Մարտի 15-ին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը տեղային այցելություն կազմակերպեց Երևանում՝ ծանոթանալու նորարարական ընկերությունների և ստարտափների հետ, որոնք տեխնիկական և ֆինանսական աջակցություն են ստացել Եվրոպական միության «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (EU-SMEDA) ծրագրի շրջանակներում: Այցելությանը մասնակցում էին Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին և մի խումբ լրագրողներ:
Այցելության ժամանակ ԵՄ դեսպանը նշեց. «Հայաստանում ստարտափ էկոհամակարգը հսկայական ներուժ ունի, որը խթան է հանդիսանում տնտեսական զարգացման և գիտելիքների վրա հիմնված աճի համար: Մասնավորապես, դա շատ հետաքրքիր ոլորտ է երիտասարդ սերնդի համար... Այսօրվա մեր այցելած ժամանակակից ստարտափները, որոնք աջակցվում են ԵՄ-ի կողմից, Հայաստանում արագ զարգացող տեխնոլոգիական էկոհամակարգի վառ օրինակ են», - ավելացրեց նա:
2017 թ.-ից ի վեր՝ EU-SMEDA ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում և իրականացվում GIZ-ի կողմից, աջակցում է հայաստանյան ստարտափներին երկու տեսակի դրամաշնորհներով՝ Նորարարության զարգացման համաֆինանսավորվող դրամաշնորհներով (ՆԶՀԴ) և Գիտության և տեխնոլոգիաների ձեռներեցության (ԳՏՁ) դրամաշնորհներով՝ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) միջոցով:
Ծրագրի արդյունքները առաջարկի վրա նպատակաուղղված ստարտափների աջակցության շրջանակներում
- Ծրագրին մասնակցելու շնորհիվ ստեղծվել է 224 նոր աշխատատեղ
- 45 նոր գաղափար շուկայում՝ նոր ապրանքների և ծառայությունների համար
- Ծրագրին մասնակցելու շնորհիվ հիմնադրվել է 22 նոր ընկերություն
- Բացի այդ, ներգրավվել է առնվազն 400000 եվրոյի ներդրում
- 2063 անձ մասնակցել է դասընթացների, սեմինարների և ներգրավվել է կրթական կենտրոններում
- 65 ստարտափ աջակցություն է ստացել
- 33 ընկերություն ստացել է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող մեկնարկային դրամաշնորհներ՝ ՆԶՀԴ և ԳՏՁ
Երկու դրամաշնորհները հատկապես նպատակաուղղված են տեխնոլոգիական ուղղվածությամբ ՓՄՁ-ներին և ծրագրերին: Առաջին փուլում ընկերությունները ստացել են 8 ՆԶՀԴ և 5 ԳՏՁ դրամաշնորհներ (ընտրությունը կատարվել է 2017թ․-ին), որոնց համար հատկացվել է մինչև 50000 և 15000 եվրո ֆինանսավորում 12 ամսվա համար: Երկրորդ փուլում ընկերությունները ստացել են 6 ՆԶՀԴ և 15 ԳՏՁ դրամաշնորհներ (ընտրությունը կատարվել է 2018թ․-ին), որոնց համար հատկացվել է մինչև 30000 եվրո 9 ամսվա համար և 4000-ից 15000 եվրո ֆինանսավորում՝ 6 ամսվա համար:
EU-SMEDA ծրագիրն աջակցել է նաև Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի հիմնադրմանը: Catalyst հիմնադրամի կողմից իրականացվող եռամսյա ծրագրի շրջանակներում ստարտափները կենտրոնանում են հաճախորդների հաստատման և ներդրողների պատրաստակամության վրա: Ակադեմիայի ծրագիրը բաղկացած է երեք մոդուլից՝ ստարտափի ախտորոշում, շուկայի ընտրություն ու մեկնարկային ռազմավարություն և շուկայի հաստատման նախապատրաստում:
Բացի այդ, EU-SMEDA-ի աջակցությամբ Catalyst-ը հիմնադրեց Հերոսների տունը՝ որպես ձեռնարկատիրական կենտրոն, որը համակողմանիորեն նպաստում է հայկական տեխնոլոգիաների և ստարտափների էկոհամակարգի զարգացմանը, օրինակ՝ բլոկ-շղթաների, քվանտային հաշվումների և արհեստական բանականության տարբեր նախաձեռնությունների իրականացման միջոցով:
Մինչ այժմ Ստարտափ ակադեմիայում գրանցվել և ավարտել է 3 սերունդ. ավարտել է 41 թիմ, մասնակցել է 120+ ձեռնարկատեր, ներգրավվել է 60+ մենթոր, անցկացվել է 3 ցուցադրական օր:

EU support to tech start-up ecosystem in Armenia
On 15 March, the EU Delegation to Armenia organised a site visit in Yerevan to get acquainted with the innovative companies and start-ups, which have received technical and financial support in the framework of the European Union's ‘Support to SME Development in Armenia’ (EU-SMEDA) project. The visit was attended by the EU Ambassador to Armenia Piotr Świtalski and a group of journalists.
During the visit, the EU Ambassador said: "There is a huge potential in the start-up ecosystem in Armenia as a driver for economic development and knowledge based growth. In particular, this is very interesting filed for the younger generation… The EU-supported cutting-edge start-ups that we visited today are a vivid example of the fast-growing competitive tech ecosystem in Armenia,” he added
Since 2017 the EU-SMEDA project, which is funded by the European Union under the EU4Business initiative and implemented by GIZ, has been supporting Armenian start-ups with two types of grant – Innovation Matching Grants (IMG) and Science and Technology Entrepreneurship (STEP) grants, through the Enterprise Incubator Foundation (EIF).
Project results within supply-side-oriented start-up support
• 224 new jobs were created due to participation in the programme
• 45 ideas in the market for new products and services
• 22 companies were newly established due to participation in the programme
• Additionally, an amount of at least €400,000 of investment was attracted
• 2,063 participated in trainings, workshops and boot camps
• 65 start-ups were supported
• 33 companies receive EU seed grants IMG and STEP
Both grants specifically target tech-oriented SMEs and projects. In the first cycle companies received 8 IMG and 5 STEP grants (selection in 2017) with up to €50,000 and €15,000 funding for 12 months. In the second cycle, companies received 6 IMG and 15 STEP grants (selection in 2018) with up to €30,000 for 9 month and between €4,000 and €15,000 funding for 6 months.
The EU-SMEDA project also supported the establishment of the Armenia Start-up Academy. As part of the three-month programme, implemented by the Catalyst Foundation, start-ups focus on customer validation and investor readiness. The Academy programme comprises three modules: start-up diagnostics, market selection and launch strategy, and preparation to market validation.
In addition, with EU-SMEDA’s support, Catalyst founded the Hero House as an entrepreneurship centre, which comprehensively contributes to the Armenian technology and start-up ecosystem development e.g. through the establishment of different initiatives on blockchain, quantum computing and artificial intelligence.
Within the Start-up Academy 3 batches have been enrolled and graduated so far:  41 teams have graduated, 120+ entrepreneurs were participating, 60+ mentors are involved, and 3 Demo Days have been held.