Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանի մասնավոր հատվածի վերավարկավորման ծրագրի շրջանակում Արդշինբանկին տրամադրել է 20 մլն. ԱՄՆ դոլարի չափով վարկավորում:
Այս գումարի կեսը վերավարկավորման տեսքով կտրամադրվի Հայաստանի ընկերություններին` նրանց աճն ու զարգացումը խթանելու նպատակով, իսկ մյուս 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարը կօժանդակի էկոլոգիապես մաքուր սարքավորումների եւ ԵՄ չափանիշներին համապատասխանեցման համար արտադրության արդիականացմանն ուղղված ներդրումներին:
Ֆինանսավորումը կօգնի վարկառուներին բարձրացնել իրենց մրցունակությունն ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտերկրում, եւ դիվեսիֆիկացնել իրենց արտահանման շուկաները: Այս ամենին զուգահեռ տրամադրված միջոցները կաջակցեն աշխատանքի պահպանության եւ անվտանգության միջոցառումների իրականացմանը, ինչպես նաեւ էկոլոգիապես մաքուր գործելակերպի եւ ռեսուրսների օգտագործման արդյունավետության ներդրմանը: Վարկի ոչ պակաս քան 70%-ը կուղղվի «կանաչ» տեխնոլոգիաների ֆինանսավորմանը:
Վարկառուները կստանան անվճար օգնություն միջազգային խորհրդատուների կողմից եւ իրենց ներդրումային ծրագրերի ավարտից հետո կօգտվեն գումարի վերադարձի (cash-back) արտոնություններից: Երկու վարկերն էլ ֆինանսավորվում են ԵՄ-ի կողմից՝ «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» նախաձեռնության շրջանակներում եւ նպաստում են Արեւելյան գործընկերության (ԱյԳ) տնտեսական եւ ներդրումային ծրագրի նպատակներին, որոնք ներառում են աջակցությունը Հայաստանում 30,000 ՓՄՁ-ներին։
Տվյալ ֆինանսավորումը հանդիսանում է «ԵՄ-ն բիզնեսի համար – ՎԶԵԲ-ի վարկային գիծ» համատեղ ծրագրի մի մասը, որի համար ՎԶԵԲ-ը գործընկեր ֆինանսական հաստատությունների միջոցով ֆինանսավորում է տրամադրում ՄՓՄՁ-ներին, մինչդեռ ԵՄ-ն լրացնում է՝ խրախուսական դրամաշնորհների եւ տեխնիկական աջակցության տեսքով։ Այս ծրագիրը հասանելի է նաեւ Վրաստանում, Մոլդովայում եւ Ուկրաինայում։

EBRD and Ardshinbank to provide fresh funds for Armenian companies, partially supported by the EU
Ardshinbank, the leading Armenian bank will receive a financial package of US$ 20 million, from the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) for on-lending to the private sector.
Half of this amount will be on-lent to Armenian firms to foster their growth and development, and the other US$10 million will support investments in environmentally-friendly equipment and production upgrades that meet EU standards.
This financing will enable borrowers to enhance their competitiveness both domestically and internationally to help diversify their export markets. It will also support the implementation of health and safety measures, as well as the adoption of environmentally-friendly practices and resource efficiency. At least 70 per cent of the loan will be allocated to funding green technologies.
Borrowers will benefit from free support from international consultants and will receive cash-back incentives upon completion of their investment projects. Both are funded by the EU under its EU4Business initiative and contribute to the aims of the EU’s Eastern Partnership (EaP) Economic and Investment Plan, which include supporting 30,000 SMEs in Armenia.
The financing is part of a joint programme, the EU4Business-EBRD Credit Line, for which the EBRD provides finance to MSMEs through partner financial institutions, while the EU complements the offer with incentive grants and technical assistance. This programme is also available in Georgia, Moldova and Ukraine.