկսեցինք Եվրոպական միության մեր գործընկերների հետ քննարկել Հայաստանում նախաաքսելերացիոն ծրագիր ունենալու կարևորության հարցը: Այսօր նշում ենք առաջին շրջանավարտների ավարտական արարողությունը... Հայաստանում թափ է առնում տաղանդավոր հիմնադիրների աճող ալիք՝ հաջորդ սերնդի ստարտափների շարքը լրացնելու համար, իսկ Հայաստանի ստարտափ ակադեմիան կոչված է առանցքային դեր խաղալու այդ էկոհամակարգում»,- նշեց Աշոտ Արզումանյանը:
Նախաաքսելերացիոն ծրագրին մասնակցել է 18 ստարտափ՝ 8-ը որպես հիմնական մասնակից, իսկ 10-ը` ունկնդիր: 12 շաբաթ տևողությամբ ծրագրի ընթացքում կազմակերպվել է 43 սեմինար ու դասախոսություն, և կայացել է ավելի քան 150 առանձին հանդիպում մենթորների հետ:
Ստարտափներն աշխատել են իրենց «going to market» (մուտք դեպի շուկա) ռազմավարության վրա, ձեռնարկատիրության խորհրդատուների հետ մշտական համագործակցության միջոցով ձեռք են բերել գործնական գիտելիքներ, ստեղծել են համագործակցության նոր շրջանակներ և ամուր կապեր մենթորների հետ, ինչպես նաև ստացել են ներդրումների որոշ առաջարկներ:
Դասընթացն ավարտած ստարտափների մասին
• Coach2All՝ կիրառական ծրագիր, որն անձանց օգնում է հասնել իրենց մարզական նպատակներին՝ տրամադրելով մասնագիտացված սպորտային ուղղորդում, որը ներառում է մարզումների դինամիկ ծրագրեր և համապատասխան առաջարկներ:
• Aimhub՝ հարթակ, որն արհեստական բանականության (ԱԲ) ոլորտի գիտնականներին և ինժեներներին օգնում է հրապարակել իրենց նախապես ուսուցանված ԱԲ մոդելները, որոնք այլ անձանց առաջ բաց կլինեն մուտք գործելու և օգտագործելու համար:
• WiMedia` գովազդային հարթակ, որը հիմնված է Wi-Fi հանրային թեժ կետերի և մոտիկության մարկետինգի խորը ռազմավարությունների վրա: Ստարտափի նպատակն է ստեղծել աշխարհում ամենամեծ անվճար հանրային ինտերնետի հարթակը:
• Earlyone-ի նպատակն է օգնել մարդկանց խնայել իրենց թանկարժեք ժամանակը, որն ապարդյուն վատնում են հերթերում սպասելիս:
• Embry-ն ոտքին կրվող փոքր կշեռք է և գործունեությանը հետևող համակարգ՝ ուղղակիորեն կապված կիրառական ծրագրի հետ, որն ավելորդ քաշով, ինչպես նաև զբաղված մարդկանց օգնում է հետևել իրենց կորցրած կիլոգրամներին, սահմանել համապատասխան նպատակներ քաշի կորստի և առողջ ապրելակերպի համար:
• PicPen-ը մանկահասակ և նախադպրոցական տարիքի երեխաների ստեղծագործական հմտությունները զարգացնելու և երևակայությունը խթանելու համար նախատեսված կիրառական ծրագիր է, որը պարունակում է նկարչական վիրտուալ տետր այնպիսի գործիքներով, ինչպիսիք են մատիտները, յուղամատիտները, վրձինները, ջրաներկի վրձինները և նախշերը:
• Himnark-ը տրամադրում է «ծրագրային ապահովումը որպես ծառայություն» լուծում, որն օգնում է բիզնեսներին՝ նրանց տրամադրելով փոփոխման ենթակա տվյալների բարձրորակ համակարգ և վարչական անձնակազմին ազատելով հսկայական թղթաբանական աշխատանք կատարելու անհրաժեշտությունից:
• WooChess-ը շախմատի ուսուցման կայք է, որը լիարժեք հնարավորություններ է ստեղծում առցանց պարապմունքների անցկացման համար:
• Breedge-ը ամպային հարթակ է, որը կապ է ստեղծում ընկերությունների և նրանց հավանական աշխատակից հանդիսացող ուսանողների միջև:
• InOne-ը նոր ինտերակտիվ հաղորդակցության ուղի է ընկերությունների և հաճախորդների միջև, որը հաճախորդներին օգնում է ժամանակ և փող խնայել գնումների ժամանակ:
• Triple-E-ն լրացված իրականության համընդհանուր հարթակ է, որն օգտվողին տալիս է շարժական սարքերում հեշտությամբ լրացված իրականություն ստեղծելու հնարավորություն:

On February 3, the eleven graduates of the EU4Business Armenia Start-up Academy presented their start-ups at the American University of Armenia.
The Academy is implemented within the framework of the EU4Business SMEDA programme, funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and supported by the German Federal Enterprise for International Cooperation (GIZ).
The co-founders of the Academy, Ashot Arzumanyan and Hambardzum Kaghketsyan, presented the results of the Academy's activities.
It was precisely a year ago these days that we started to talk with our partners from the European Union about the importance of having a pre-acceleration programme in Armenia. Today, we celebrate the graduation of the first batch… A rising wave of bright founders evolves in Armenia to fill the pipeline of the next generation start-ups and the Armenia Start-up Academy is intended to play a cornerstone role in this ecosystem,” said Ashot Arzumanyan.
In total, 18 start-ups - 8 main participants and 10 listeners - participated in the pre-acceleration programme. During the 12-week programme, 43 seminars and lectures and more than 150 individual meetings with mentors took place.
The start-ups worked on their ‘going to market’ strategy, gained practical knowledge through constant cooperation with entrepreneurial assistants, established new networks of collaboration and strong links with mentors, and got some investment offers.
About the Graduated Start-ups
• Coach2All: an application that takes individuals to reach their athletic goals by providing coaching guidance, which includes dynamic training programmes and appropriate suggestions.
• Aimhub: a platform that allows AI researchers and engineers to deploy their pre-trained AI models for others to access and consume them openly.
• WiMedia: an advertising platform based on public Wi-Fi hotspots and in-depth proximity marketing strategies. The aim of the start-up is to create the biggest free public internet platform in the world.
• Earlyone aims to help people save their valuable time spent in vain while waiting in queues.
• Embry provides a tiny foot wearable scale and activity tracker which is directly connected with an application that helps overweight people, also busy people to track lost kilograms, set proper goals for weight loss and healthy lifestyle.
• PicPen helps kids and toddlers to be creative by teaching them skills and stimulating their imagination through an application, which contains a virtual colouring book with tools such as pencils, crayons, brushes, watercolour brushes and patterns.
• Himnark delivers a SaaS solution that empowers businesses by delivering quality actionable data and relieving admin teams from enormous effort spent on paperwork generation.
• WooChess is chess study website that provides full functionality for complete online-lessons.
• Breedge is a cloud-based platform, which connects businesses with students that are potential employees.
• InOne is a new interactive communication channel between businesses and customers that helps customers to save time and money during shopping.
• Triple-E is an Augmented Reality universal platform that allows the user to easily create AR on mobile devices.