Grovf ընկերությունը, որը EU4Business ծրագրի աջակցությունից օգտվող հայաստանյան ստարտափ է և իր գործունեությունը ծավալում է Իրերի համացանցի (IoT) և տվյալների բազայի գործառույթների ապարատային արագացման ոլորտում,դրամաշնորհ է ստացել Horizon 2020-ից՝ Եվրամիության խոշորագույն գիտահետազոտական և նորարարության ծրագրից:
Դիմումի ներկայացման և քննարկման ամբողջ գործընթացի ընթացքում Grovf ընկերությանը աջակցել և ուղղորդել է EU-SMEDA (Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում) ծրագիրը, և սա H2020 դրամաշնորհ ստանալու նրանց երկրորդ փորձն էր, որն ավարտվեց հաջողությամբ: Առաջին անգամ դիմելիս ընկերությունն արժանացել էր «Որակի նշան» պարգևատրմանը, ինչը մասնակից ընկերությունների համար համարվում է նշանակալի ձեռքբերում:
Ստարտափը դրամաշնորհն օգտագործելու է իր արտադրանքի հետագա բարելավման համար՝ կենտրոնանալով շուկայի և հաճախորդների պահանջների ուսումնասիրությունների, IP-ի և 2-րդ փուլի բիզնես պլանի վրա:
Անցյալ տարի Grovf-ը մասնակցեց «Նորարարության զարգացման համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթի» հայտատուների համար կազմակերպված վենչուրային ֆորումին: Ընկերությունը մեկն էր 15 հաղթող թիմերից, որոնք ֆինանսական օժանդակություն ստացան EU-SMEDA ծրագրի շրջանակում, որն ուղղված էր նորարարական տեխնոլոգիական ստարտափներին: Ֆինանսական աջակցությունից բացի, EU-SMEDA-ն ընկերությանը տրամադրել է նաև խորհրդատվություն, գործարար կապերի հաստատման հնարավորություններ և փորձառություն նորարարության առևտրայնացման ռազմավարությունների և բիզնեսի զարգացման ոլորտներում, ինչպես նաև կապեր պոտենցիալ ներդրողների հետ: Grovf-ը հայկական 15 նորարարական ստարտափներից մեկն էր, որոնք անցյալ սեպտեմբերին SMEDA ծրագրով մեկնեցին Գերմանիա՝ մասնակցելու «Հայաստանյան ստարտափների ակադեմիա Բեռլինում» (ASAB) միջոցառմանը: Ակադեմիան ներառում էր քառօրյա ինտենսիվ դասընթացներ ներդրումների համար պատրաստվածության, բիզնեսի մոդելավորման, նորարարական գաղափարների ներկայացման, շուկայավարման և վաճառքի թեմաներով, ինչպես նաև անհատական հանդիպումներ հավանական գործընկերների, հաճախորդների և ներդրողների հետ:

Grovf – an Armenian startup supported by EU4Business and engaged in the Internet of Things (IoT) and database hardware accelaration – has been awarded a grant from Horizon 2020 – the biggest EU Research and Innovation programme.
Grovf  was supported and guided by the EU-SMEDA (Support to SME development in Armenia) project throughout the whole application process and this is now their second attempt to obtain an H2020 grant which has turned into success. At their first application, the company was awarded a Seal of Excellence, which is seen as a considerable achievement for the participating companies.
The startup will use the grant to further improve their product, concentrating on market and customer research, IP and phase 2 business plan.
Last year, Grovf took part in a Venture Forum for ‘Innovation Matching Grant’ applicants. It was one of 15 winning teams to receive financial support under EU-SMEDA project, aimed at innovative technology start-ups. In addition to the financial support, EU-SMEDA also provided the company with mentorship, networking opportunities, and expertise in innovation commercialisation strategies and business development, as well as linkages with potential investors. Last September, Grovf was one of 15 start-ups taken to Germany by SMEDA to take part in the Armenian Startup Academy Berlin (ASAB). The academy included 4 days of intensive trainings on investor readiness, business modelling, pitching, marketing and sales, individual meetings with potential partners, clients, and investors.