Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) հրապարակել է Հայաստանի համար 2025-30 թթ․ ներդրումային ռազմավարությունը։
Ռազմավարությունը ունի երկու հիմնական առաջնահերթություն։
Առաջին առաջնահերթությունը մասնավոր հատվածի մրցունակության եւ ներառականության ամրապնդումն է՝ ֆինանսական միջնորդության կատարելագործման, փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին նպատակային աջակցության, փախստականներին ու նրանց ընդունող համայնքներին օժանդակելու եւ առեւտրի դիվերսիֆիկացման խթանման միջոցով։
Երկրորդ առաջնահերթությունը կայուն ենթակառուցվածքների զարգացումն է՝ նպաստելով Հայաստանի անցմանը կանաչ տնտեսության։ Սա ենթադրում է էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորում, «Կանաչ քաղաքներ» նախաձեռնության ընդլայնում, ինչպես նաեւ վերականգնվող էներգետիկայի եւ էներգետիկ անվտանգության ամրապնդում։
Լրացուցիչ քայլեր կձեռնարկվեն՝ աջակցելու Հայաստանի ազգային մակարդակով սահմանված գործողություններին եւ ցածր ածխածնային զարգացման ռազմավարություններին։
«Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանի տնտեսությունը զգալի աճ է արձանագրել՝ չնայած բազմաթիվ տնտեսական եւ աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներին։ Բանկի նոր ռազմավարությունն ուղղված է այս դինամիկան շարունակելուն՝ միեւնույն ժամանակ լուծելով առկա խնդիրները, ինչպիսիք են տնտեսության ցածր դիվերսիֆիկացիան եւ միջազգային շուկաներին սահմանափակ հասանելիությունը», – ասվում է ՎԶԵԲ-ի տարածած մամուլի հաղորդագրությունում։
Բանկը Հայաստանի համար նախորդ՝ 2019-2024 թթ. ռազմավարության շրջանակում երկրում ներդրել է մոտ 1 միլիարդ եվրո՝ նպաստելով զգալի տնտեսական առաջընթացին։ Միայն 2024 թվականին ՎԶԵԲ-ը երկրում ներդրել է ռեկորդային 396 միլիոն եվրո՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով մասնավոր հատվածի զարգացմանը եւ ենթակառուցվածքներին աջակցությանը՝ Հայաստանի առեւտրային հնարավորությունները խթանելու նպատակով։
Մինչ օրս ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում՝ 224 ծրագրերի շրջանակներում կատարել է 2․6 միլիարդ եվրոյի ներդրում, որի 84 տոկոսը՝ մասնավոր հատվածում։

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has published its investment strategy for Armenia for 2025-30.
The strategy is based on two priorities.
The first priority is to enhance the inclusivity and competitiveness of the private sector by improving financial intermediation, providing targeted support for small and medium-sized enterprises, as well as refugees and host communities, and fostering trade diversification.
The second priority is to invest in sustainable infrastructure with a view to accelerating the green economy transition. This will include financing energy-efficiency initiatives, expanding the Bank’s Green Cities programme and enhancing energy security with an emphasis on renewable energy solutions.
Additional efforts will be made to support Armenia’s Nationally Determined Contributions and low-carbon pathways.
“In the past few years, the Armenian economy has seen strong growth, despite numerous economic and geopolitical challenges. The Bank’s new strategy builds on this momentum, aiming to address outstanding issues such as Armenia’s low level of economic diversification and restricted access to international markets,” the EBRD said in a press release.
The Bank invested nearly €1 billion in Armenia under the previous country strategy for 2019 to 2024, helping to drive significant economic progress. In 2024 alone, the EBRD invested a record €396 million in the country, with a strong emphasis on private-sector development and support for infrastructure to enhance Armenia’s trade opportunities.
To date, the EBRD has invested almost €2.6 billion in 224 projects across Armenia, of which 84 per cent was in the private sector.