Lead: Եվրոպական միության աջակցությամբ իրականացվող «Առևտրի համար պատրաստ» ծրագրի շրջանակում 15 հայաստանյան ընկերություններ բազմիցս մասնակցել են սննդամթերքի վերամշակման առաջատար SIAL ցուցահանդեսին Փարիզում, ԲԻՈՖԱԽ օրգանական սննդամթերքի ցուցահանդեսին Նյուրնբերգում և սննդի և խմիչքների մասնագիտացված ANUGA ցուցահանդեսին Քյոլնում։
2020թ․-ի մարտահրավերները՝ տարեսկզբին կորոնավիրուսային համավարակի բռնկումը, ապա արցախյան պատերազմը, էլ ավելի ընդգծեցին տեղական արտադրության զարգացման, առաջխաղացման և վաճառքի խթանման անհրաժեշտությունը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում։ Առևտրի իրականացման ու նոր շուկաների բացահայտման համար, թերևս, մինչ օրս ամենաարդյունավետ հարթակներից են միջազգային ցուցահանդեսները։ Վերջիններս հնարավորություն են տալիս ընկերություններին հասկանալ սեփական դիրքը միջազգային շուկայում, ծանոթանալ նորարարական միտումներին, և, ի վերջո, համագործակցության եզրեր հաստատել նոր գնորդների հետ և ավելացնել վաճառքը։
2018թ․-ից ի վեր «Առևտրի համար պատրաստ» ծրագրի շրջանակում բազմաթիվ հայաստանյան ձեռնարկություններ մասնակցել են մի շարք առաջատար միջազգային ցուցահանդեսների եվրոպական երկրներում՝ ուսումնասիրելով միջազգային լավագույն փորձն անմիջապես տեղում։ Ծրագիրն իրականացնում է Առևտրի միջազգային կենտրոնը Եվրոպական միության աջակցությամբ ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության շրջանակում։
Կորոնավիրուսային համավարակի տարածմամբ պայմանավորված՝ 2020թ․-ին մի շարք խոշորագույն ցուցահանդեսներ չեղարկվեցին, իսկ որոշները՝ տեղափոխվեցին առցանց հարթակներ։ United Fresh սննդամթերքի միջազգային ցուցահանդեսը ևս տեղի ունեցավ առցանց, որին ծրագրի շրջանակում տասնյակ ընկերություններ մասնակցեցին Հայաստանից։
Ցուցահանդեսներին հաջողելու համար ձեռնարկությունները պետք է պատրաստ լինեն ծավալով, ունենան մրցունակ բրենդինգ, փաթեթավորում և գովազդային նյութեր։ Ուսումնասիրությունը ևս առաջնային է հասկանալու համար՝ արդյոք տվյալ շուկան բավարարում է ընկերության կարիքներն ու պահանջները և ինչ առանձնահատկություններ ունի։ Առանցքային է նաև հասկանալ սպառողի հոգեբանությունն ու նախասիրությունները։
«Միջազգային ցուցահանդեսներին նոր գնորդներ ու գործընկերներ ձեռք բերելու համար կարևոր է ճիշտ գնային քաղաքականություն վարել, ինչի համար նախ և առաջ պետք է հասկանալ ապրանքի ինքնարժեքը»,- նշում է միջոցառումների և արտահանման գծով փորձագետ, խորհրդատու Մարկուս Ազադյանը, ով օգնել է կազմակերպել հայաստանյան ձեռնարկությունների մասնակցությունը տարբեր միջազգային ցուցահանդեսներին։
«Հայաստանյան ձեռնարկությունների հիմնական խնդիրներից են նաև պահանջվող ծավալի ու ստանդարտի ապահովումը, լեզվի իմացությունը, հաղորդակցության ու վաճառքի հմտությունները», - ավելացնում է փորձագետը։
«Ցուցահանդեսներին այցեքարտերը հաճախ կորցնում են կամ դեն նետում։ Այդ իսկ պատճառով այցեքարտի փոխարեն որոշեցինք այցելուներին տրամադրել մեր արտադրանքի նմուշներից։ Արձագանքը դրական էր, և արդյունքում կարողացանք կապեր հաստատել նոր գնորդների հետ», - նշում է ծրագրի շահառու, Լուկաշին գյուղատնտեսական ասոցիացիայի տնօրեն Վարդգես Դավթյանը։ Ծրագրի շրջանակում մասնակցած միջազգային ցուցահանդեսների արդյունքում ասոցիացիան նոր գործընկերներ է ձեռբ բերել և Ֆրանսիա արտահանել օրգանական և ավանդական մեթոդներով չորացված միրգ և բանջարեղեն։
Ծրագրի մեկ այլ շահառուի՝ մրգային թեյերի և յուղերի արտադրութամբ զբաղվող Բիզոն ընկերությանը, ևս հաջողվել է նոր գործընկերներ ձեռք բերել միջազգային շուկայից՝ մասնավորապես Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և Թայվանից։
Մարկուսը նշում է, որ մարտահրավերներով լի այս ժամանակաշրջանում ամենակարևորը ձեռք բերված գործընկերային կապերը պահպանելն է, ժամանակն օգտագործել նորարարական արտադրանք ստեղծելու և այն մրցունակ փաթեթավորմամբ ներկայացնելու համար։ Փորձագետը վստահեցնում է նաև, որ արդյունավետ համագործակցությունը կառավարության, զարգացման ծրագրերի ու ձեռնարկությունների միջև, ինչպես նաև գրագետ ռազմավարության մշակումն ու իրականացումը կնպաստեն, որ ռեսուրսներն ավելի արդյունավետ կերպով օգտագործվեն։ Սա իր հերթին կնպաստի, որ հայկական արտադրանքն ավելի ճանաչելի դառնա, իսկ արտահանման ծավալներն աճեն։

EU4Business: Ready to Trade Project Promotes Armenian Products on the International Markets
As part of the Eastern Partnership: Ready to Trade EU4Business Initiative, 15 Armenia-based companies regularly participated in SIAL Paris – the leading trade fair for processed food, Biofach organic food trade show in Nuremberg and ANUGA trade fair for food and beverages in Cologne.
The challenges of 2020 – the outbreak of COVID-19 followed by the conflict in Nagorno-Karabakh – further stressed the need for local and international promotion of Armenian products.
International trade shows remain one of the most effective platforms for businesses looking to establish their market position, explore new trends, connect with new partners and buyers and increase sales. Since 2018, dozens of Armenian companies have participated in the leading European trade shows as part of the Eastern Partnership: Ready to Trade EU4Business initiative. The project is being implemented by the International Trade Centre (ITC) and supported by the European Union under its EU4Business initiative.
As a number of major fairs got suspended due to the spread of COVID-19, some opted for online platforms. In the summer of 2020, a number of Armenian producers participated in the United Fresh online international trade show as part of the Ready to Trade project.
Key factors that ensure success at trade shows are adequate production volume, competitive branding, as well as packaging and communication materials. It is also essential to make sure that the target market meets the company’s needs and requirements.
“In order to gain new buyers and partners at international trade shows, companies should adopt a proper pricing strategy,” notes Markus Azadian, the event and export expert who facilitated the participation of Armenia-based companies in different fairs.
“Forming an adequate cost price would be the first step. Other key challenges for local businesses are ensuring the required volume and standards, language proficiency, communication and sales skills,” adds Markus.
“It’s very easy to lose or discard business cards,” a project beneficiary, Director of Lukashin Agricultural Association Vardges Davtyan says.
“As an alternative to business cards, we decided to distribute product samples, which proved to be quite effective in connecting us with the new buyers. Participation in international trade shows as part of the project has allowed us to gain new partners in France and export organic and conventional dried fruits and vegetables,” Vardges adds.
Another beneficiary of the project, Bizon-1 LLC also gained new partners in the international markets, such as Russia, the US and Taiwan.
As part of the project, 15 local companies regularly participated in SIAL Paris – the leading trade fair for processed food, Biofach organic food trade show in Nuremberg, and ANUGA trade fair for food and beverages in Cologne.
“We have a long way to go in promoting the Armenian brand worldwide, and here international fairs help us a lot. They allow Armenian companies to be included in international databases and contacted by different businesses,” notes a project beneficiary, Business Development Manager at Edna LLC Ruzanna Kartashyan.
In view of the challenges of 2020, Markus recommends that local companies strengthen the existing partnerships, invest their time in creating new products in competitive packaging and pitching them to partners. The expert is confident that effective partnership between the Government, development projects and businesses, as well as an effective strategy will contribute to the proper use of resources. This, in turn, will make Armenian products more recognisable and facilitate export growth.