EU4Business-ի առաջին տարեկան զեկույցում վերլուծվում են նախաձեռնության դինամիկան և ձեռքբերումները 2016-2017 թթ., ինչպես նաև ընդհանուր ամփոփիչ ցուցանիշները, որոնք նախաձեռնության շրջանակներում գրանցվել են 2009 թ. մեկնարկից ի վեր: Զեկույցում ներկայացված է նաև այն առաջընթացը, որի հիմքում ընկած են EU4Business-ի շահառուների հետ ունեցած ծավալուն խորհրդակցությունները:
EU4Business-ն ընդգրկում է 43 նախագծերից կազմված փաթեթ, որում ԵՄ-ի ընդհանուր ներդրումային պարտավորությունը 348 միլիոն եվրո է: Փաթեթն իրականացվում է 20 գործընկերների կողմից և, ընդհանուր առմամբ, կազմում է մոտ 2 միլիարդ եվրո վարկ: Զեկույցը հիմնված է ավելի քան 150 փաստաթղթերի, հիմնականում՝ նախագծերի ու ծրագրերի հաշվետվությունների և պայմանագրերի, ինչպես նաև ավելի քան 200 տարբեր շահառուների, ազգային, ԵՄ-ում գործող կամ միջազգային կազմակերպությունների հետ հանդիպումների արդյունքների վերլուծության վրա: Զեկույցը պատրաստելիս EU4Business-ի Քարտուղարությունը հարցազրույց է անցկացրել 200-ից ավելի ՓՄՁ-ների հետ՝ հարցումների միջոցով կամ դեմառդեմ զրուցելով:
Զեկույցը ներկայացնում է, թե ինչպես է EU4Business-ը համապատասխանում նախաձեռնության չորս նպատակներին, և թե ինչպես են ֆինանսական դաշտում, հմտությունների, աշխատատեղերի և քաղաքականության ոլորտներում եղած բարեփոխումների հիմնական ցուցանիշները համապատասխանում ԵՄ-ի Արևելյան գործընկերության 2020 թ․ արդյունքներին՝ շեշտադրելով նախաձեռնության բոլոր ոլորտներում գրանցված շահառուների մի շարք հաջողակ պատմություններ:
Այն նաև ներառում է EU4Business նախաձեռնության առաջընթացը՝ հիմք ընդունելով 2018 թ. գարնանը յուրաքանչյուր գործընկեր երկրում տեղի ունեցած մի շարք կլոր սեղանների եզրակացությունների արդյունքները:

The first annual report of EU4Business, analysing the dynamics and achievements of the initiative over the period 2016-2017, as well as total consolidated figures since the initiative was launched in 2009. The report also outlines a way forward that is based on wide consultations with EU4Business stakeholders.
EU4Business covers a portfolio of 43 projects with a total EU commitment of €348 million, implemented by 20 partners, and triggering a total of almost €2 billion of loans. The report is based on the analysis of more than 150 documents, primarily project and programmes reports and contracts, as well as meetings with more than 200 different stakeholders, national, EU-based or international. In preparing the report, the EU4Business Secretariat also interviewed more than 200 SMEs, either through a survey or as individual cases.
The report looks at how EU4Business is meeting the four objectives of the initiative, and how key indicators in finance, skills, jobs and policy reform meet the EU’s 2020 deliverables for the Eastern Partnership, highlighting a series of success stories of beneficiaries across all the areas of the intiative.
It also looks at the way forward for EU4Business initiative, drawing on the conclusions of a series of round tables held in each of the partner countries in the spring of 2018.