2019 թ․-ի մարտի 27-ին ՏՀԶԿ-ը կազմակերպեց հայաստանյան ՓՄՁ-ների զարգացման ռազմավարության աջակցման երկրորդ սեմինարը:
Սեմինարը կենտրոնացած էր վերահսկման համակարգի վրա՝ որպես ՓՄՁ ռազմավարության արդյունավետ իրականացման առանցքային ուղղություն: Սեմինարի ընթացքում ներկայացվեցին առաջավոր փորձի գործիքներ՝ ՓՄՁ ռազմավարությունների և գործողությունների ծրագրերի իրականացման մշտադիտարկման և առաջընթացի վերաբերյալ հաշվետվությունների ներկայացման համար, ներառյալ արդյունավետության հիմնական ցուցանիշները՝ իրականացվող քաղաքականության ազդեցությունն ավելի լավ գնահատելու համար: Սեմինարի հանրային-մասնավոր շրջանակը հնարավորություն տվեց քննարկելու ՓՄՁ ռազմավարության նախագիծը, նրա հիմնական քաղաքականության գերակայություններն ու գործողությունները, ինչպես նաև ստանալու մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների և ՏՀԶԿ-ի կարծիքներն ու առաջարկությունները:
Սեմինարը բաժանված էր հետևյալ կառուցվածքային մասերի.
Նիստ 1. Կարծիք Հայաստանի ՓՄՁ զարգացման ռազմավարության նախագծի վերաբերյալ: Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության ներկայացուցիչը ներկայացրեց 2019-2021 թթ. ՓՄՁ ռազմավարության ռազմավարական ուղղությունները և հիմնական առաջնահերթ գործողությունները: ՏՀԶԿ-ը մեկնաբանեց փաստաթղթի նախագիծը, իսկ միջազգային փորձագետ Յանեց Շուշտերշիչը արտահայտեց իր կարծիքը: Նիստին հաջորդեցին քննարկումները պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ:
Նիստ 2. Հայաստանի մոնիտորինգային համակարգի բարելավումը ՓՄՁ ռազմավարության ավելի արդյունավետ իրագործման համար՝ կենտրոնանալով արդյունավետության հիմնական ցուցանիշների վրա: Միջազգային փորձագետ Յանեց Շուշտերշիչը ներկայացրեց ռազմավարության իրականացման մշտադիտարկման և հաշվետվությունների վերաբերյալ առաջավոր փորձի գործիքները և միջազգային ու հայաստանյան օրինակների հիման վրա ներկայացրեց արդյունքների վրա հիմնված արդյունավետության հիմնական ցուցանիշները՝ մեթոդական ցուցումներ տալով դրանց մշակման ու չափման, ինչպես նաև տվյալների հավաքագրման ու վերլուծության վերաբերյալ: Փորձագիտական ներկայացմանը հաջորդեց հայաստանյան ռազմավարության համար նախատեսված արդյունավետության հիմնական ցուցանիշների վերաբերյալ քննարկում։
Սեմինարին մասնակցում էին համապատասխան նախարարությունների և պետական գերատեսչությունների, մասնավոր հատվածի և գիտության ոլորտի, ինչպես նաև միջազգային գործընկերների (GIZ, ԵՄ պատվիրակություն) ավելի քան 25 ներկայացուցիչներ:
Ծրագրի համատեքստը.
Հայաստանի կառավարությունը ՓՄՁ քաղաքականության 2016 թ. համաթվի արդյունքների և առաջարկությունների հիման վրա պատրաստակամություն հայտնեց ու քայլեր ձեռնարկեց փոքր և միջին ձեռնարկությունների վերաբերյալ կանոնների բարելավման ուղղությամբ: Այս ուղղությամբ նախնական ջանքերը հանգեցրել են ՓՄՁ ռազմավարության ընդունմանը, որն ընդգրկում է 2016-2018 թթ., իսկ Հայաստանի կառավարությունը ներկայումս մշակում է ՓՄՁ նոր միջնաժամկետ ռազմավարությունը առաջիկա տարիների համար: Այս համատեքստում Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը հետաքրքրություն է ցուցաբերել ՏՀԶԿ-ի աջակցությունը ստանալու համար՝ ՓՄՁ ռազմավարության մշակումը զարգացնելու և ավարտելու նպատակով, մասնավորապես՝ պետական-մասնավոր խորհրդատվությունների աջակցման և արդյունավետ վերահսկման համակարգի տարրերի ընդունման հարցում:
Ծրագրի նպատակները.
Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է ամրապնդել ՓՄՁ-ների վերաբերյալ քաղաքականության մշակման ինստիտուցիոնալ դաշտը և նպաստել ՓՄՁ ռազմավարության մշակման ընթացքում տեղի ունեցող պետական-մասնավոր երկխոսությանը: Այս նպատակին հասնելու համար ծրագիրը կենտրոնանալու է հետևյալ գործողությունների վրա՝
- զարգացնել քաղաքականության մշակման գործընթացը՝ աջակցելով ՓՄՁ ռազմավարության վերաբերյալ տեղի ունեցող հանրային-մասնավոր խորհրդակցություններին (սեմինարներ).
- վերանայել կառավարության կողմից մշակված ռազմավարական փաստաթղթերի (ռազմավարության և գործողությունների պլանների) նախագծերը՝ կարծիքներ ու դիտողություններ հայտնելով և խորհրդատվություն տրամադրելով ռազմավարական ուղղությունների և առաջնահերթ գործողությունների վերաբերյալ.
- տրամադրել ուղեցույցներ ՓՄՁ ռազմավարության իրականացման մշտադիտարկման վերաբերյալ՝ արդյունքների վրա հիմնված արդյունավետության հիմնական ցուցանիշներով:
Ծրագրի հիմնական շահառուներն են՝ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը, ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ), Հայաստանի ՓՄՁ ռազմավարության իրականացման և վերահսկման մեջ ներգրավված այլ շահագրգիռ ՓՄՁ-ներ, ինչպես նաև ՓՄՁ-ների ավելի լայն համայնքը:

From Policies to Action: OECD and EU4Business supporting Armenia’s SME Development Strategy
On 27 March, the OECD organised the second workshop on supporting Armenia’s SME development strategy in the framework of the EU-funded project ‘EU4Business: From Policies to Action’.
The workshop focused on the monitoring system as a key aspect for an effective implementation of the SME Strategy. It presented good practice tools to monitor and report progress in the implementation of SME strategies and action plans, including key performance indicators to better assess the impact of implemented policies. The public-private framework of the workshop provided an opportunity to discuss the draft SME strategy, its main policy priorities and actions, and get feedback and recommendations from private sector representatives and the OECD.
The workshop was structured in two sessions:
Session 1: Feedback on Armenia’s draft SME development strategy. The representative of the Ministry of economic development and investments presented strategic directions and key priority actions of the SME strategy 2019-2021. The OECD commented on the draft document and international expert Janez Sustersic provided his feedback. The session was followed by discussion with public and private sector representatives.
Session 2: Improving Armenia’s monitoring system for a better implementation of the SME strategy- focus on KPIs. International expert Janez Sustersic shared good practice tools on monitoring and reporting on strategy implementation, and presented the result-oriented KPIs, based on international and Armenian examples, providing guidance on their design and measurement, as well as on data collection and analysis.The discussion on relevant KPIs for Armenian strategy followed expert presentation.
The workshop was attended by more than 25 representatives from relevant ministries and state agencies, private sector and academia, as well as international partners (GIZ, EU Delegation).
Building on the findings and recommendations of the SME Policy Index 2016, the Government of Armenia has shown its willingness and taken steps to improve the policy environment for small and medium-sized enterprises. An initial effort in this direction has led to the adoption of an SME strategy covering the period 2016-2018, and the Government of Armenia is now in the process of drafting a new medium-term SME strategy for the upcoming years. In this context, the Ministry of Economic Development and Investments of Armenia has expressed an interest to receive OECD support to develop and finalise its SME strategy elaboration, in particular with regards to supporting public-private consultations and adopting elements of an effective monitoring system.
The overall objective of the project is to strengthen the institutional framework for SME policy making and support public-private dialogue during the development of the SME strategy. In order to meet this objective, the project will focus on the following activities:
• Strengthen the policy-making process by supporting public-private consultations on SME strategy (workshops);
• Review draft strategic documents (strategy/action plans) produced by the Government, providing feedback and advice on strategic directions and priority actions to be included;
• Provide guidance on monitoring the implementation of the SME strategy with result-oriented key performance indicators.
EU4Business: From Policies to Action is a regional project implemented by the OECD, which supports competitiveness and business environment reforms in the Eastern Partnership countries, working both at country and regional level.