Հայաստանի գործարար վիճակագրության բարելավում. ՏՀԶԿ-ի սեմինարով կմեկնարկի EU4Buiness-ի նոր ծրագիրը
2017 թ. հոկտեմբերի 4-ին ՏՀԶԿ-ն Հայաստանում կկազմակերպի իր երեք սեմինարներից առաջինը՝ «Հայաստանի գործարար վիճակագրության բարելավում» նոր ծրագրի շրջանակներում:
Ծրագիրն իրականացվում է «Մրցունակության և գործարար միջավայրի բարեփոխումների աջակցություն Արևելյան գործընկերության երկրներում. EU4Business-ի 2017-2020 թթ. նախաձեռնություն» կոչվող նոր, ավելի լայն տարածաշրջանային նախաձեռնության շրջանակներում, որի համաֆինանսավորողը Եվրամիությունն է, իսկ Արևելյան գործընկերության ողջ տարածքում իրականացնող կազմակերպությունը՝ ՏՀԶԿ-ն:
Հայաստանում ՓՄՁ-ների վիճակագրությանն աջակցելուն ուղղված մեկամյա ծրագիրը կիրականացվի ՏՀԶԿ-ի կողմից՝ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (SMEDA) ծրագրի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից ղեկավարվող աշխատանքային խումբը կընդգրկի համապատասխան հաստատությունների ներկայացուցիչներ և փորձագետներ (օրինակ՝ Ազգային վիճակագրական ծառայության վիճակագրագետներ, համապատասխան նախարարությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և կառավարական մարմինների վերլուծաբաններ), ինչպես նաև մասնավոր հատվածի, միջազգային կազմակերպությունների և զարգացման ոլորտի կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ծրագրի շահառուների թվում են Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, Կենտրոնական բանկը, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը, ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնը, այլ համապատասխան նախարարություններ ու պետական մարմիններ և, վերջապես, ՓՄՁ-ների մեծ համայնքը:
Երեք սեմինարներն ուղղված կլինեն աշխատանքային խմբի անդամներին՝ հիմնվելով այն մեթոդաբանական գործիքների վրա, որոնք տրամադրվել են ՏՀԶԿ-Եվրոստատի «Ձեռնարկատիրության զարգացման ցուցանիշներ» ծրագրի (Entrepreneurship Indicators Programme, EIP), ՏՀԶԿ-ի «ՓՄՁ-ների և ձեռնարկությունների ֆինանսավորման տեղեկատուի» կողմից, ինչպես նաև երկրների ուսումնասիրություններից ստացված տվյալների և ուղեցույցների ու տեղական տնտեսական հետազոտական աշխատանքների հիման վրա:
Հոկտեմբերի 4-ին կայանալիք առաջին սեմինարի գլխավոր թեմաները կլինեն ՓՄՁ վիճակագրության մշակման համար փոփոխականների որոշման մեթոդաբանությունը, վարչական մարմինների կողմից հավաքված չմշակված տվյալների տնօրինումն ու օգտագործումը և ձեռնարկատիրությունն ու գործարար վիճակագրությունը բնութագրող կարևոր ցուցանիշների հավաքումը:

On 4 October 2017, the OECD will organise the first of three workshops in Armenia, as part of a new project aimed at ‘Improving Business Statistics in Armenia’.
The project is part of a new broader regional initiative on ‘Supporting competitiveness and business environment reforms in the Eastern Partnership: an EU4Business initiative 2017-2020’ co-funded by the EU and implemented across the Eastern Partnership by the OECD.
The one-year action to support SME statistics in Armenia will be implemented by the OECD in close co-operation with the Support to SME Development in Armenia (SMEDA) project.
A Working Group, chaired by a senior official, will include representatives and experts from relevant institutions (e.g. statisticians from the National Statistical Service, policy makers from relevant ministries and analysts from government agencies), and representatives from the private sector, international organisations and development partners.
Beneficiaries of the project include the National Statistical Service, Central Bank, Ministry of Economic Development and Investments, SME Development National Centre, other relevant ministries and government agencies, and, ultimately, the broader SME community.
The three workshops will be targeted at the members of the Working Group, building on the methodological tools provided by the OECD-Eurostat Entrepreneurship Indicators Programme (EIP), the OECD Scoreboard on Financing SMEs and Entrepreneurs, and information and guidance from country reviews and local economic intelligence work.
The first workshop on 4 October will focus on the methodology to define variables for producing SME statistics, make use of raw data collected by administrative agencies and compile key indicators describing entrepreneurship and business statistics.