ՎԶԵԲ-ը, ԵՄ-ն եւ Շվեդիան Ակբա բանկին կօգնեն ֆինանսավորել հայաստանյան կին ձեռներեցներին
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) հայտարարել է Եվրոպական միության եւ Շվեդիայի աջակցությամբ Ակբա բանկին նոր միջոցների տրամադրման մասին։
ՎԶԵԲ-ի 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկը Ակբա բանկին կօգնի խթանել կանանց կողմից ղեկավարվող փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին տեղական արժույթով վարկավորումը՝ շեշտը դնելով գյուղական վայրերում գործող ընկերությունների ֆինանսավորման եւ նոր հաճախորդներ ձեռք բերելու վրա։
ՎԶԵԲ-ի տվյալներով՝ կանանց պատկանող ընկերությունները կազմում են Հայաստանում բոլոր ձեռնարկությունների 33 տոկոսը: Այս ֆինանսավորումն ուղղված է չեզոքացնելու ֆինանսավորման հասանելիության ոլորտում Հայաստանում առկա գենդերային բացը։
Նոր ֆինանսավորումն իրականացվում է ՎԶԵԲ-ի «Կանայք բիզնեսում» (ԿԲ) ծրագրի շրջանակներում, որն աջակցվում է ԵՄ-ի եւ Շվեդիայի կողմից եւ կոչված է խթանելու կին ձեռներեցների համար ֆինանսավորման ու փորձագիտական գիտելիքների հասանելիությունը՝ վերապատրաստման, մենթորության եւ հարմարեցված խորհրդատվական ծառայության միջոցով:
ՎԶԵԲ-ն առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրող է Հայաստանում: Բանկը մինչ օրս մոտ 2 մլրդ եվրո է ներդրել երկրում 207 նախագծերի շրջանակներում՝ ուղղված մասնավոր հատվածի զարգացմանը եւ կայուն ու կանաչ տնտեսության անցմանը:

EBRD, EU and Sweden back Acba bank for Armenian women-led firms
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has announced that it has extended fresh funds to Armenian Acba Bank, supported by the European Union and Sweden.
A US$10 million EBRD loan to Acba, one of Armenia’s leading banks, will help it boost local currency lending to women-led small and medium-sized enterprises, with an emphasis on reaching new clients and financing firms in rural areas.
According to the EBRD, women-owned firms account for 33 per cent of all businesses in Armenia. This financing will aim to address Armenia’s gender-related inclusion gap in access to finance.
The new funding comes under the EBRD’s Women in Business (WiB) programme, supported by the EU and Sweden and designed to boost female entrepreneurs’ access to finance and expertise with training, mentorship, and tailored advisory service.
The EBRD is a leading institutional investor in Armenia. The Bank has invested more than €2 billion in 207 projects in the country to date, supporting private-sector development and the transition to a sustainable, green economy.