Սյունիքի մարզի Սիսիան և Գորիս քաղաքներում ԵՄ-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանում» ծրագրի շրջանակներում բացվել են երեք նոր ձեռնարկություններ: Ծրագիրն իրականացվում է ՓՄՁ ԶԱԿ-ի կողմից EU4Business ծրագրի նախաձեռնության շրջանակներում:
ՓՄՁ ԶԱԿ-ի գործադիր տնօրեն Լևոն Մնացականյանը բացման արարողության իր ելույթում ասաց, որ «նորաբաց ձեռնարկությունների գործունեությունները կխթանեն տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացումը»:
Գորիսում բացվեցին «Վան» և «Մեղու» հյուրանոցները, իսկ Սիսիանում՝ հուշանվերների արտադրության ձեռնարկություն: Բոլոր երեք ՓՄՁ-ները մասնակցել են ստարտափների աջակցման «Հաջող մեկնարկ» ծրագրին, որը ՓՄՁ ԶԱԿ-ն իրականացնում էր ծրագրի շրջանակներում:
Վերապատրաստման վերջում նրանք վարկային երաշխիք ստացան ՓՄՁ-ների պետական աջակցման տարեկան ծրագրի շրջանակներում, իսկ «Տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանում» ծրագիրը ձեռնարկություններին տրամադրեց ընդհանուր 5 մլն դրամ դրամաշնորհ:
Վարկային երաշխիքի և դրամաշնորհի շնորհիվ՝ հյուրանոցներում իրականացվեցին վերանորոգման և կահավորման աշխատանքներ: Հուշանվերների արտադրությամբ զբաղվող ՓՄՁ-ն ձեռք բերեց հումք, կարի մեքենաներ ու այլ սարքավորումներ և սկսեց արտադրել ավանդական հուշանվերներ:
Մնացականյանը նաև այցելեց Գորիսում հուշանվերների արտադրության ձեռնարկություն, որտեղ «Ռե-ռայզ» ընկերության հիմնադիր Արամ Գասպարյանը մասնակցել էր ստարտափների վերապատրաստմանը և նույնպես ստացել էր վարկային երաշխիք: Նա նաև դրամաշնորհ էր ստացել ծրագրից, ինչը թույլ էր տվել ձեռք բերել նոր սարքավորումներ և արտադրել ազգային մոտիվներով հուշանվերներ:
Տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանում ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից՝ իր EU4Business ծրագրի նախաձեռնության շրջանակներում: Ծրագիրն ուղղված է տարածաշրջանային ՓՄՁ-ների մրցունակության խթանմանը և ՀՀ Լոռու, Սյունիքի և Արմավիրի մարզերում աշխատատեղերի ստեղծմանը՝ կենտրոնանալով սննդի վերամշակման և զբոսաշրջության ոլորտների վրա: Այն նպաստում է ձեռնարկատիրության զարգացմանը՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով ստարտափների համար և հզորացնելով տեղական ՓՄՁ-ների կարողությունները, ինչպես նաև զարգացնելով աշխատանք որոնող անձանց համապատասխան հմտությունները և հզորացնելով տեղական կարողությունները տնտեսական զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների հետագա խթանման նպատակով:

Two hotels and souvenir production open in Syunik province of Armenia as a result of EU support
Three new enterprises have opened in Sisian and Goris cities in the Syunik region of Armenia, in the frameworks of the EU-funded project on ‘Boosting Competitiveness of regional SMEs, implemented by SME DNC as part of the EU4Business initiative.
Speaking at the opening ceremony, SME DNC Executive Director Levon Mnatsakanyan said, “the activities of the newly opened enterprises will contribute to the development of tourism in the region.”
The Van and Meghu hotels were opened in Goris and a souvenir production enterprise was established in Sisian. All three SMEs participated in the ‘Successful Start’ start-up business support programme implemented by SME DNC as part of the project.
At the end of the training, they received a loan guarantee within the framework of the SME state support annual programme, while the ‘Boosting Competitiveness of regional SMEs’ project provided the enterprises with an overall grant of 5 million AMD.
Renovations and furnishing were carried out in the hotels with the help of the loan guarantee and grant. The SME engaged in souvenir production acquired raw materials, sewing machines and other equipment and has started to produce traditional souvenirs.
Mnatsakanyan also visited a souvenir production in Goris, where Aram Gasparyan, the founder of the company Re-rise, has benefited from start-up training and also received a loan guarantee. He also received a grant from the project, allowing him to acquire new equipment and produce souvenirs with local motifs.