Մայիսի 16-ին Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) եւ Եվրոպական միությունը հայտարարել են Հայաստանի միկրո, փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին (ՄՓՄՁ) նոր աջակցության մասին:
ՎԶԵԲ-ը 7 միլիոն դոլարի վարկ է տրամադրում Ինեկոբանկին՝ հայկական ընկերություններին վարկավորելու համար, իսկ ԵՄ-ն կլրացնի այս աջակցությունը մինչեւ 15 տոկոս դրամաշնորհային խթաններով եւ անվճար տեղական եւ միջազգային խորհրդատվական ծառայություններով, որոնք երկուսն էլ կֆինանսավորվեն «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» (EU4Business) նախաձեռնության շրջանակներում:
Երեւանում անցկացվող ՎԶԵԲ-ի 2024 թվականի տարեկան հանդիպման եւ գործարար համաժողովի շրջանակում հայտարարված եւ «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» (EU4Business) նախաձեռնություն – ՎԶԵԲ վարկային գծի մաս կազմող ֆինանսավորումը վարկառուներին թույլ կտա ներդրումներ կատարել ժամանակակից սարքավորումների եւ արտադրության արդիականացման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ բարելավել արտադրանքի որակը եւ ուժեղացնել առողջության ու անվտանգության միջոցառումները:
Ինեկոբանկին տրամադրված վարկերի առնվազն 70 տոկոսը կհատկացվի կանաչ տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումների ֆինանսավորմանը՝ օգնելու ընկերություններին զարգացնել իրենց բնապահպանական պրակտիկաներն ու ռեսուրսների արդյունավետությունը:
«ԵՄ-ն բիզնեսի համար» (EU4Business) նախաձեռնություն – ՎԶԵԲ վարկային գիծը, որը հասանելի է նաեւ Վրաստանում, Մոլդովայում եւ Ուկրաինայում, ՎԶԵԲ-ի եւ ԵՄ-ի համատեղ ֆինանսավորման գործիք է, որը նախատեսված է տեղական ընկերությունների մրցունակությունը եւ արտահանման հավակնությունները խթանելու համար:

EBRD and EU boost funding for Armenian firms via Inecobank
On 16 May, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the European Union announced new support for Armenian micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs).
The EBRD is providing a $7 million loan to Inecobank for on-lending to Armenian firms, while the EU is complementing this support with grant incentives of up to 15 per cent and free local and international consultancy services, both funded under the EU4Business initiative
The financing, announced on the margins of the EBRD’s 2024 Annual Meeting and Business Forum in Yerevan, and part of the EU4Business-EBRD Credit Line, will allow borrowers to invest in modern equipment and production upgrades, as well as to enhance product quality and bolster health-and-safety measures.
At least 70 per cent of loans provided to Ineco Bank will be allocated towards funding investments in green technologies to help companies advance environmental practices and resource efficiency.
The EU4Business-EBRD Credit Line, available also in Georgia,  Moldova and Ukraine, is a joint financing instrument of the EBRD and the EU, designed to boost the competitiveness and export ambition of local firms.