Ս․թ․ փետրվարի 26-ից մարտի 6-ը ավելի քան 50 հայաստանյան ընկերություններ բարելավեցին գիտելիքները արտահանման համար գնային ռազմավարության մշակման վերաբերյալ։ Առցանց դասընթացի կազմակերպիչն էր Միջազգային առևտրի կենտրոնը Զարգացող երկրներից ներմուծման խթանման կենտրոնի (CBI) հետ համատեղ։  Դասընթացը տեղի ունեցավ «Արևելյան Գործընկերություն, առևտրի համար պատրաստ․ EU4Business-ի նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացնում է Միջազգային առևտրի կենտրոնը Եվրոպական միության աջակցությամբ։
Դասընթացի նպատակն է օգնել մասնակից ընկերություններին արտահանման համար արդյունավետ գնային քաղաքականություն մշակել՝ հաշվի առնելով միջազգային շուկաներում ՔՈՎԻԴ-19 ճգնաժամով պայմանավորված փոփոխություններն ու ռիսկերը։ Դասընթացին կհաջորդեն անհատական խորհրդատվություններ ընտրված փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար։
«Դասընթացի արդյունքում ընկերությունները կկարողանան ՔՈՎԻԴ-19 ճգնաժամի պայմաններում առավել ճկուն և թիրախավորված գնային ռազմավարություն մշակել, ինչը երկարաժամկետ առումով կնպաստի հայկական արտադրանքի ներկայացվածությանը միջազգային՝ հատկապես Եվրոպական միության շուկաներում։ Մասնավորապես, մասնակից ձեռնարկությունները բարելավեցին գիտելիքները գնային սեգմենտավորման, ինքնարժեքի հաշվարկման, հաղորդակցության ու վաճառքի ուղիների գրագետ օգտագործման վերաբերյալ, ինչի արդյունքում կկարողանան առավել արդյունավետ ներկայացնել և արտահանել իրենց արտադրանքը», - նշել է Արևելյան գործընկերություն, առևտրի համար պատրաստ. EU4Business-ի նախաձեռնության հայաստանյան ծրագրի ղեկավար Կարեն Գևորգյանը։
Դասընթացը վարեց Զարգացող երկրներից ներմուծման խթանման կենտրոնի փորձագետ Ռեինդերթ Դեքերը, ով աշխատել է միջազգային խոշոր կազմակերպությունների՝ այդ թվում Համաշխարհային բանկի, ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (ՅՈՒՆԿԹԱԴ) համար։ Պարոն Դեքերը արտահանման կառավարման և շուկայի զարգացման վերաբերյալ խորհրդատվություններ է տրամադրել բազմաթիվ ՓՄՁ-ների Արևելյան Եվրոպայից, Լատինական Ամերիկայից և Հարավարևելյան Ասիայից։
«Առևտրի համար պատրաստ» ծրագիրն աջակցում է Հայաստանի և Արևելյան գործընկերության այլ երկրների փոքր և միջին ձեռնարկություններին մուտք գործել նոր շուկաներ հատկապես Եվրոպական միության երկրներում:  Հայաստանում ծրագիրը հիմնականում աջակցում է ագրովերամշակման ոլորտին՝ չորացրած մրգերի և բանջարեղենի, խոտաբույսերի ու թեյերի, ինչպես նաև պահածոների արտադրությամբ զբաղվող փոքր և միջին ձեռնարկություններին։

From February 26 to March 6, more than 50 Armenian companies gained professional insights into developing an export pricing strategy. The online workshop was organised by the International Trade Centre (ITC) in partnership with the Centre for the Promotion of Imports from developing countries (CBI) as part of “Eastern Partnership: Ready to Trade,” an EU4Business initiative. The project is being implemented by the ITC and funded by the European Union.
The workshop was aimed at helping local companies develop a winning pricing strategy in order to mitigate the risks and shifts in global markets due to the COVID-19 pandemic. It will be followed by individual consultations for selected SMEs.
“This kind of workshop helps Armenian companies to develop a more targeted and dynamic pricing strategy to promote exports to international markets, especially the European Union,” notes Karen Gevorgyan, National Project Manager of the Ready to Trade initiative in Armenia. “The companies gain hands-on experience in pricing segmentation, price calculation and cost modelling. They also learn about effective channels of communication and sales, which should help them upgrade their marketing strategies.”
CBI expert Reindert Dekker, who is known for his work for major international organisations, including the World Bank and UNCTAD, conducted the workshop. Dekker has coached dozens of SMEs from Eastern Europe, Latin America and South East Asia on export management and market development.
“Eastern Partnership: Ready to Trade,” an EU4Business initiative, helps small and medium-sized enterprises (SMEs) from Armenia and other Eastern Partnership countries to access new markets with a focus on the EU In Armenia, the project primarily supports the food-processing sector, focusing on processed fruits and vegetables, dried fruits and vegetables, and herbal teas.