EU4Business ծրագիրը դասընթացներ է անցկացնում Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում տեքստիլ ոլորտի զարգացման համար
EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում մասնավոր հատվածի զարգացմանն աջակցելու նպատակով Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում տեքստիլ ոլորտի ՓՄՁ-ների համար անցկացվել են մի շարք դասընթացներ:
Դասընթացները կազմակերպվել էին Գեղարքունիքի, Շիրակի և Լոռու մարզերի առևտրաարդյունաբերական պալատների կողմից իրականացվող «Տեքստիլ արդյունաբերություն Հայաստանի հյուսիսային շրջանների կայուն տնտեսական զարգացման համար» ծրագրի կողմից՝ EU-SMEDA նախագծի կողմից տրամադրված նպատակային դրամաշնորհի միջոցով:
Միջոցառումների շարքում անց է կացվել բիզնես պլանավորման դասընթաց Գյումրիում՝ Հայաստանի երկրորդ խոշորագույն քաղաքում: Դասընթացի վերջնական փուլը տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 26-ին, երբ մասնակիցները՝ բոլորը տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտում ինքնազբաղված անձինք, ներկայացրին իրենց արտադրանքները և բիզնես պլանները, որոնք մշակել էին մեկշաբաթյա դասընթացի ընթացքում:
Յուրաքանչյուր մասնակից հանդես եկավ նմանատիպ ձեռնարկությունների, շուկայական միտումների, գների, մրցունակության և շուկայի վիճակագրության և այլ չափորոշիչների գնահատմամբ, որն ուսումնասիրել էին դասընթացի ընթացքում: Եզրափակելով իրենց հմտությունները՝ նրանք մշակեցին մարքեթինգային ռազմավարություն և գնահատեցին հետագա ընդլայնման համար անհրաժեշտ ներդրումները (օրինակ՝ ջուլհակության դազգահները, արտադրության համար պահանջվող լրացուցիչ գումարը և այլն):
Նմանատիպ դասընթաց տեղի էր ունեցել մեկ ամիս առաջ Վանաձորում, որը նպատակաուղղված էր տեղական ՓՄՁ-ներին և տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտում գործող անհատներին: Նրանցից չորս լավագույն ձեռնարկատերերը պարգևատրվեցին GCCI-ի կողմից փոքր դրամաշնորհներով, որպեսզի կյանքի կոչեն իրենց բիզնես ծրագրերը:
Դասընթացներ են կազմակերպվել նաև Վանաձորի «Գլորիա» կարի ֆաբրիկայում գործազուրկ կանանց մի փոքր խմբի համար, ովքեր ցանկանում էին տիրապետել կարի տեխնիկային (տես դասընթացը՝ տեսանյութ):
Դասընթացի շրջանակներում Գյումրու տեխնիկական քոլեջը ներկայացրել է ուսումնական ծրագիր՝ կարի ուսուցման եռամսյա դասընթացի համար: Ձեռք է բերվել նախնական պայմանավորվածություն LENTEX տեքստիլ ընկերության և Գյումրու տեխնիկական քոլեջի միջև՝ դասընթացի լավագույն շրջանավարտների համար աշխատատեղեր ապահովելու համար:

EU4Business holds trainings to strengthen textile sector in Armenia's northern regions
A number of trainings have been held for textile SMEs in the northern regions of Armenia, in the framework of the EU4Business initiative to support private sector development across the Eastern Partnership region.
The trainings were organised by the project ‘Textile for a sustainable economic development of the northern regions of Armenia’, implemented by the Gegharkunik, Shirak and Lori Chambers of Commerce and Industry, through an action grant from the EU-SMEDA project.
Among the actions was a business planning trainingheld in Armenia’s second largest city Gyumri. The final stage of the training took place on 26 September, where the participants – all self-employed individuals from the textile field – presented their products and business plans, which they had developed in the course of the one-week training.
Each participant made a presentation with assessment of similar businesses, market trends, prices, statistics on competitiveness and market, etc., which they had learned at the training. To complete their know-how, they developed a marketing strategy and made estimates of the investments needed to expand further (e.g. weaving machines, additional money for production, etc.).
A similar training was held in Vanadzor one month earlier targeting local SMEs and individuals from the textile sector. Out of them, the four best entrepreneurs were awarded with small grants by the GCCI to kick-start their business projects.
Trainings have also been organised in Vanadzor’s Gloria sewing factory for a small group of unemployed women who want to learn sewing techniques (see video demonstrating the training).
As part of the training, Gyumri’s Technological College presented a syllabus for a three-month sewing training course.  An initial agreement was reached between the LENTEX textile company and Gyumri technological college to provide jobs to successful graduates of the training course.