EU4Business ծրագրի շրջանակներում ԵՆԲ-ն մեկնարկել է ՓՄՁ-ներին ուղղված օժանդակություն Կիևի համաժողովի ընթացքում
ԵՄ-ի կողմից աջակցվող ծրագիրը, որը Եվրոպական ներդրումային բանկին հնարավորություն է տալիս օժանդակություն ցուցաբերել Ուկրաինայի և Արևելյան գործընկերության մյուս երկրների ՓՄՁ-ներին, մեկնարկեց փետրվարի 10-ին Կիևում կայացած համաժողովի ընթացքում։
Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի (ԽՀԱԱԳ) Արևելյան նախաձեռնություն ծրագրի նպատակը ՓՄՁ-ներին ֆինանսական և տեխնիկական աջակցություն տրամադրելու միջոցով թիրախ երկրների տնտեսական զարգացման ամրապնդումն է։
ԵՆԲ-ն համատեղել է ուժերը ԵՄ-ի Հարևանության ներդրումային գործիք (ՀՆԳ) նախաձեռնության հետ գործիքների համալիր փաթեթ տրամադրելու նպատակով՝ նախատեսված օգնելու Ուկրաինայի, Մոլդովայի և Վրաստանի ընկերություններին առավելագույնս օգտվելու ԵՄ-ի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի իրագործումից առաջացող հնարավորություններից։
Այն ներառված է առավել ընդգրկուն EU4Business նախաձեռնության մեջ, որն իրականացվում է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից և միավորում է ՓՄՁ-ների զարգացմանը նպաստող և ԱլԳ տարածաշրջանի գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերը։
Կիևի համաժողովի ընթացքում հայտարարվեց 40 մլն եվրո արժողությամբ վարկային երաշխիքային գործիքի մեկնարկը այն բանկերի համար, որոնք փոխառություն են տրամադրում Ուկրաինայի ՓՄՁ-ներին։ Վարկային գործիքով տեղական առևտրային բանկերին կտրամադրվի ռիսկերի կառավարման արդյունավետ գործիք՝ ՓՄՁ-ների մեծացած ֆինանսավորման պահանջները բավարարելու իրենց կարողությունը ընդլայնելու նպատակով։
«Կայուն, զարգացող և ավելի հզոր տնտեսությունը՝ ուժեղ և առողջ ՓՄՁ-ների առկայությամբ, բարգավաճ Ուկրաինայի անկյունաքարն է, և նոր EU4Business ԽՀԱԱԳ Արևելյան նախաձեռնությունը նշանակալի դեր կունենա այդ երազանքը առաջիկա տարիներին իրագործելու հարցում»,- համաժողովում իր ելույթի ժամանակ նշեց Ուկրաինայում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության ղեկավար Բերենդ դե Գրուտը։
Միջոցառմանը ներկա էին գլխավոր գործադիր տնօրեններ, ֆինանսական տնօրեններ և ՓՄՁ-ների ու միջին ընկերությունների ղեկավար աշխատակիցներ, ինչպես նաև ֆինանսական միջնորդներ, ֆինանսական խորհրդատուներ և մասնագիտական միություններ:

EIB launches support for SMEs at Kiev conference as part of EU4Business
An EU-backed programme enabling the European Investment Bank to further enhance its support to SMEs in Ukraine and other Eastern Partnership countries was launched at a conference in Kiev on 10 February.
The goal of the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) Initiative East programme is to strengthen economic development in the target countries by providing financial and technical support to SMEs.
EIB has joined forces with the EU’s Neighbourhood Investment Facility (NIF) to provide a comprehensive package of instruments designed to help companies in Ukraine, Moldova and Georgia make the most of the opportunities arising from the implementation of their free trade agreements with the EU.
It forms part of the wider EU4Business initiative, run by the European Commission, which brings together EU-funded programmes supporting SME development and improving the business environment in the EaP region.
During the Kiev conference a €40m loan guarantee facility was launched for banks lending to SMEs in Ukraine. The guarantee facility will provide local commercial banks with an effective risk management tool to increase their capacity to absorb increased funding demand from SMEs.
A stabilised and growing, stronger economy with strong and healthy SMEs is the cornerstone of a prosperous Ukraine and the new EU4Business DCFTA Initiative East will have a significant role in making this dream come true in the coming years,” said Berend de Groot, head of cooperation for the EU Delegation to Ukraine, speaking to the conference.
The event was attended by CEOs, CFOs and top management of SMEs and mid-sized companies, as well as financial intermediaries, financial advisors and industry associations.