Մայիսի 2-5-ը անցկացված ԵՄ ներդրումային շաբաթվա թեման Հայաստանում ՓՄՁ-ների և ստարտափների ֆինանսավորումն էր: Շաբաթը մեկնարկեց EU4Business-ի SMEDA (Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում) ծրագրի կողմից մայիսի 2-ին կազմակերպված այցերով դեպի ստարտափ և նորարարական ընկերություններ:
Հայաստան-Թուրքիա ներդրողների օր
Առաջին օրն անցկացվեց նաև Հայաստան-Թուրքիա ներդրողների օր՝ ուղղված ստարտափների միջև կապերի խթանմանն ու ներդրումային էկոհամակարգերի, օրենքների ու լավագույն գործելակերպերի համեմատությանը՝ որպես երկու երկրների միջև ԵՄ-ի կողմից աջակցվող կարգավորման գործընթացի մի մաս: Մասնակցում էին վենչուրային կապիտալի և ներդրումային հիմնադրամների, ստարտափների, տեխնոլոգիական բիզնես ինկուբատորների շուրջ 80 ներկայացուցիչներ, փորձագետներ և օտարերկրյա առաքելությունների ներկայացուցիչներ: Միջոցառումը խթանեց սկսնակ բիզնեսների համար հրեշտակային ներդրումային ցանցի հիմնումը Հայաստանում, ինչպես նաև աջակցություն ցուցաբերվեց երկու երկրների ձեռնարկատիրական էկոհամակարգերին՝ տևական ու շահավետ համագործակցություն սկսելու նպատակով կապ հաստատելով բիզնես հրեշտակների ու ձեռնարկատերերի միջև:
Ներդրումների գրավման լավագույն գործելակերպեր
Մայիսի 3-ի առավոտյան Երևանի «Մարիոթ» հյուրանոցում տեղի ունեցավ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներին նվիրված համաժողով, որում նշվեց ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում ներդրումների խթանման և ներդրումային քաղաքականության ինստիտուցիոնալ համակարգի հզորացում» թվինինգ ծրագրի հաջողությունը՝ ծրագրի փակման արարողության ընթացքում:
Ֆրանսիայի կառավարության ՕՈՒՆ և արտահանման զարգացման գործակալության՝ «Բիզնես Ֆրանս»-ի կողմից իրականացված թվինինգ ծրագրի 16 ամիսների ընթացքում 20 ֆրանսիացի փորձագետներ Հայաստանի իրենց գործընկերներին են ներկայացրել ներդրումների գրավման լավագույն գործելակերպերը, իսկ 2017թ. փետրվարին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը (ՀԶՀ) կազմակերպել է ներդրումների օժանդակման մեկշաբաթյա առաքելություն դեպի Ֆրանսիայի երեք խոշոր քաղաքներ՝ Փարիզ, Լիոն և Մարսել: Առաքելության շրջանակներում ՀԶՀ-ն 25 հանդիպում է անցկացրել ընտրված ընկերությունների հետ: Ավելին՝ կազմակերպվել է ներդրումներին նվիրված 3 համաժողով, հաստատվել են 136 գործարար կապեր և որոշվել են 11 ներդրումային ծրագրեր:
Նորարարական աճի խթանում
Մայիսի 3-ին մասնավոր ու հանրային հատվածների, բիզնես ասոցիացիաների, ՓՄՁ-ների և անհատ ձեռներեցների շուրջ 100 ներկայացուցիչներ մասնակցեցին կեսօրից հետո անցկացված «Հայաստանում նորարարական աճի խթանում» թեմայով համաժողովին՝ հնարավոր ֆինանսավորման աղբյուրների մասին տեղեկանալու համար: Միջոցառումը կազմակերպել էր SMEDA-ն (Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում)՝ Եվրոպական միության և Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) համաֆինանսավորմամբ, EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հետ համատեղ:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվեցին ստարտափների համար առկա էկոհամակարգը Հայաստանում, ինչպես նաև սկզբնական շրջանի ֆինանսավորման ու ներդրումների տարբերակները, այդ թվում՝ տարբեր երկրներում հանրային դրամահավաք (քրաուդֆանդինգ), նախնական ֆինանսավորում և էկոհամակարգի դրամաշնորհների համապատասխանեցում, ստարտափների մասնավոր ներդրումներ և վենչուրային կապիտալ: Միջոցառումը եզրափակվեց գործարար կապերի հաստատման ընդունելությամբ՝ նորարարական ՓՄՁ-ներին ու ստարտափներին հնարավորություն տալով հանդիպելու միջազգային ներդրողների ու փորձագետների հետ:
Գաղափարների վերածումը արտադրանքի
Մայիսի 4-ին և 5-ին SMEDA-ն կազմակերպեց «Վենչուրային ֆորում» մրցութային միջոցառումը, որտեղ նախապես ընտրված 38 ՓՄՁ-ներ ու ստարտափներ «Նորարարություններին ուղղված դրամաշնորհներ (IMG)» և «Գիտական և տեխնոլոգիական ձեռներեցության ծրագիր (STEP)» սխեմաների շրջանակներում ներկայացրեցին իրենց նախագծերը: Ընտրվեց ընդհանուր թվով 15 հաղթող, որոնք այժմ կստանան միջազգային փորձագետների աջակցությունը՝ դիմելու մինչև 50000 եվրո արժողությամբ ֆինանսավորման համար՝ իրենց նորարարական գաղափարները շուկայահանվող ապրանքների ու ծառայությունների վերածելու նպատակով:

The financing of SMEs and start-ups in Armenia was the theme of an EU Investment Week held from 2 to 5 May.The week kicked off with the EU4Business SMEDA (Support to SME Development in Armenia) project organising visits to start-ups and innovative companies on 2 May.
Armenia-Turkey Investor Day
An Armenia-Turkey Investor Day was also held on the first day, promoting links between start-ups and comparing investment ecosystems, laws and best practices as part of the EU-supported normalisation process between the two countries. Around 80 representatives of venture capital and investment funds, start-ups, technology business incubators, experts, representatives of foreign missions participated. The event promoted the establishment of an angel investment network in Armenia, as well as supporting the entrepreneurial ecosystems in both countries by connecting business angels with entrepreneurs to build lasting and profitable collaborations.
Investment attraction best practices
A conference on Foreign Direct Investment was held at the Marriott Hotel in Yerevan on the morning of 3 May, at which the success of the EU-funded twinning project, "Strengthening the Investment Promotion and Investment Policy Institutional Framework of Armenia”, was celebrated in a closing ceremony for the project.
In the 16 months of the twinning project, implemented by French government FDI and export development agency Business France, 20 French experts introduced investment attraction best practices to their Armenian counterparts, while in February 2017 the Development Foundation of Armenia (DFA) held a one-week investment outreach mission to tree major cities in France : Paris, Lyon and Marseille. Within the mission, the DFA had 25 meetings with targeted companies. In addition, 3 investment conferences were organised, 136 contacts established and 11 investment projects identified.
Nurturing innovative growth
Also on 3 May, around 100 representatives of private and public sectors, business associations, SMEs, and individual entrepreneurs, attended an afternoon-long conference, “Nurturing Innovative Growth in Armenia”, to learn about possible financing opportunities. This event was organised by SMEDA(Support to SME Development in Armenia, co-funded by the European Union and German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), within the framework of the EU4Business initiative together with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD)
The conference discussed the ecosystem for start-ups in Armenia, as well as early-stage financing and investment options, including crowdfunding across borders, seed funding and matching of ecosystem grants, business angel investment and venture capital. The event concluded with a networking reception to allow innovative SMEs and start-ups to get together with international investors and experts.
Turning ideas into products
On 4 and 5 May, SMEDA organised a pitching event, the “Venture Forum”, where 38 pre-selected SMEs and start-ups presented their projects for the Innovation Matching Grants (IMG) and Science and Technology Entrepreneurship Program (STEP) schemes. A total of 15 winners were chosen, who will now go on to receive support from international experts in applying for funding worth up to €50,000 to transform their ground-breaking ideas into marketable products and services.