GLS բանկի 27,9 մլն եվրո ներդրումը Հարավարևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամում՝ խթան ՓՄՁ-ների զարգացման համար
GLS բանկը իր երկրորդ ներդրումն է կատարել Հարավարևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամում (ՀԵԵՀ): Բանկը ՀԵԵՀ-ի 27,9 միլիոն եվրո արժողությամբ արժեթղթերի գնման միջոցով շարունակում է միավորել ուժերը ՀԵԵՀ-ի հետ՝ միկրո և փոքր ձեռնարկությունների համար ֆինանսական միջոցների հասանելիություն ապահովելու և Հարավարևելյան Եվրոպայում ու Եվրոպական արևելյան հարևանության տարածաշրջանում ցածր եկամուտ ունեցող տնային տնտեսություններին աջակցելու համար, որտեղ այն գործում է EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում:
Որպես Գերմանիայի առաջին սոցիալական և էկոլոգիական բանկ՝ GLS բանկն ավելի քան քառասուն տարիների ընթացքում հետամուտ է եղել դրական սոցիալական ազդեցություն գործելու իր նպատակին: 2015 թվին ՀԵԵՀ-ում կատարված իր առաջին բարեհաջող ներդրումից հետո այս նոր հատկացումը կրկին կտրամադրվի բանկի համապատասխան ներդրող հաճախորդներին՝ նրանց արդյունավետ կերպով հնարավորություն տալով մասնակցելու հիմնադրամի՝ նպատակային տարածաշրջաններում տնտեսական զարգացմանն ու բարգավաճմանը նպաստելու առաքելությանը:
ՀԵԵՀ-ի խորհրդի նախագահ Քրիստոֆ Թիսկենսը նշել է. «GLS բանկը արժեքավոր գործընկեր է, որի առաքելությունը մեծապես համապատասխանում է մեր նպատակներին՝ ապահովել, որ թերսպասարկվող տարածաշրջաններում գործող փոքր բիզնեսների սեփականատերերը ձեռք բերեն հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ, իսկ մասնավոր տնային տնտեսություններին հասանելի լինի կայուն ֆինանսավորում: Մենք ուրախ ենք հայտարարելու մեր արդյունավետ համագործակցության շարունակության մասին»:
GLS բանկի խոսնակ Քրիստոֆ Լյութցելը նշել է. «Մեր գործընկերությունը շատ արդյունավետ է եղել: Մեզ գոհացնում է այն փաստը, որ կարող ենք շարունակել մեր ներդրողներին առաջարկել կայուն ֆինանսական արտադրանք, որի նպատակն է բարելավել ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունը Հարավարևելյան Եվրոպայում ու Եվրոպական արևելյան հարևանության տարածաշրջանում: Հիմնադրամն ունի այնպիսի արժեքներ, որոնք բարձր են գնահատվում մեր ներդրողների կողմից, ինչպես նաև հաշվի են առնում ներդրողների ռիսկերի կառուցվածքը»:
Հարավարևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամ
Հարավարևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամը (ՀԵԵՀ) հիմնվել է Գերմանական զարգացման բանկի (ԳԶԲ, KfW) կողմից՝ Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) և Եվրոպական հանձնաժողովի ֆինանսական աջակցությամբ: Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում գործելով EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում՝ այն նպատակ է հետապնդում նպաստելու տնտեսական զարգացմանն ու բարգավաճմանը Ադրբեջանում, Ալբանիայում, Բելառուսում, Բոսնիայում և Հերցեգովինայում, Բուլղարիայում, Թուրքիայում, Խորվաթիայում, Կոսովոյում, Հայաստանում, Մոլդովայում, Մոնտենեգրոյում, Նախկին Հարավսլավիայի Մակեդոնիա Հանրապետությունում, Ռումինիայում, Սերբիայում, Վրաստանում և Ուկրաինայում:
Քանի որ ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ոլորտի զարգացման հաջողության հիմնական գործոնն է, ՀԵԵՀ-ն իր աջակցությունը կենտրոնացնում է տեղական ֆինանսական հատվածների վրա՝ ամրապնդելով համապատասխան և կայուն ֆինանսավորում ապահովելու նրանց կարողությունները: Այն ֆինանսավորումը, որը ՀԵԵՀ-ն տրամադրում է որպես երկարաժամկետ ֆինանսավորում, տեղական գործընկեր վարկային հաստատությունների միջոցով ուղղվում է վարկային հաճախորդներին՝ հիմնականում միկրո և փոքր ձեռնարկություններին (ՄՓՁ-ներին), ինչպես նաև մասնավոր տնային տնտեսություններին: ՀԵԵՀ-ի ներդրումային գործունեությանն աջակցում է ՀԵԵՀ-ի Զարգացման գործիքը, որը գործընկեր վարկային հաստատություններին տրամադրում է տեխնիկական աջակցություն, խորհրդատվական և վերապատրաստման ծառայություններ՝ գործառնական կարողությունների և մասնագիտական կառավարման զարգացման համար:
Իր EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում ԵՄ-ն աջակցություն է տրամադրում Արևելյան գործընկեր երկրների մասնավոր հատվածին՝ ջանալով ստեղծել ավելի բարենպաստ գործարար միջավայր՝ տրամադրելով ձեռնարկատիրության մասին մասնագիտական խորհրդատվություն և բարելավելով ֆինանսների հասանելիությունը ՓՄՁ-ների համար: Նախաձեռնությունը նպատակ ունի բացահայտելու տարածաշրջանի ՓՄՁ-ների հսկայական ներուժը՝ դրանով նպաստելով տնտեսական աճին և աշխատատեղերի ստեղծմանը:

Boost for SMEs as GLS Bank invests €27.9 million in European Fund for Southeast Europe
GLS Bank has made its second investment in the European Fund for Southeast Europe (EFSE). With its purchase of €27.9 million in EFSE notes, the bank is continuing to join forces with EFSE to ensure access to financing for micro and small enterprises and to support low-income private households in Southeast Europe and the European Eastern Neighbourhood Region, where it operates under the EU4Business initiative.
As Germany’s first social and ecological bank, GLS Bank has pursued its goal of generating positive social impact for over forty years. After its successful first investment in EFSE in 2015, this new placement will again be distributed to the bank’s qualified investor clients, effectively allowing them to share in the fund’s mission to promote economic development and prosperity in its focus regions.
EFSE Board Chairman Christoph Tiskens said: “GLS Bank is a valuable partner whose mission is very much in alignment with our own: making sure that small business owners in underserved areas obtain the funds they need to succeed, and that private homeowners have access to sustainable financing. We are delighted to announce the continuation of our successful cooperation.”
Christof Lützel, Spokesperson for GLS Bank, said: “Our partnership has proven to be very productive. We are pleased that we can continue to offer our investors a sustainable financial product that focuses on improving access to financial services in Southeast Europe and the European Eastern Neighbourhood Region. The fund reflects values that are highly regarded among our investors as well as addressing the investors’ risk profiles.”
The European Fund for Southeast Europe
The European Fund for Southeast Europe (EFSE) was initiated by KfW Development Bank (KfW) with the financial support of the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and the European Commission. It aims to foster economic development and prosperity in Albania, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, former Yugoslav Republic of Macedonia, Kosovo, Georgia, Moldova, Montenegro, Romania, Serbia, Ukraine and Turkey, operating under the EU4Business initiative in the Eastern Partnership region.
As access to finance is a key success factor in developing the micro, small and medium enterprise segments, EFSE focuses on assisting local financial sectors in strengthening their ability to ensure adequate and sustainable financing. The funding EFSE provides as long-term finance is channelled to loan customers – primarily micro and small enterprises (MSEs), but also private households for home improvement – through local partner lending institutions. Supporting EFSE’s investment activities is the EFSE Development Facility, which provides partner lending institutions with technical assistance, consulting and training services to build operational capacities and professional management.
Under its EU4Business initiative, the EU channels support for the private sector in the Eastern Partner countries, working towards a better business climate while providing professional advice on business and improving access to finance for SMEs. The initiative aims to unlock the huge potential of SMEs in the region, thus boosting economic growth and creating jobs.