Արևելյան գործընկերության բոլոր վեց երկրները Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) Եվրասիայի տարածաշրջանի անդամներ են և, որպես այդպիսիք, մասնակցել են ՏՀԶԿ Եվրասիական 3-րդ շաբաթին, որը տեղի է ունեցել Փարիզում՝ նոյեմբերի 22-24-ը: Նրանք բոլորը նաև ՏՀԶԿ Եվրասիական մրցունակության ծրագրի կլոր սեղանի անդամներ են և հանդիպել են նաև փարիզյան շաբաթվա ընթացքում, որը նրանց տնտեսություններն ամրապնդելու համար իրականացված բարեփոխումների առաջընթացի ցուցիչն է:
2000-2015 թթ. ժամանակահատվածում մեկ շնչին բաժին ընկնող համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) ավելի քան կրկնապատկվել է Եվրասիայի տարածաշրջանում, որը ներառում է EU4Business ծրագրում ընդգրկված Արևելյան գործընկերության վեց երկրները, իսկ բարեփոխումների առաջընթացի մասով՝ Համաշխարհային բանկի «Բիզնեսի վարում» վերջին զեկույցում մեծ թվով եվրասիական երկրներ առանձնացվել են լավագույնների շարքում: Սա այն դրական նոտան է, որից ՏՀԶԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անխել Գուրիան սկսեց իր ուղերձը նոյեմբերի 22-ին Փարիզում կայացած ՏՀԶԿ Եվրասիական 3-րդ շաբաթի բացման ժամանակ:
«Տարածաշրջանի բոլոր երկրներն այս տարի իրականացրել են բիզնեսի կանոնակարգման բարեփոխումներ, իսկ դրանցից երեքը առավելագույն բարեփոխումներ գրանցած տասը երկրների շարքում են»,- նշեց պրն Գուրիան: «Բացի այդ, չնայած իրենց նշանակալի բազմազանությանը, Եվրասիայի երկրներն օգտվում են կարևոր մրցակցային առավելություններից, ներառյալ հարևանությունը խոշոր շուկաներին, գրեթե համընդհանուր գրագիտությունը և, նրանցից մի քանիսի դեպքում, բնական ռեսուրսների առատությունը»,- ավելացրեց նա:
Սակայն դեռևս շատ բան կա անելու՝ այն «զգալի և մշտական ցնցումները» հաղթահարելու համար, որոնց ենթարկվում են երկրները, ինչպիսիք են հումքային ապրանքների գների անկումը և դանդաղ աճը Ռուսաստանում ու Չինաստանում: «Դրամական փոխանցումների հոսքերը, որոնք շարունակում են կարևոր լինել Եվրասիայի որոշ տնտեսությունների բարգավաճման համար, նույնպես կտրուկ նվազել են, և մենք արժույթների արժեզրկման, ներդրումների դանդաղեցման ու սպառման ցուցանիշների նվազման ականատես ենք եղել տարածաշրջանի մեծ մասում»:
«Բախվելով այսպիսի մարտահրավերների՝ Եվրասիայի շատ երկրներ ստիպված էին կրկնապատկել իրենց ջանքերը կառուցվածքային բարեփոխումների և իրենց զարգացման առանցքային ոլորտներում արդյունավետ և նորարարական քաղաքականությունների խթանումը շարունակելու համար»,- նշեց նա:
«Սակայն վերջին տասնամյակներին,- ավելացրեց նա,- տարածաշրջանը դարձել է համաշխարհային տնտեսությանը շատ ավելի ինտեգրված, և բարեփոխումների գերակայությունների հիմքում եղել է «կապակցվածությունը»՝ «կոշտ կապակցվածություն»՝ ենթակառուցվածքների առումով, բայց նաև «առավել մեղմ կապակցվածություն»՝ բաց առևտրային քաղաքականության և առավել հեշտացված սահմանային ֆորմալ ընթացակարգերի իմաստով: «Առավել բարձր մրցունակությունը, աշխատաշուկայի բարեփոխումները և էկոլոգիապես մաքուր տնտեսությունը այն ոլորտներն են, որոնք ավելի կկարևորվեն տարածաշրջանն առավել կապակցված դառնալու հետ մեկտեղ»,- նշեց պրն Գուրիան:
Մրցունակության ծրագրի կլոր սեղանը ստեղծվել է 2013 թվականին՝ որպես ՏՀԶԿ անդամների և Եվրասիայի գործընկեր երկրների միջև միացյալ հարթակ՝ ՏՀԶԿ Եվրասիական մրցունակության ծրագրի շրջանակներում փորձագիտական դիտարկումներ անցկացնելու համար:
ՏՀԶԿ Եվրասիական շաբաթվա ընթացքում Բելառուսի հերթն էր՝ «փորձագիտական գնահատման» ներկայացնելու գործարարության զարգացման ծառայությունների կայուն շուկայի միջոցով ՓՄՁ կարողություններն ամրապնդելուն ուղղված իր վերջին բարեփոխումները: Ավելին՝ ՓՄՁ-ների համար ֆինանսական միջոցների և գործարարության զարգացման ծառայությունների մատչելիությունը բարելավելուն ուղղված Մոլդովայի ջանքերը ենթարկվեցին ՏՀԶԿ փորձագետների «դիտանցմանը», որն իրենից ներկայացնում է սկզբնական ուսումնասիրությունից և առաջարկություններից երեք տարի անց արձանագրված առաջընթացի վերաքննում:

OECD EURASIA WEEK - Competitiveness lies at the heart of reform
The six Eastern Partnership countries are all members of the Eurasia region of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) and as such participated in the 3rd OECD Eurasia Week, held in Paris from 22 to 24 November. They are also all members of the OECD Eurasia Competitiveness Roundtable, which also met during the Paris week and acts as barometer of the progress they have made implementing reforms to strengthen their economies
Between 2000 and 2015, Gross Domestic Product (GDP) per capita in the Eurasia region, which includes the six Eastern Partnership countries in the EU4Business programme, has more than doubled, and, in terms of reform advancement, many Eurasian countries are singled out among the star performers in the World Bank’s latest Doing Business report. This is the positive note on which the OECD Secretary-General Angel Gurría began his address to open the 3rd OECD Eurasia Week in Paris on 22 November.
“All the countries in the region have implemented business regulatory reforms this year, while three were among the ten countries having recorded the biggest improvements,” noted Mr Gurría. “Moreover, despite their considerable diversity, Eurasia countries benefit from important competitive strengths, including proximity to major markets, near universal literacy, and for several of them, a wealth of natural resources,” he added.
There was still much to do, however, to overcome the “significant and persistent shocks” to which the countries are subjected, such as commodity price falls and slower growth in Russia and China. “Remittance flows, which remain critical to the prosperity of some Eurasia economies, have also dropped sharply, and we have seen currency depreciations, slower investment and falling consumption across much of the region.”
In the face of such challenges, he said, many Eurasia countries needed to double their efforts to keep promoting structural reforms and effective and innovative policies in key areas for their development.
But the region had become much more integrated into the world economy over the past decades, he added, and “connectivity” lay at the heart of reform priorities: “hard connectivity” in terms of infrastructure, but also “softer connectivity” in terms of open trade policies and less burdensome border formalities. Greater competitiveness, labour market reforms and the green economy were areas which would become more important as the region became better connected, Mr Gurría said.
The Competitiveness Roundtable was established in 2013 as a joint platform between OECD members and Eurasia partner countries to carry out peer reviews in the framework of the OECD Eurasia Competitiveness Programme.
During this OECD Eurasia Week, it was the turn of Belarus to present for “peer review” its latest reforms to strengthen SME capabilities through a sustainable market for business development services. Meanwhile Moldova’s attempts to improve access for SMEs to finance and business development services were subject to “monitoring” by OECD experts, which consists of a re-examination of its progress three years after an initial review and recommendations.