Հայաստանում EU4Busines-ի «Տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանում» ծրագիրն Արմավիրի, Լոռու և Սյունիքի մարզերում մեկնարկում է ստարտափներին, վերջին երեք տարվա ընթացքում գործունեություն ծավալող ՓՄՁ-ներին և բիզնեսի կառավարման ոլորտում աշխատանք որոնող անձանց ուղղված իր «Հաջող մեկնարկ» ծրագիրը:
Ծրագրի թիրախային ոլորտներն են սննդամթերքի վերամշակումը և զբոսաշրջությունը:
«Հաջող մեկնարկ» ծրագիրն իրականացվում է Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ) կողմից՝ Եվրոպական միության ու Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հետ համատեղ:
Արմավիրի մարզում ծրագիրը կիրականացվի հետևյալ քաղաքներում և համայնքներում՝ Արմավիր, Վաղարշապատ, Մյասնիկյան և հարևան համայնքները:
Լոռու մարզում ծրագիրը կիրականացվի հետևյալ քաղաքներում և համայնքներում՝ Ալավերդի, Ստեփանավան, Վանաձոր և հարևան համայնքները:
Սյունիքի մարզում ծրագիրը կիրականացվի հետևյալ քաղաքներում և համայնքներում՝ Սիսիան, Գորիս, Կապան և հարևան համայնքները:
Ծրագիրը ներառում է հետևյալ բաղադրիչները՝ ուսուցում, տեղեկատվության տրամադրում, մասնագիտական խորհրդատվություն և ֆինանսական աջակցություն:
Ծրագրին մասնակցելով՝ ստարտափները և գործող ՓՄՁ-ները կբարելավեն իրենց ձեռնարկատիրական հմտությունները և ձեռք կբերեն գիտելիքներ շուկայահանման, կառավարման, արտադրության, ֆինանսների պլանավորման ոլորտներում, ինչպես նաև՝ գործարարության համապատասխան հմտություններ:
Ծրագրի ընթացքում ստարտափ ձեռնարկությունները փորձառու մասնագետների ուղղորդմամբ առաջին հերթին կմշակեն իրենց բիզնես ծրագրերը, ապա կսկսեն դրանց իրականացումը:
Ամենաբարձր գնահատականի արժանացող ամենակենսունակ բիզնես գաղափարների համար հնարավորություն կտրվի դիմելու ֆինանսական աջակցության համար. մինչև 2 միլիոն ՀՀ դրամ՝ նոր աշխատատեղերի ստեղծման համար տրվող դրամաշնորհների միջոցով, և վարկեր, որոնք տրամադրվում են ՓՄՁ ԶԱԿ-ի գործընկեր բանկերը հետևյալ պայմաններով՝
• գումարը՝ 5 միլիոն ՀՀ դրամ,
• տարեկան տոկոսադրույքը՝ 10%,
• ժամկետը՝ առավելագույնը 5 տարի,
• ապահովումը՝ ՓՄՁ ԶԱԿ-ի 100% երաշխիք:
Գրանցման վերջնաժամկետները
Արմավիրի մարզ
Արմավիր՝ 01.04.2018
Վաղարշապատ՝ 01.05.2018
Մյասնիկյան՝ 01.06.2018
Արմավիրի մարզում գրանցվելու համար սեղմեք այստեղ և ստացեք ամբողջ տեղեկատվությունը:
Լոռու մարզ
Ալավերդի՝ 01.04.2018
Ստեփանավան՝ 01.05.2018
Վանաձոր՝ 01.06.2018
Լոռու մարզում գրանցվելու համար սեղմեք այստեղ և ստացեք ամբողջ տեղեկատվությունը:
Սյունիքի մարզ
Սիսիան՝ 01.04.2018
Գորիս՝ 01.05.2018
Կապան՝ 01.06.2018
Սյունիքի մարզում գրանցվելու համար սեղմեք այստեղ և ստացեք ամբողջ տեղեկատվությունը:
Ծրագրի մասին
Ֆինանսավորվելով Եվրոպական միության կողմից՝ Հայաստանում EU4Busines-ի «Տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանում» ծրագիրն ուղղված է մարզային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանմանը և ՀՀ Լոռու, Սյունիքի և Արմավիրի մարզերում աշխատատեղերի ստեղծմանը՝ կենտրոնանալով սննդի վերամշակման և զբոսաշրջության ոլորտների վրա: Այն նպաստում է ձեռնարկատիրության զարգացմանը՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով ստարտափների համար և հզորացնելով տեղական ՓՄՁ-ների կարողությունները, ինչպես նաև զարգացնելով աշխատանք որոնող անձանց համապատասխան հմտությունները և հզորացնելով տեղական կարողությունները տնտեսական զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների հետագա խթանման նպատակով:

‘Successful Start’ start-up business support programmes launched in Armavir, Lori, and Syunik regions of Armenia
The EU4Business project for ‘Boosting competitiveness of regional SMEs’ in Armenia is launching its ‘Successful Start’ programme aimed at start-ups, SMEs that have been in business for the last three years, and job seekers in business managerial positions, in the regions of Armavir, Lori, and Syunik.
The targeted sectors of the programme are food processing and tourism
The ‘Successful Start’ programme is being rolled out by the Small and Medium Entrepreneurship Development National Centre (SME DNC), jointly with the European Union and the Ministry of Territorial Administration and Development.
In the Armavir region, the programme will be available in following cities and communites: Armavir, Vagharshapat, Myasnikyan and neighbouring communities.
In the Lori region, the programme will be available in following cities and communites: Alaverdi, Stepanavan, Vanadzor and neighbouring communities.
In the Syunik region, the programme will be available in following cities and communites: Sisian, Goris, Kapan and neighbouring communities.
The programme includes: training, information, professional consulting and financial support components.
By participating in the programme, start-ups and acting SMEs will improve their entrepreneurial skills and will obtain knowledge of marketing, management, production and finance planning and relevant business skills.
During the programme, with the guidance of experienced professionals, start-up businesses will first develop their own business plan, then embark on its implementation.
The most viable business ideas receiving the highest appraisal will have an opportunity to apply for financial support through grants for the creation of new jobs of up to 2 million AMD, and loans through partner banks of SME DNC under the following conditions:
• amount - 5 million AMD,
• annual interest rate - 10%,
• period – maximum 5 years,
• collateral – SME DNC Guarantee 100% .
Registration deadlines
Armavir region
Armavir: 01.04.2018
Vagharshapat: 01.05.2018
Myasnikyan: 01.06.2018
To register in the Armavir region, click here for full details.
Lori region
Alaverdi: 01.04.2018
Stepanavan: 01.05.2018
Vanadzor: 01.06.2018
To register in the Lori region, click here for full details.
Syunik region
Sisian: 01.04.2018
Goris: 01.05.2018
Kapan: 01.06.2018
To register in the Syunik region, click here for full details.
About the project
Funded by the European Union, the EU4Business project for ‘Boosting competitiveness of regional SMEs’ in Armenia works to boost the competitiveness of regional SMEs and to create employment opportunities in the Armenian regions (marzes) of Lori, Syunik and Armavir, focusing on the sectors of food-processing and tourism. It promotes the development of entrepreneurship by creating favourable conditions for start-ups and strengthening the capacity of local SMEs, while also providing relevant skills to job seekers, and developing local capacity to encourage the further promotion of economic development initiatives.