Լրագրություն ստարտափների և նորարարության թեմաներով․ դասընթաց Հայաստանի լրագրողների համար - դիմեք հիմա
EU4Business-ի SMEDA («Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում») ծրագիրը Tom Fleming Creative Consultancy խորհրդատվական ընկերության և Լոնդոնի Գոլդսմիթս համալսարանի հետ համատեղ կազմակերպում է հնգօրյա վերապատրաստման դասընթաց հայ լրագրողների համար, ովքեր Հայաստանի տեղական լրատվամիջոցներում ակտիվ լրագրողական աշխատանք են կատարում և նյութեր են պատրաստում տնտեսական, ձեռնարկատիրական, բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարության և ստարտափների թեմաներով: Մասնակցել ցանկացող լրագրողները պետք է դիմեն մինչև 2017 թ. հոկտեմբերի 4-ը: Դասընթացը տեղի կունենա հոկտեմբերի առաջին կեսին:
SMEDA-ն համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից՝ EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում, և Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության ու զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) կողմից․ այն Հայաստանում իրականացվում է ԳՄՀԸ-ի «Մասնավոր հատվածի զարգացում Հարավային Կովկասում» ծրագրով։
Տնտեսական խնդիրների ներկայացում լայն հանրությանը
Լրագրողների համար նախատեսված ստեղծագործական լրագրության դասընթացի նպատակն է բարելավել և բարձրացնել տնտեսական ոլորտի լրագրողների կարողություններն ու հմտությունները՝ օգնելով նրանց, որպեսզի տնտեսական թեմաներն ավելի լավ ու արդյունավետ կերպով ներկայացնեն լայն հանրությանը և թիրախային լսարանին: Այն կարող է իրականացվել նորարարությունների, բարձր տեխնոլոգիաների և ստարտափների նոր ու արագ զարգացող էկոհամակարգերի նկատմամբ հետաքրքրություն առաջացնելով՝ համապատասխան թեմաները գրավիչ կերպով ներկայացնելու միջոցով:
Դասընթացը բաժանված է հետևյալ կերպ․
•  ներածական օր՝ ուղղված առկա խնդիրների, գիտելիքներում և հմտություններում թերացումների բացահայտմանը և կարողությունների բարելավման ու կատարելագործման ուղիների որոշմանը (1-ին օր)
•  լրատվամիջոցներում տնտեսական և նորարարական բնույթի հոդվածներ ու նյութեր գրելու տեսություն, միջազգային լավագույն փորձ և փորձառություն ու մեթոդներ՝ լայն հանրությունը ներկայացնող ընթերցողներին գրավելու և հետաքրքրելու համար (երկօրյա սեմինար)
•  ստեղծագործական լրագրության գործնական ուսուցում՝ մասնակիցների համար կոնկրետ առաջադրանքներով․ նրանցից յուրաքանչյուրը կպատրաստի 5-10 հոդված հանրությանը մտահոգող հարցերի շուրջ, որին կհաջորդեն քննարկումներ և կատարելագործման առաջարկություններ (երկօրյա սեմինար):
Ո՞վ կարող է մասնակցել։
Մրցույթին կարող են մասնակցել Հայաստանի այն լրագրողները, ովքեր ակտիվորեն լրագրությամբ են զբաղվում մասնավոր հատվածին առնչվող թեմաներով, այն է՝ տնտեսություն, բիզնես, նորարարություն, բարձր տեխնոլոգիաներ և ստարտափներ, ներկայումս աշխատում են տեղական լրատվամիջոցներում կամ հանդիսանում են անկախ արտահաստիքային լրագրողներ:
Դիմողները պետք է լավ տիրապետեն անգլերենին:
Դասընթացին մասնակցելու համար կընտրվի մինչև 12 լրագրող:
Ինչպե՞ս դիմել:
Բոլոր հետաքրքրված լրագրողները պետք է ինքնակենսագրություն (CV) և մոտիվացիոն նամակ ուղարկեն info@smeda.am հասցեին՝ թեմայի դաշտում նշելով՝ Ստեղծագործական լրագրության դասընթաց

Creative writing on startup and innovation themes: training for Armenian journalists – apply now
The EU4Business SMEDA project (‘Support to SME development in Armenia’) is linking up with the Tom Fleming Creative Consultancy and Goldsmiths University of London to organise a five-day training for Armenian journalists who are actively engaged in writing and story-telling on economic, business, high-tech, innovation and startup topics with local media outlets in Armenia. Interested journalists should apply by 4 October, 2017; the training will take place in the first half of October.
SMEDA is co-funded by the European Union as part of the EU4Business initiative and by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ); it is implemented in Armenia by GIZ’s Private Sector Development in South Caucasus Programme.
Presenting economic issues to a general audience
The training on creative writing for journalists aims at improving and enhancing the capacities and skills of economic journalists to help them better and more efficiently to present economic topics to the general public and target audience. This should happen by creating interest towards new and rapidly growing innovation, high tech and startup ecosystems, through an engaging way of presenting relevant topics.
The training is broken down as follows:
•  Introductory day to assess existing problems, knowledge/skill gaps and define ways for improvement and enhancement of capacities (1 day)
•  Theory and international best practice, experience/techniques on writing stories and articles of economic and innovative nature in media outlets to engage and attract readers from a general audience (2-day workshop)
•  Practical training on creative writing with specific tasks for participants: each will prepare 5-10 articles within the areas of concern, followed by discussions and suggestions for improvements (2-day workshop)
Who can participate?
The competition is open to Armenian journalists who are actively engaged in writing about the private sector topics, such as economics, business, innovation, high-tech and startups, currently working for local media outlets or as independent freelance journalists.
Applicants need to have a good command of English.
Up to 12 journalists will be chosen to participate in the training.
Where to apply?
All interested journalists should apply by sending a Motivation Letter and CV to info@smeda.am mentioning in the subject line: Training on Creative Writing.