1. Ես ուզում եմ սկսել իմ սեփական բիզնեսը, բայց վստահ չեմ, որ գաղափարս կաշխատի: Ո՞վ կարող է ինձ խորհուրդ տալ:
2. Ես արդեն ունեմ բիզնես, բայց որպես գործարար կին իմ ամենամեծ մարտահրավերը գումար գտնելն է՝ քայլ առաջ կատարելու համար: Գոյություն ունի՞ արդյոք ԵՄ աջակցության որեւէ տարբերակ ինձ համար:
3. Կա՞ն արդյոք ինձ նման կանայք, ովքեր իրենց սեփական բիզնեսը սկսել կամ նոր մասնագիտացում են ստացել ԵՄ աջակցությամբ:
4. Ես վստահ չեմ, որ բիզնես սկսելու ցանկություն ունեմ, բայց ուզում եմ ձեռք բերել նոր հմտություններ, որոնք ինձ կօգնեն աշխատանք գտնել: ԵՄ-ն կարո՞ղ է ինձ որեւէ բան առաջարկել:
5. ՈՒ՞մ կարող եմ դիմել օգնության համար:
of
Ահա մի շարք օրինակներ.
Իմփաքթ Հաբ Երեւանն աջակցում է սոցիալական ազդեցության նախագծերին եւ ձեռնարկություններին՝ ձեռներեցներին ու նորարարներին առաջարկելով գործնական կապերի հնարավորություններ ու ռեսուրսներ, ինչպես նաեւ անցկացնելով նրանց համար կրթական ծրագրեր եւ միջոցառումներ: 2016 թվականին իր դռները բացելուց ի վեր Իմփաքթ Հաբը, որն աջակցվում է ԵՄ-ի կողմից, նախագծել եւ իրականացրել է ավելի քան 20 ծրագիր, անցկացրել է ավելի քան 400 կրթական սեմինարներ եւ միջոցառումներ եւ այժմ հյուրընկալում է ավելի քան 220 անդամների՝ Հայաստանում տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող ավելի քան 100 նախագծերով/ կազմակերպություններով։ Առկա ծրագրերին կարող ես ծանոթանալ այստեղ։
2022 թվականին ստեղծվել է Իմփաքթ Հաբ Սյունիքը` մարզում ձեռնարկատիրական հնարավորություններին աջակցելու նպատակով՝ խոցելի եւ տեղահանված անձանց վերաորակավորելու եւ նրանց կարիքները բավարարելու միջոցով: Նրանց ծրագրերից շատերը կենտրոնացած են կանանց վրա:
Իմփաքթ Հաբ ընտանիքի վերջին համալրումը Իմփաքթ Հաբ Գյումրին է: Մանրամասներին ծանոթացիր այստեղ:
Հետեւիր Իմփաքթ Հաբի ֆեյսբուքյան էջին՝ երկրում վերջին նորությունների եւ հնարավորությունների մասին տեղեկանալու համար:
EU4Impact ծրագիրն աջակցում է վերադարձող հայ միգրանտներին եւ տեղահանվածներին՝ անցկացնելով գործարար ուսուցման դասընթացներ, որոնք ուղղված են նրանց շրջանում ներդրումային հնարավորությունների մասին իրազեկվածության բարձրացմանը եւ նրանց սեփական բիզնեսը զարգացնելու գործնական գիտելիքներով եւ հմտություններով զինելուն: Հետեւիր նրանց ֆեյսբուքյան էջին՝ պարզելու, թե նրանք ինչպես կարող են օգնել:
Նորարարական տեխնոլոգիաներին վերաբերող գաղափար ունենալու դեպքում կարող ես դիմել Կատալիստ հիմնադրամին, որն իրականացնում է ԵՄ-ի կողմից աջակցվող մի շարք ծրագրեր, որոնք ուղղված են ստարտափ էկոհամակարգի համապատասխան հմտությունների եւ բիզնես կարողությունների զարգացմանը։
«Համայնքի ղեկավարները հանուն տնտեսական զարգացման» (ՀՀՏԶ) ծրագիրը տեղական իշխանություններին աջակցում է տնտեսական աճի խթանման եւ աշխատատեղերի ստեղծման գործում: Ներկայումս այն երեք պիլոտային ծրագիր է ֆինանսավորում Կապան, Դիլիջան եւ Իջեւան համայնքներում.
• Կապան. ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը 12-18 տարեկան երեխաներին առաջարկում է թվային եւ ստեղծարար տեխնոլոգիաների ոլորտում մասնագիտացված անվճար կրթական ծրագրեր, իսկ ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաները անվճար կրթական ծառայություններ կտրամադրեն մեծահասակների ինքնաուսուցման եւ բիզնեսի ինկուբացիայի ոլորտներում:
• Դիլիջան. խորհրդային շրջանի լքված կարի ֆաբրիկան վերածվում է ձեռնարկությունների եւ անհատների համար ժամանակակից քովորքինգ տարածքի՝ Դիլիջանի համայնքապետարանի, IDeA հիմնադրամի, Զբոսաշրջության եւ քաղաքաշինության հիմնադրամի եւ Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի հետ համագործակցությամբ: Դիլիջանի նոր գործարանային տարածքը կաջակցի իրենց բիզնես գաղափարները զարգացնել փորձող ձեռներեցներին, բիզնեսի կառավարման աջակցություն փնտրող փոքր ձեռնարկություններին, ինչպես նաեւ տեղի ազգաբնակչությանը, մասնավորապես՝ գործազուրկներին՝ զարգացման եւ մասնագիտական կողմնորոշման ծրագրերով:
• Իջեւան. ստեղծվել է «ԻննոԻջեւան» հարթակը, որտեղ տեղակայվել են նոր «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիան, «Իրական դպրոց»-ը, որը մասնագիտական հնարավորություններ է առաջարկում վերապատրաստումների, աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման եւ կոշտ ու փափուկ հմտությունների զարգացման միջոցով, ինչպես նաեւ բիզնեսի եւ անհատների համար քովորքինգ տարածքը՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) եւ COWO-ի հետ համագործակցությամբ։
ՀՀՏԶ ծրագրի նախորդ փուլի շրջանակներում Սեւանն անցել է ընտրության փուլը եւ իրականացնում է առաջնակարգ ծրագիր, որի շրջանակներում ստեղծվել է Սեւանի բիզնես կենտրոնը։ Այն առաջարկում է պատրաստի լուծումներ եւ աջակցություն է ցուցաբերում կին ձեռներեցներին (հատկապես նրանց, ովքեր գտնվում են իրենց գործունեության ամենավաղ փուլում)՝ օգնելով նրանց կառուցել ուժեղ եւ կայուն բիզնեսներ: Աջակցության շրջանակում մշակվում են մանրամասն բիզնես պլաններ, ինչպես նաեւ կազմակերպվում են տարբեր կրթական եւ ցանցային միջոցառումներ:
«Տեղական դերակատարների զորեղացում հանուն զարգացման Շիրակի մարզում» ծրագիրն աջակցում է Շիրակի մարզի համայնքային նախաձեռնություններին, որոնք նպաստում են կանանց հզորացմանը եւ գյուղացիական տնտեսության մեջ զբաղվածության բարելավմանը: Դրամաշնորհների եւ վերապատրաստման հնարավորությունների մասին տեղեկանալու համար հետեւիր նրանց ֆեյսբուքյան էջին: «Տեղական դերակատարների զորեղացում հանուն զարգացման Լոռու եւ Տավուշի մարզերում» ծրագիրն աջակցում է Լոռու եւ Տավուշի մարզերում կայուն տեղական զարգացմանը, այդ թվում՝ ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացման, տեղական բիզնես գաղափարներին աջակցելու եւ զբաղվածության խթանման միջոցով: Իմացիր, թե ինչով են նրանք զբաղվում եւ ինչպես կարող ես մասնակցել՝ հետեւելով ծրագրի ֆեյսբուքյան էջին:
«ԵՄ-ն՝ երիտասարդների համար (EU4Youth)» ծրագիրն, իր հերթին, գործարկել է մի շարք նախագծեր, որոնք ուղղված են երիտասարդների զբաղվածության եւ ձեռներեցության զարգացմանը՝ ներառյալ մենթորությունը, վերապատրաստման ծրագրերը եւ այլն: EU4Youth-ի նախագծերի նախորդ ալիքի շրջանակներում հազարավոր երիտասարդ կանայք կարողացել են ձեռք բերել նոր հմտություններ եւ ծրագրի աջակցությամբ գործարկվել են ավելի քան 50 նոր բիզնեսներ, մինչդեռ Շիրակի, Լոռու եւ Տավուշի մարզերում ստեղծվել են երեք նորարարական գիտելիքի գյուղական կենտրոններ, որոնք շարունակում են համացանցի հասանելիություն, ուսուցում եւ հմտությունների զարգացում ապահովել երիտասարդների համար: Հետեւիր EU4Youth-ի կայքէջին՝ առաջիկա հնարավորությունների մասին տեղեկանալու համար:
Եթե ցանկանում ես զարգացնել քո բիզնեսը, ապա Հայաստանում մասնավոր հատվածի զարգացմանն ուղղված «EU4Business» նախաձեռնության ներքո հասանելի են ֆինանսավորման (եւ վերապատրաստման) մի շարք ծրագրեր:
Մասնավորապես, ՎԶԵԲ-ի «Գործարար կանայք» ծրագիրն առաջարկում է վարկեր, վերապատրաստումներ եւ խորհրդատվական ծառայություններ, որոնք նախատեսված են հատուկ կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների համար: Ծրագիրն աշխատում է տեղում իր գործընկերների՝ «Ակբա Բանկ»-ի, «Ամերիաբանկ»-ի, «Արարատբանկ»-ի, «Հայէկոնոմբանկ»-ի եւ «Կոնվերս Բանկ»-ի հետ՝ առաջարկելով նպատակային ֆինանսավորման այնպիսի հնարավորություններ, որոնք ուղղված են կանանց կողմից ղեկավարվող ՓՄՁ-ների կարիքների արձագանքմանը: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելիր նշված կազմակերպությունների կայքէջէր կամ ուղղակի մտիր մոտակա մասնաճյուղ: Բանկերի ներկայացուցիչներին կարող ես հանդիպել նաեւ անձամբ՝ ՎԶԵԲ-ի «Գործարար կանայք» սեմինարների շրջանակներում:
Ծրագիրն առաջարկում է նաեւ «Business Lens» անհատականացված առցանց գործիքը, որի միջոցով հնարավոր է գնահատել քո բիզնեսն ու հասկանալ, թե ինչպիսի աջակցության կարող է հավակնել այն:
«Գործարար կանայք» ծրագրից զատ, փոքր ծավալի վարկեր է տրամադրում նաեւ Հարավարեւելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամը (EFSE) (միջին վարկի չափը կազմում է 9,000 եվրո), որն հասանելի է ոչ միայն ՓՄՁ–ների, այլեւ՝ գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, առեւտրի եւ սպասարկման ոլորտներում գործող գերփոքր ձեռնարկությունների համար: Համանման վարկեր հասանելի են նաեւ «Green for Growth» ծրագրի միջոցով:
Հայաստանյան փոքր բիզնեսների համար հասանելի բոլոր վարկերի եւ դրամաշնորհների մասին տեղեկատվության համար այցելիր EU4Business-ի վեբկայք:
«Խորհրդատվություն փոքր բիզնեսին» ծրագրի շրջանակներում էլ հնարավոր է սուբսիդավորված խորհրդատվական ծառայություններ ստանալ ռազմավարական պլանավորման, մարքեթինգի, գործառնությունների, որակի կառավարման, էներգաարդյունավետության, ֆինանսական կառավարման եւ բազմաթիվ այլ ոլորտներում: Այցելիր ՎԶԵԲ–ի կայքէջ եւ իմացիր, թե ինչպես կարող ես դիմել: Այցելիր նաեւ նրանց ֆեյսբուքյան էջ եւ ծանոթացիր Հայաստանի ողջ տարածքից բազմաթիվ կանանց ու փոքր ձեռնարկությունների օրինակների հետ, որոնք օգտվել են ծրագրից:
Կարող ես նաեւ դիմել Հայաստանում առաջին սոցիալական ազդեցության ներդրումային հիմնադրամին՝ VIA ֆոնդին, որը գործում եւ կառավարվում է Իմփաքթ Հաբ Երեւանի կողմից: Հիմնադրամը ստեղծվել է ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Համագործակցություն հանուն սոցիալական ազդեցության» ծրագրի շրջանակում, որի նպատակն է Արեւելյան գործընկերության երկրներում սոցիալական ձեռներեցության ու սոցիալական ներդրումների զարգացումը։ VIA ֆոնդը նպատակ ունի ֆինանսական եւ ոչ ֆինանսական համախառն աջակցության միջոցով (ներառյալ արագացման ծրագիրն ու ինտենսիվ մենթորությունը) ամրապնդել եւ զարգացնել շոշափելի սոցիալական ազդեցության արդյունքներ ապահովող սոցիալական ձեռնարկությունները: Սեղմիր այստեղ վերջին նորությունների եւ հնարավորությունների մասին տեղեկանալու համար:
Նրանք ավելի շատ են, քան դու կարծում ես:
2023 թվականին «EU4Business» նախաձեռնության շրջանակներում Հայաստանում աջակցություն ստացած 6,116 ՓՄՁ-ների 39.4%-ը պատկանում էր կանանց: ՓՄՁ-ներին ցուցաբերվող աջակցությունը հանգեցրել է 237,5 մլն եվրո ընդհանուր հավելյալ եկամուտների, 18,924 նոր աշխատատեղերի, շրջանառության 28,3% աճի և արտահանման 6,8% աճի:
Ավելի քան 1,000 կին անցել է առկա ուսուցում «Գործարար կանայք» սեմինարների շրջանակներում, ինչպես նաեւ աջակցություն են ստացել 589 բիզնես խորհրդատվական նախագծեր: Տպավորում է այն, որ կանանց կողմից ղեկավարվող ՓՄՁ-ների կեսից ավելին (56%) հայտնել է մենթորական ծրագրերի ավարտից մեկ տարի անց աշխատատեղերի ավելացման մասին, ինչը արդյունքում ստեղծվել են 2,666 նոր աշխատատեղեր: Այս ՓՄՁ-ների շուրջ 78%-ը հայտնել է շրջանառության աճի մասին:
Օրինակ՝
Սոֆյա Խաչատրյանը, Էլինա Մելիքյանը եւ Անահիտ Հակոբյանը «Գործարար կանայք» ծրագրի օգնությամբ համապարփակ թվային մարքեթինգային ռազմավարություն են մշակել իրենց հայալեզու սեղանի խաղերի պատրաստմամբ զբաղվող իրենց փոքր բիզնեսի համար: «Ծրագրի արդյունքում ձեռք բերված գործիքակազմն արդեն մեր ձեռքերում է։ Պլանները շատ են, շուտով սկսելու ենք հերթով իրագործել դրանք», – ասում են ընկերության հիմնադիրները:
Երկու երեխաների միայնակ մայր Լուսինե Առաքելյանը EU4Youth-ի աջակցությամբ իր կարի հոբբին վերածել է բիզնեսի: Նա մասնակցել է ծրագրի շրջանակում անցկացված ձեռնարկատիրության դասընթացներին եւ շահել 4,000 եվրո բիզնես դրամաշնորհ, որով բարելավել է իր կարի արտադրամասի պայմանները, գնել անհրաժեշտ սարքավորումներ ու ընդլայնել իր բիզնեսը:
Զոյա Սաֆարյանը 19 տարեկան է եւ օգտվել է «Համայնքի ղեկավարները հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագրից՝ Սեւանում. «Լսել էի, որ Սեւանում կա նորարարական բիզնես կենտրոն, որն օգնում է երիտասարդներին, որոնք ունեն գաղափարներ, բայց չգիտեն՝ ինչպես սկսել եւ ինչ անել»,- ասում է Զոյան: Նա որոշել է փորձել, սովորել է մշակել բիզնես պլան եւ այժմ նախատեսում է մարքեթինգային կենտրոն ստեղծել իր հայրենի քաղաքում:
Մարիա Ալոյանը եւ Լիանա Հակոբյանը գործատուների եւ ուսանողների համար առցանց համագործակցության «Breedge» հարթակի երկու համահիմնադիրներից են: Նրանք ավարտել են Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի եռամսյա դասընթացը եւ դրամաշնորհ են ստացել EU4Business-ից՝ իրենց գաղափարն իրականացնելու համար:
Ինգա Մանուկյանը «Կանայք բիզնեսում» ծրագրի կողմից քոուչինգային եւ գործնական աջակցություն է ստացել իր մանածագործական ընկերության համար, ինչը հանգեցրել է շրջանառության աճի՝ 25%-ի չափով, եւ վաճառքների աճի՝ 20%-ի չափով: Այժմ ընկերությունն իր արտադրած հագուստն արտահանում է ԵՄ եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:
ԵՄ աջակցությամբ ստեղծված ԵՄ ԹՈՒՄՈ ինժեներական եւ կիրառական գիտությունների համալիրը բազմաֆունկցիոնալ կենտրոն է, որտեղ մեկտեղված են բարձրագույն կրթությունն ու արդյունաբերությունը եւ որը տեղացի ուսանողներին, հետազոտողներին եւ մասնագետներին կապում է միմյանց ու իրենց գլոբալ գործընկերների հետ` խթանելով նորարարությունը եւ ձեռներեցությունը: Կենտրոնում գործելու են կրթական եւ ուսումնական մի շարք հաստատություններ, ինչպիսիք են ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաները եւ ծրագրավորման «42 Երեւան» դպրոցը։
ԹՈՒՄՈ-ն կենտրոններ ունի Երեւանում, Դիլիջանում եւ Գյումրիում։ Եվս 5 ԹՈՒՄՈ տուփեր ԹՈՒՄՈ-ի ուսումնական ծրագիրն առաջարկում են Գավառում, Բերդում, Վայքում, Սեւանում եւ Կապանում: Սեղմիր այստեղ՝ ձեզ մոտ գտնվող ԹՈՒՄՈ կենտրոնի մասին ամբողջական տեղեկատվության համար:
ԵՄ-ն «Էրազմուս +»-ի երիտասարդական ծրագրերի շրջանակներում հետաքրքիր հնարավորություններ է առաջարկում 30 տարեկանից ցածր երիտասարդ կանանց եւ աղջիկներին: Դու կարող ես միանալ հազարավոր հայ երիտասարդներին, ովքեր արդեն իսկ նոր հմտություններ եւ արժեքավոր փորձ են զարգացրել՝ երիտասարդական նախագծերին մասնակցության կամ Եվրոպական համերաշխության կորպուսի ներքո կամավորական աշխատանքի անցնելու շնորհիվ:
Իսկ եթե ներգրավված ես բարձրագույն կրթության ոլորտում, ապա «Էրազմուս-ը առաջարկում է ուսանողների փոխանակման եւ ասպիրանտական ​​ծրագրերի հնարավորություններ Եվրոպայում: Իմացիր ավելին բոլոր հնարավորությունների մասին, ինչպես նաեւ ծանոթացիր դիմելու ընթացակարգին:
Աջակցության հասանելի հնարավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվության եւ գործընկեր բանկերի կոնտակտային տվյալների համար այցելիր ԵՄ պատվիրակության վեբկայք եւ ՎԶԵԲ–ի «Գործարար կանայք» ծրագրի վեբկայք, իսկ գործարար խորհրդատվության աջակցության վերաբերյալ տեղեկատվության եւ կոնտակտային տվյալների համար՝ ՎԶԵԲ–ի վեբկայք: Ծանոթացիր նաեւ Հայաստանում EU4Business-ի հովանու ներքո հասանելի վերապատրաստման եւ ֆինանսավորման լրացուցիչ հնարավորություններին: Կայքը համապարփակ տեղեկատվություն է ներառում վարկային եւ դրամաշնորհային հնարավորությունների, ինչպես նաեւ բիզնեսի զարգացման ծառայությունների մասին:
Կարող ես այցելել նաեւ սոցիալական ձեռնարկությունների VIA ֆոնդ, ինչպես նաեւ Բիզնեսի աջակցման կենտրոն, որը ներգրավված է ԵՄ–ի կողմից ֆինանսավորվող մի շարք նախագծերում, որպիսին ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնն է (ՓՄՁ ԶԱԿ):
Կրթական եւ երիտասարդական հնարավորությունների համար դիմիր Հայաստանում «Էրազմուս+» ծրագրի ազգային գրասենյակին:
Մի մոռացիր նաեւ հետեւել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ֆեյսբուքյան էջի թարմացումներին ու նոր հնարավորությունների վերաբերյալ ծանուցումներին:

Here are some examples:
Impact Hub Yerevan supports social impact projects and enterprises, providing entrepreneurs and innovators with networking opportunities, resources, educational programmes and events. Since opening its doors in 2016, the Impact Hub, which is supported by the EU, has designed and implemented more than 20 programmes, hosted over 400 educational workshops and events, and now hosts over 220 members with over 100 projects/organisations representing every sector in Armenia. Check out the available programmes here.
In 2022, the Impact Hub Syunik was established to provide support for entrepreneurial opportunities in Syunik, by re-skilling vulnerable and displaced people, and addressing their needs. Many of their available programmes focus on women.
The latest addition to the Impact Hub family is the Impact Hub Gyumri. Find out more here.
You can follow the Impact Hub Facebook page for latest news and opportunities across the country.
If you have an innovative tech idea, the Catalyst Foundation runs a series of programmes, supported by the EU, aimed at nurturing the start-up ecosystem with relevant skills and business capacities.
The Mayors for Economic Growth (M4EG) programme supports local authorities in developing economic growth and job creation. It is currently funding three pilot projects in the municipalities of Kapan, Dilijan and Ijevan:
Kapan: a TUMO Centre for Creative Technologies offers free educational programmes specialising in digital and creative technology for children aged 12-18 while TUMO Labs will provide free adult educational services in self-learning and business incubation
Dilijan: an abandoned Soviet-era sewing factory is being transformed into a modern cluster co-working space for enterprises and individuals in partnership with Dilijan Municipality, IDeA foundation, Tourism and Urbanism Foundation and Dilijan Community Center. The new Dilijan factory space will support entrepreneurs in developing their business ideas, small enterprises seeking support with business administration, and the local population, in particular the unemployed, with development and orientation programmes.
Ijevan: the ‘InnoIjevan’ platform has been set up hosting new Armath Engineering Laboratories, a ‘Real School’ offering professional opportunities through trainings, work-based learning, and the development of hard and soft skills, and a co-working space for businesses and individuals in partnership with the Union of Advanced Technology Enterprises-UATE and COWO.
If you are in the Shirak region, the LEAD4Shirak projects supports community-based initiatives that contribute to women’s empowerment and improve employment in the rural economy. Follow their Facebook page for grant and training opportunities. In the Lori and Tavush regions, the EU-LEAD4Lori and Tavush Regions project supports sustainable local development, including through developing entrepreneurial skills, supporting local business ideas and promoting employment. Find out what they are doing and how you can take part by following the project’s Facebook page.
In addition, the EU4Youth programme has launched a series of projects aimed at enhancing youth employment and entrepreneurship, including mentoring, training programmes and apprenticeships. Under the previous wave of EU4Youth projects, thousands of young women were able to develop new skills and more than 50 new businesses were launched with the support of the programme, while three rural innovation knowledge hubs were set up in Shirak, Lori and Tavush regions, which still provide internet access, training and skills development for young people. Follow the EU4Youth page for upcoming opportunities.
If you are looking to develop your business, funding (and training) is available through a number of programmes under the EU4Business initiative, which supports private sector development across Armenia.
Specifically, the EBRD’s Women in Business programme offers loans, training and advisory services that are specifically tailored to women-led businesses. The programme works with local partners ACBA Credit Agricole, Ameria Bank, Araratbank, Armeconbank and Converse Bank to offer dedicated financing to help women entrepreneurs, with products that specifically address the needs of women-led SMEs. Visit their website or stop by your local branch for more information. You can also meet representatives of the banks in person at the EBRD’s Women in Business seminars.
The programme also offers a personalised online tool – the Business Lens – to assess your business and see what kind of support you can access.
In addition to Women in Business, small loans are available through the European Fund for South East Europe (EFSE) – average loan size €9,000 – not just to SMEs but also to micro-businesses (less than 10 employees) in sectors such as agriculture, industry, trade and services, as well as through the Green for Growth programme.
Visit the EU4Business website for information about all the loans and grants available to small businesses in Armenia.
Subsidised consultancy services are also available from the Advice for Small Businesses programme, in areas including strategy, marketing, operations, quality management, energy efficiency, financial management and more. Visit the EBRD website to find out how to apply and visit their Facebook page to see examples of the many women and small businesses who have benefited, all over Armenia.
You can also apply to the VIA Fund, an impact investment fund for social enterprises in Armenia, operated and managed by Impact Hub Yerevan. The fund was developed as a part of the EU-funded, “Collaborate For Impact” project, which aims to develop social entrepreneurship and social investment in the Eastern Partnership countries. VIA Fund aims to strengthen and nurture social enterprises that deliver tangible social impact results, with a mixture of both capital and non-financial support, including an acceleration programme and intensive mentoring. Click here for latest news and opportunities.
There are more than you can imagine!
Of the 6,116 SMEs supported in Armenia under the EU4Business initiative in 2023, 39.4% were women-owned. Support to SMEs led to total extra income generated of €237.5 million, 18,924 new jobs, 28.3% growth in turnover, and 6.8% increase in exports.
More than 1,000 women have received face-to-face training in Women in Business workshops, and 589 business consulting projects were supported. Impressively, more than half (56%) of women-led SMEs reported increased employment one year after the mentoring programmes concluded, resulting in a net job creation of 2,666. Around 78% of these SMEs reported increased turnover.
For example:
Sofya Khachatryan, Elina Melikyan, and Anahit Hakobyan developed a comprehensive digital marketing strategy with the help of Women in Business for their small business making Armenian language board games. “We now have the tools acquired through the project at our disposal, and we have many exciting plans ahead,” say the founders of the company.
Lusine Arakelyan, a single mother of two children, turned her sewing hobby into a business with support from EU4Youth. She took part in entrepreneurship trainings provided by the project and won a €4,000 business grant, with which she improved her sewing workshop, bought the necessary equipment, and expanded her business.
Zoya Safaryan was just 19 when she benefited from the Mayors for Economic Growth project in Sevan: “I heard there was an innovative business centre in Sevan which helps young people who have an idea but don’t know where to start and what to do,” says Zoya. She went along, learned how to develop a business plan and now plans to open a marketing centre in her hometown.
Maria Aloyan and Liana Hakobyan are two of the co-founders of Breedge, an online cooperation platform for employers and students. They completed a three-month course at the Armenian Startup Academy, and won a grant to implement their idea from EU4Business.
Inga Manukyan received coaching and practical support for her weaving company from the Women in Business programme, leading to a 25% growth in turnover and a 20% increase in sales – now the company exports its clothes to the EU and the United States.
Set up with EU support, the EU TUMO Convergence Centre for Engineering and Applied Science is a mixed-use campus that brings higher education and industry together, linking students, researchers, and professionals to each other and with their global peers while fostering innovation and entrepreneurship. The centre includes teaching and training facilities, such as TUMO Labs and 42 Yerevan programing school.
TUMO has hubs in Yerevan, Dilijan, Gyumri and Stepanakert, with 5 TUMO boxes offering the TUMO curriculum in Gavar, Berd, Vayk, Sevan, Kapan and Martakert. Click here for full details of a TUMO Centre near you.
For young women under the age of 30, the EU offers exciting opportunities under its Erasmus + youth programmes. You can join the thousands of young Armenians who have already learned new skills and developed valuable experience by participating in youth projects or volunteering for work abroad under the European Solidarity Corps.
And if you are in higher education, Erasmus + offers student exchanges and post-graduate programmes in Europe. Find out more about all the opportunities and how to apply.
Visit the EU Delegation website, EBRD’s Women in Business website for information on available support and contacts of partner banks, as well as the EBRD website for information and contacts on business advisory support. Also check out additional training and funding opportunities available under EU4Business in Armenia. The website includes comprehensive details of loan and grant opportunities and business development services.
You can also visit the VIA Fund for social enterprises, as well as the Business Support Centre, which is involved in a number of EU-funded projects, as is the SME Development National Centre (SME DNC).
And don’t forget to follow the EU Delegation to Armenia on Facebook for updates and new opportunities.