Նոյեմբերի 12-ին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի զարգացման գործակալությունը (ՄԱԶԾ) պաշտոնապես ազդարարեցին «Համայնքի ղեկավարները հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկը։
Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանային նախաձեռնությունը, որը Հայաստանում իրականացվում է ՄԱԶԾ-ի կողմից ՏԿԵՆ-ի հետ գործակցությամբ, խթանելու է ներառական տնտեսական աճը և նոր աշխատատեղերի ստեղծումը Հայաստանի համայնքներում՝ օժանդակելով տեղական իշխատություններին նոր սերնդի տնտեսական զարգացման պլաններ մշակելու և կյանքի կոչելու գործում։
«Տեղական իշխանությունները ներառական և «կանաչ» վերականգնման գործընթացների կարևոր դերակատարներն են։ Համայնքի ղեկավարները հանուն տնտեսական զարգացման» նախաձեռնության միջոցով Եվրոպական միությունը կաջակցի Հայաստանի տեղական իշխանություններին բարդ մարտահրավերների վերաբերյալ նորարարական լուծումներ գտնելու գործում՝ շեշտը դնելով տնտեսական աճի, աշխատատեղերի ստեղծման և քաղաքացիների կենսամակարդակի բարձրացման վրա»,- ասել է դեսպան Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։

On 12 November, the EU Delegation to Georgia and United Nations Development Programme (UNDP) officially announced the start of the second phase of the Mayors for Economic Growth facility.
This EU-funded Eastern Partnership regional initiative implemented in Armenia by UNDP in partnership with Ministry of Territorial Administration and Infrastructure (MTAI) is to enhance economic inclusive growth and job creation in Armenian communities by supporting local authorities to design and implement a new generation of Local Economic Development Plans.
“Local authorities have an important role to play in inclusive and green recovery. Through the Mayors for Economic Growth Facility, the European Union will support the Armenian local authorities in finding innovative solutions to respond to complex societal challenges focusing on sustainable economic growth, job creation and improved living standards for citizens across Armenia,’’ said EU Ambassador Andrea Wiktorin.