Հայաստանում գործող հազարավոր բիզնեսների համար վարկավորում ստանալը առավել հեշտ կլինի՝ շնորհիվ Եվրոպական հանձնաժողովի եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի գլոբալ թեւի (ԵՆԲ Գլոբալ) շուրջ 70 միլիոն եվրո արժողությամբ ֆինանսավորման փաթեթի։
ԵՆԲ Գլոբալը 58,5 միլիոն եվրո ընդհանուր արժողությամբ վարկեր կտրամադրի հայկական երեք ֆինանսական հաստատություններին՝ Ինեկոբանկին, Արմսվիսբանկին եւ Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիային՝ երկրում միկրո, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ-ներ) վարկավորումն ընդլայնելու նպատակով: Նշված գումարին որպես հավելում՝ Եվրոպական հանձնաժողովը 11 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհ կտրամադրի բանկերին՝ բավարարելու հայկական ՄՓՄՁ-ների՝ տեղական արժույթով երկարաժամկետ ֆինանսավորման աճող պահանջարկը:
Ինեկոբանկին տրամադրվող 40 միլիոն եվրո վարկային գիծը կնպաստի հայաստանյան ՄՓՄՁ-ների աճին եւ մրցունակությանը, ինչպես նաեւ ձեռներեցության զարգացմանը։ Արմսվիսբանկին տրամադրվող 16 միլիոն եվրո վարկային գիծը հնարավորություն կտա խթանել բիզնեսի ֆինանսավորումը ողջ Հայաստանում` գումարի մի մասը հատկացնելով կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսներին: 2,5 միլիոն եվրոյի չափով երրորդ վարկը, որը կստանա Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիան, կուղղվի ֆերմերներին, երիտասարդներին կամ կին ձեռներեցներին պատկանող կամ նրանց կողմից ղեկավարվող ձեռնարկությունների զարգացմանը խթանելուն, այդ թվում՝ գյուղական վայրերում:
Ամբողջական փաթեթը նպաստում է Եվրոպական միության՝ Հայաստանում 30,000 ՄՓՄՁ-ներին աջակցելու եւ կայուն, նորարարական ու մրցունակ աճը խթանելու նպատակին, ինչպես նշված է Արեւելյան գործընկերության համար ԵՄ տնտեսական եւ ներդրումային ծրագրում:

Thousands of businesses in Armenia will find it easier to access credit thanks to a nearly €70 million financing package from the European Commission and the global arm of the European Investment Bank (EIB Global).
EIB Global is lending a total of €58.5 million to three Armenian banks – Inecobank, ArmSwissBank and Farm Credit Armenia – to expand credit for micro-, small and medium-sized enterprises (MSMEs) in the country. The European Commission is adding an €11 million grant for the banks to meet growing demand for long-term local currency financing for Armenian MSMEs.
A €40 million credit line to Inecobank will contribute to the growth and competitiveness of Armenian MSMEs and promote entrepreneurship. A €16 million credit line will enable ArmSwissBank to boost financing for businesses across Armenia, with part of the amount to be allocated to women-led businesses. The third loan of €2.5 million to Farm Credit Armenia will be used to stimulate the development of businesses owned or led by farmers, young people or women entrepreneurs, including in rural areas.
The whole package contributes to the European Union’s goal of supporting 30,000 MSMEs in Armenia and fostering sustainable, innovative and competitive growth as outlined in the EU Economic and Investment Plan for the Eastern Partnership.