Հագուստի եւ նորաձեւության ոլորտի 18 հայկական ՓՄՁ-ներ հունվարի 18-ից 21-ը ԵՄ աջակցությամբ ճանաչողական այց են ունեցել Փարիզ: Ուղեւորությունը համընկավ «Who’s Next» եւ «Salon International de la Lingerie» նորաձեւության միջազգային ցուցահանդեսների հետ:
Այս ճանաչողական այցը հագուստի եւ նորաձեւության ոլորտի ՓՄՁ-ներին հնարավորություն ընձեռեց ձեռք բերել արժեքավոր պատկերացումներ եվրոպական շուկայի միտումների, որակի չափանիշների եւ նորաձեւության կայուն պրակտիկաների վերաբերյալ, որի շնորհիվ նրանք կկարողանան ձեւավորել նշանակալից գլոբալ գործընկերություններ եւ ընդլայնել իրենց ներկայությունը ԵՄ շուկայում։
«Who’s Next»-ը աշխարհի խոշորագույն նորաձեւության ցուցահադեսներից մեկն է, որը հյուրընկալում է ավելի քան 50,000 այցելու եւ ավելի քան 1,500 ապրանքանիշ ավելի քան 100 երկրներից: Այս միջոցառումը հիմք է ստեղծում՝ բացահայտելու եւ սահմանելու նորաձեւության վերջին միտումները: Զուգահեռաբար Փարիզի Պորտ դւ Վերսալ ցուցահանդեսային կենտրոնում ընթացող «Salon International de la Lingerie»-ը ներքնազգեստի, տնային հագուստի եւ լողազգեստի առաջատար համաշխարհային ցուցահադեսն է:
Ճանաչողական այցը կազմակերպվել էր «Հագուստի եւ ագրոբիզնեսի կայուն արժեքային շղթաների կառուցում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության (ԵՄ) կողմից եւ իրականացվում է Միջազգային առեւտրի կենտրոնի (ITC) կողմից՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ: Միջոցառմանն աջակցում է նաեւ «Մասնավոր հատվածի զարգացում եւ մասնագիտական կրթություն եւ ուսուցում Հայաստանում» (PSDTVET) ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Գերմանիայի կառավարության կողմից եւ իրականացվում է GIZ-ի կողմից:

Eighteen Armenian apparel and fashion SMEs took part in a study visit to Paris from 18 to 21 January, supported by the EU. The trip was timed to coincide with the international fashion exhibitions ‘Who’s Next’ and the Salon International de la Lingerie.
This study visit provided an opportunity for Armenian apparel and fashion SMEs to gain insights about European market trends, quality standards, and sustainable fashion practices, which will enable them to form global partnerships and expand their presence in the EU market.
‘Who’s Next’ is one of the world’s largest fashion trade fairs, drawing over 50,000 visitors and more than 1,500 brands from over 100 countries. This event sets the stage for discovering and defining the latest fashion trends. The Salon International de la Lingerie, taking place simultaneously at Porte de Versailles in Paris, is the leading global event for lingerie, loungewear, and swimwear.
The study trip was part of the ‘Building sustainable apparel and agribusiness value chains in Armenia’ project, funded by the European Union and implemented by the International Trade Centre (ITC) in close coordination with the Ministry of Economy. The event was also supported by the Private Sector Development and Technical Vocational Education and Training in Armenia (PSDTVET) Project, funded by the German Government and implemented by GIZ.