EU4Business նախաձեռնությունը աջակցություն է ցուցաբերում Սևանա լճի ափին կայանալիք Հայաստանի ստարտափների տարեկան ամառային սամմիթին
EU4Business-ը, իր SMEDA ծրագրի միջոցով, համագործակցության համաձայնագիր է կնքել տեղական մարմինների հետ՝ 2017 թ. Հուլիսի 24-ից 31-ը կայանալիք Հայաստանի «Սևան Ստարտափ Սամմիթ»-ին աջակցելու նպատակով:
Սամմիթը Հայաստանում անցկացվող կարևոր տարեկան միջոցառում է, որտեղ ստարտափներին հնարավորություն է ընձեռվում ներկայացնելու իրենց գործարար մտահղացումները և դրանք զարգացնելու խորհրդատուների, փորձագետների, վերապատրաստողների ու գործընկերների աջակցությամբ:
Որտեղ ստարտափները հանդիպում են ներդրողներին
Ակնկալվում է, որ այս տարի միջոցառումը կգրավի ավելի քան 1000 մասնակցի, այդ թվում՝ 70 ստարտափ ընկերություն և ծրագրավորողների 30 խումբ, որոնք կմրցակցեն 40000 ԱՄՆ դոլար մրցանակային ֆոնդի համար:
Ակնկալվում է նաև, որ Հայաստանի ստարտափները կներգրավեն լրացուցիչ 200000 ԱՄՆ դոլար արտերկրից հրավիրված մասնավոր ներդրողների և վենչուրային կապիտալի ընկերությունների կողմից:
SMEDA-ի (Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում) թիմի ղեկավար Եվա Նահերը նշել է. «Մենք շատ ուրախ ենք համագործակցելու այս ձեռնարկի շրջանակներում: Հուսով ենք, որ «Սևան Ստարտափ Սամմիթ»-ը օգտակար գործարար խորհրդատվություն կտրամադրի Հայաստանի ստարտափներին»:
SMEDA-ն համատեղ աշխատում է տեղական կազմակերպիչների հետ
Հունիսին SMEDA-ն փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել սամմիթը կազմակերպող ընկերությունների՝ «Startup Armenia» հիմնադրամի, Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ) և «Global AM» ՀԿ-ի հետ
Սամմիթը կավարտվի Սևանա լճի ափին կազմակերպվելիք «Grand Beach Party» խնջույքով՝ տոնելու իր ձեռքբերումները:

EU4Business offers backing to Armenia’s annual Summer Startup Summit on the shores of Lake Sevan
EU4Business, through its SMEDA project, has signed a partnership agreement with local bodies to support Armenia’s Sevan Startup Summit, which will be held from 24 to 31 July 2017.
The Summit is as an important annual event in Armenia where startups can present their business ideas and further improve them with the assistance of mentors, experts, trainers and peers.
Where startups and investors meet
It is expected to attract over 1,000 participants this year, including 70 startup companies and 30 developer teams, who will compete for USD 40,000 of funds.
Armenian startups are also expected to attract a further USD 200,000 at the event from angel investors and venture capital firms.
Eva Naeher, team leader at SMEDA (Support to SME Development in Armenia), commented: ‘We are very happy to collaborate in this venture. Our hope for the Sevan Startup Summit is that it will provide helpful business advice to Armenian startups.’
SMEDA teaming up with local organisers
SMEDA signed a Memorandum of Understanding in June with the bodies organising the Summit: Startup Armenia Foundation, the Small and Medium Entrepreneurship Development National Center of Armenia (SME DNC) and Global AM NGO.
The Summit will end with a Grand Beach Party on the shores of Lake Sevan to celebrate its achievements.