Հայաստան. դեմքի պլաստիկ վիրաբուժության բրենդավորումը նպաստում է «Դա Վինչի» կլինիկայի բիզնեսի կտրուկ աճին
EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում Եվրոպական միության կողմից տրամադրվող ֆինանսավորմամբ՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) պլաստիկ վիրաբուժության և էսթետիկ բժշկության առաջատար կենտրոն հանդիսացող «Դա Վինչի» կլինիկային օգնել է ստեղծել նոր իմիջ և թողարկել պրոֆեսիոնալ կայք՝ շրջանառությունը մեծացնելով 41%-ով:
2010 թվին հիմնադրված «Դա Վինչի» կլինիկան իր գործունեությունը սկսել է որպես մազերի հիվանդությունների ախտորոշման և հետագա փոխպատվաստման ոլորտում մասնագիտացած կլինիկա, սակայն աստիճանաբար զարգացել է և սկսել է մատուցել բազմաբնույթ ծառայություններ՝ ախտորոշումից մինչև տեղային վիրահատություններ:
Ներկայումս կլինիկան մասնագիտացած է պլաստիկ վիրաբուժության և էսթետիկ բժշկության ոլորտներում և առաջարկում է բազմապրոֆիլ ծառայություններ, այդ թվում՝ տեղային վիրահատություններ, կոսմետոլոգիա, ռեաբիլիտացիոն ծառայություններ, ինչպես նաև մաշկի և մազերի հիվանդությունների ախտորոշում:
Աճող մրցակցություն
Վերջին տարիներին ընկերությունը ձգտել է նորարարություններ կատարել և մշտապես թարմացնել իր ծառայությունները՝ ներկայացնելով նոր միտումներ, ինչպես նաև ներդրումներ կատարելով նոր տեխնոլոգիաների բնագավառում: Այնուամենայնիվ, արագ աճող մրցակցության պատճառով «Դա Վինչին» դժվարություններ էր կրում նոր հաճախորդների ներգրավման հարցում:
Ղեկավար անձնակազմը գիտակցում էր, որ անհրաժեշտ են կլինիկայի մարկետինգային քաղաքականության հիմնարար փոփոխություններ և համապատասխան կորպորատիվ ինքնության ստեղծում՝ հասարակության իրազեկությունը բարձրացնելու և նոր հաճախորդներ գրավելու նպատակով: Հենց այստեղ էլ օգնության են գալիս ՎԶԵԲ-ը և EU4Business-ը:
Աջակցություն շուկայավարման խորհրդատուի կողմից
Հիմնվելով հաճախորդի բիզնես կարիքների վրա՝ ՎԶԵԲ-ը կապ հաստատեց «Դա Վինչիի» և շուկայավարման տեղական խորհրդատուի միջև, որն աջակցություն ցուցաբերեց մարկետինգային քաղաքականության ձևավորման, բրենդային ոճի մշակման և կորպորատիվ կայքի ստեղծման հարցերում:
ՎԶԵԲ-ի «Խորհրդատվություն փոքր բիզնեսներին» ծրագրի շրջանակներում խորհրդատուն՝
• իրականացրեց շուկայի մանրամասն ուսումնասիրություն՝ շուկայի հիմնական միտումները, կոնկրետ կարիքները, առավել արդյունավետ կորպորատիվ դիրքը և բրենդային ինքնությունը որոշելու նպատակով,
• մշակեց բրենդի կառավարման և հաղորդակցման ռազմավարություն,
• նախագծեց և մշակեց կորպորատիվ ու բրենդային ինքնության տարրեր և գովազդային նյութեր,
• մշակեց մարկետինգային ռազմավարություն, այդ թվում՝ հաղորդակցության, գործունեության խթանման ու գովազդային քարոզարշավներ,
• նախագծեց, մշակեց և թողարկեց պրոֆեսիոնալ կորպորատիվ կայք:
Վերը նշված գործողությունների արդյունքում՝ ծրագրի ավարտից մեկ տարի անց «Դա Վինչին» արձանագրեց վաճառքի 38% աճ, շրջանառության 41% աճ, իսկ իր կայքի այցելուների թիվն աճեց 875%-ով:
ՎԶԵԲ-ի խորհրդատվություն փոքր բիզնեսներին
ՎԶԵԲ-ի «Խորհրդատվություն փոքր բիզնեսներին» ծրագիրը, որը Արևելյան գործընկերության երկրներում ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից՝ իր EU4Business նախաձեռնության շրջանակներում, նպատակ է հետապնդում խթանելու ՓՄՁ ոլորտի արդյունավետ կառավարումը՝ աջակցություն տրամադրելով առանձին ձեռնարկությունների և նրանց օգնելով զարգացնել իրենց բիզնեսը: Այն օժանդակում է ՓՄՁ-ներին կառուցվածքային փոփոխություններ կատարել և նոր գործարար հմտություններ զարգացնել` նրանց օգնելով բարգավաճել և մրցակցել շուկայական տնտեսություններում: Ծրագիրը ՓՄՁ-ներին նաև տալիս է ծախսերի բաշխման հիմունքներով տեղական խորհրդատվական ծառայություններ ստանալու հնարավորություն` տրամադրելով մինչև 10000 եվրոյի դրամաշնորհներ:

With funding from the European Union under the EU4Business initiative, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has helped the Da Vinci clinic, a high-profile plastic surgery and aesthetic medical centre from Armenia, to re-brand and introduce a professional website, increasing turnover by 41%.
Established in 2010, Da Vinci started as a clinic specialised in diagnostics of hair diseases and further transplanting, but gradually evolved and started offering multi-profile services, from diagnostics to local surgeries.
Nowadays, the clinic is specialised in plastic surgery and aesthetic medicine, and offers a full range of services, including local surgeries, cosmetology, rehabilitation services as well as diagnostics of skin and hair diseases.
Growing competition
In recent years, the company has been striving to innovate and continuously update its services, introducing new trends as well as investing in new technologies. However, due to the rapidly growing competition, Da Vinci faced difficulties in attracting new customers.
The management realised the need for fundamental changes in the clinic’s marketing policy and development of proper corporate identity, in view of increasing public awareness and attracting new customers, which is where the EBRD and EU4Business stepped in to help.
Support from marketing consultant
Based on the client’s business needs, the EBRD connected Da Vinci with a local marketing consultant who helped them with their marketing policy, developing a brand style and developing a corporate website.
As part of the EBRD’s Advice for Small Businesses programme, the consultant:
• Implemented a detailed market study to define key market trends, specific needs, most efficient corporate positioning and brand identity;
• Developed a brand management and communication strategy;
• Designed and developed corporate and brand identity elements and promotional materials;
• Developed a marketing strategy including communications, promotion and visibility campaigns
• Designed, developed and implemented a professional corporate website.
As a result, one year after the project’s completion, Da Vinci recorded a 38% increase in sales, a 41% increase in turnover, and the number of visitors to its website grew by 875%.
EBRD Advice for Small Businesses
The EBRD Advice for Small Businesses programme, funded in the Eastern Partnership countries by the EU under its EU4Business initiative, aims to promote good management in the SME sector by providing assistance to individual enterprises, helping them to grow their businesses. It supports SMEs to make structural changes and develop new business skills, helping them to thrive and compete in market economies. The programme also enables SMEs to access local consulting services on a cost-sharing basis by providing grants of up to €10,000.