Ագրոբիզնեսի ոլորտի 11 հայկական ընկերություններ իրենց արտադրանքը ներկայացրել են սննդի եւ խմիչքների 60-րդ միջազգային ցուցահանդեսին՝ SIAL Paris 2024-ին, որը տեղի ունեցավ ս․թ․ հոկտեմբերի 19-23-ը Փարիզում: Դա հնարավոր դարձավ Միջազգային առեւտրի կենտրոնի (ITC) կողմից իրականացվող եւ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Հագուստի եւ ագրոբիզնեսի կայուն արժեշղթաների կառուցում Հայաստանում» ծրագրի աջակցությամբ։
Հայկական ՓՄՁ-ները ցուցադրեցին տեղական արտադրանքի լայն տեսականին, ներառյալ՝ չրեր, թեյեր, պահածոներ, սոուսներ, քաղցրավենիքներ, շոկոլադ եւ այլն։
SIAL Paris 2024-ը ճանաչված է որպես աշխարհի խոշորագույն սննդի նորարարությունների ցուցահանդես, ինչը դարձնում է այն հիանալի հարթակ նաեւ հայկական ընկերությունների համար, որպեսզի այդ ընկերությունները լավագույնս ներկայացնեն իրենց առաջարկները:
«Այս հեղինակավոր միջոցառումը բացառիկ հարթակ ապահովեց հայկական ագրոբիզնեսի ոլորտի ընկերություններին՝ խթանելու իրենց բարձրորակ, բնական արտադրանքը, որը սերում է երկրի հարուստ գյուղատնտեսական ժառանգությունից: Մասնակցելով այս խոշորագույն ցուցահանդեսին՝ հայկական ՓՄՁ-ները նպատակ ունեն ամրապնդել իրենց ներկայությունը միջազգային շուկայում, ստեղծել արտահանման հնարավորություններ եւ աշխարհին ներկայացնել հայկական յուրահատուկ բազմազան համերը», — ասվում է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ֆեյսբուքյան գրառման մեջ։
Սա լավ հնարավորություն էր հայաստանյան ՓՄՁ-ների համար առավել լավ հասկանալու եվրոպական շուկայի պահանջները, այնտեղ մուտք գործելու ռազմավարությունը եւ բացահայտելու պոտենցիալ բիզնես հնարավորությունները:

Armenian companies take part in International Food and Beverage Exhibition with EU support
Eleven Armenian companies from the agribusiness sector showcased their products at the 60th International Food and Beverage Exhibition, SIAL Paris 2024, held from October 19-23 in Paris. This was made possible with support of the ‘Building Sustainable Apparel and Agribusiness Value Chains in Armenia’ project, funded by the European Union and implemented by the International Trade Centre (ITC).
The Armenian SMEs displayed a diverse array of local products, including an assortment of dried fruits, teas, canned goods, sauces, sweets, chocolate, etc.
SIAL Paris 2024 is the world’s largest food innovation exhibition, making it an ideal venue for Armenian businesses to highlight their offerings.
“This prestigious event provided a unique platform for Armenian agribusinesses to promote their high-quality, natural products, deeply rooted in the country’s rich agricultural heritage,” the EU Delegation to Armenia said in a Facebook post. “The participation aimed to bolster their international presence, generate export opportunities, and introduce global audiences to the vibrant flavours of Armenia.”
It was also a good opportunity for Armenian SMEs to gain insights into European market requirements, understand entry strategies, and explore potential business opportunities.