Եվրոպական ներդրումային բանկի զարգացման թեւը՝ ԵՆԲ Գլոբալը, հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկի հետ ստորագրել է 100 միլիոն եվրոյի վարկային պայմանագիր՝ միկրո, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) եւ միջին կապիտալով ընկերությունների ֆինանսական հասանելիությունը մեծացնելու նպատակով։
Պայմանագիրը, որը ստորագրվել է Երեւանում ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի եւ ԵՆԲ Գլոբալի բաժնի ղեկավար Մարիոն Հոենիկեի կողմից, իրականացվում է Եվրոպական կայուն զարգացման հիմնադրամի (EFSD+) աջակցության շրջանակում։
Միջոցները կուղղվեն ՀՀ Կենտրոնական բանկի միջոցով եւ կտրամադրվեն համապատասխան ընկերություններին՝ մասնակից առեւտրային բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների միջոցով։
Կանխատեսվում է, որ Գերմանա-հայկական հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագիրը կաջակցի մոտ 500 ձեռնարկությունների եւ կպահպանի մոտ 14 հազար աշխատատեղ։ Ֆինանսավորման առնվազն 45%-ը կուղղվի Երեւանից դուրս գտնվող նախագծերի ֆինանսավորմանը, առնվազն 30%-ը՝ կանանց ձեռներեցության ֆինանսավորմանը, իսկ առնվազն 40%-ը՝ կանաչ նախագծերին։
Այս առիթով Եվրոպական հանձնաժողովի DG ENEST-ի Արեւելյան հարեւանության եւ Թուրքիայի հարցերով տնօրեն Ադրիեն Կիրալին նշել է․ «Հայաստանի ՄՓՄՁ-ների աջակցությունը մեկանգամյա նախաձեռնություն չէ․ այն հանդիսանում է ԵՄ Դիմակայունության եւ աճի նախագծի հիմնաքարերից մեկը՝ նպաստելով կառուցել ավելի ուժեղ, ավելի բազմազան եւ ապագային պատրաստ հայկական տնտեսություն, ինչն ի վերջո Հայաստանը ավելի է մոտեցնում Եվրոպական միությանը»։
ԵՆԲ փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկան, ով վերահսկում է Բանկի գործունեությունը Հայաստանում, հավելել է. «Այս գործարքը նպատակ ունի ամրապնդել Հայաստանի տնտեսական դիմակայունությունը՝ ապահովելով հուսալի ֆինանսավորում փոքր բիզնեսների համար՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կին ձեռներեցներին եւ կանաչ նախաձեռնություններին»։
Այս գործարքը հիմնվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի միջոցով տրամադրված Եվրոպական ներդրումային բանկի նախորդ չորս վարկային գծերի վրա ՝ ընդհանուր 220 միլիոն եվրոյի չափով, որոնք ընդլայնել են հայաստանյան միկրո, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) ֆինանսավորման հասանելիությունը եւ ամրապնդել տնտեսական դիմակայունությունը։

On 29 October, the European Investment Bank’s development branch, EIB Global, signed a €100 million loan with the Central Bank of Armenia to increase access to finance for micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) and mid-caps.
The agreement, signed in Yerevan by Central Bank of Armenia Governor Martin Galstyan and Head of Division at EIB Global Marion Hoenicke, is backed by the European Fund for Sustainable Development Plus (EFSD+).
The funds will be channelled through the Central Bank of Armenia and on-lent to eligible companies via participating commercial banks and universal credit organisations.
Implemented by the German-Armenian Fund, the programme is expected to support around 500 enterprises and sustain approximately 14,000 jobs. At least 45% of the financing will be extended to businesses outside Yerevan, at least 30% will support enterprises promoting gender equality, and at least 40% will be directed to green projects.
“Support to Armenia’s MSMEs is not an isolated effort — it’s at the heart of the EU’s Resilience and Growth Plan, helping build a stronger, more diversified, and future-ready Armenian economy, ultimately bringing Armenia closer to the EU,” said Director for Neighbourhood East and Turkey at the European Commission’s Adrienn Király.
“This transaction aims to strengthen Armenia’s economic resilience by ensuring reliable funding for small businesses, with a particular focus on women entrepreneurs and green initiatives,” added EIB Vice-President Teresa Czerwińska, who oversees the Bank’s operations in Armenia.
This operation builds on four previous EIB credit lines totalling €220 million intermediated via the Central Bank of Armenia, which have broadened access to finance for Armenian MSMEs and strengthened economic resilience.