Հայաստանի ՏՏ էկոհամակարգն արագորեն զարգանում է, իսկ աշխարհին առաջարկվող լուծումներն էլ թե՛ բազմազան են, և թե՛ նորարարական՝ արդի միտումներին ու զարգացումներին համահունչ։ Տվյալների գիտությունն ու արհեստական բանականությունն առաջատար են Հայաստանի ՏՏ ոլորտում, իսկ դրանք զարգացնող ընկերությունները հավակնում են գրավել համաշխարհային շուկաները:
Dowork.ai-ը նախագծերի կառավարման գործիք է, որն օգնում է կազմակերպություններին իրագործել իրենց ծրագրերը նախատեսված ժամանակի ու բյուջեի շրջանակներում։ Այն «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» նախաձեռնության դրամաշնորհների աջակցությամբ Հայաստանում հիմնված ու արագ զարգացող ստարտափերից մեկն է։
Որտեղ խնդիր, այնտեղ՝ հնարավորություն
Մաթեմատիկայի բակալավր, համակարգչային գիտության մագիստրոս 35-ամյա Մուշեղ Գևորգյանը Dowork.ai-ի հիմնադիրն ու գործադիր տնօրենն է: Տեխնոլոգիական ոլորտում իր աշխատանքի 15 տարիների ընթացքում նա միշտ պատասխանատու է եղել նախագծերի գնահատման և իրականացման համար՝ որպես ծրագրային ապահովման առաջատար ինժեներ:
«Իմ կարիերայի ընթացքում չեմ տեսել, որ որևէ մեկը երբևէ կարողանա ճշգրիտ գնահատում իրականացնել» - խոստովանում է Մուշեղը՝ հավելելով, որ ոչ կազմակերպություններն էին փորձում դասեր քաղել, ոչ էլ որևէ տեխնոլոգիա կար, որ հնարավորություն կտար նման դասեր քաղել: «Ես որոշեցի ստեղծել այդ տեխնոլոգիան ու ծնվեց Dowork.ai-ը»:
Մուշեղն ու ստարտափի թիմն այնքան էին նվիրված իրենց առջև դրված լուրջ խնդրին լուծում գտնելու գործին, որ կարողացան բավարար ֆինանսական միջոցներ հայթայթել գործը սկսելու համար։ Ավելի մեծ շուկայի համար նախատեսված արտադրանքը ցուցադրելու հաջորդ կարևոր քայլը կայուն աճի խթանման բիզնես մոդելի ստեղծումն էր։
Հենց այդ ժամանակ նրանք դիմեցին Hero House-ի կազմակերպած Traction ծրագրին։ Hero House-ը «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար․տ եխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում հիմնված Catalyst հիմնադրամի նախագծերից է, որ «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի մի մասն է:
«Մենք ստացանք դրամաշնորհը, ինչը թույլ տվեց մեզ ընդլայնել մեր թիմը՝ 5-ից մինչև 12 աշխատակից և արագացնել ապրանքի մշակումը», - ասում է Dowork.ai-ի հիմնադիրը՝ նշելով, որ այս դրամաշնորհն իրենց օգնեց հնարավորինս արագ դուրս գալ շուկա: «Մենք դրամաշնորհը ստացանք 2020թ աշնանը: Դժվար ժամանակներ էին Հայաստանի և տեղական բիզնեսի համար, բայց մենք երբեք չդադարեցրինք մեր հարթակի ստեղծման գործը: Այս դրամաշնորհի շնորհիվ կարողացանք գերազանցել մեր բոլոր նախնական սպասումները հաջողությամբ անցկացրինք Product Hunt արշավը և դարձանք օրվա թիվ 1 արտադրանքը»:
Վերլուծելով անցյալը՝ աշխատել հանուն ապագայի
Dowork.ai-ն կարող է հրաշագործ «գաղտնի զենք» թվալ ընկերություններին, քանի որ այն նախագծերի իրականացման ճշգրիտ կանխատեսումներ է անում, օգնում է վերահսկել գործընթացները ծրագրի սկզբից, արդյունավետ հաղորդակցություն հաստատել հաճախորդների հետ և, ամենակարևորը, ունենալ ներգրավված և հանդարտ աշխատող թիմ: Այն հնարավորություն է տալիս ծրագրի ղեկավարներին՝ ավելի լավ կառավարել ռեսուրսները և գնահատել նախագծերը` խուսափելով հետագա անակնկալներից: Dowork.ai-ի աշխատանքի առանցքն անհրաժեշտ թվով նախագծերի վերլուծությունն է ինչպես ընկերության իրագործած, այնպես էլ ուղղակի համացանցում հասանելի տվյալների հիման վրան է՝ լավագույն գնահատումն անելու նպատակով:
Ստարտափը հիմա անցել է այլ փուլի՝ արդեն աշխատում է բետա տարբերակից վճարովի օգտվող հաճախորդների հետ «Մենք զարգացնում ենք մեր ծրագրի հիմնական տարբերակը, որն ընկերություններին հնարավորություն կտա ոչ միայն կկարողանան գնատահել նախագծի իրականացումը, այլև հետևել դրան ու ունենալ ողջ գործընթացի ավելի հստակ պատկեր»:
Ստարտափերի համար ամենակարևորն արագությունն է։ «ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող դրամաշնորհը մեզ թույլ տվեց շատ արագ ընդլայնել մեր թիմը,- հպարտությամբ ասում է նա։ - Առանց այդ դրամաշնորհի, մեր ընթացքն ավելի դանդաղ կլիներ ու մեր ներկա կետին հասնելու համար ավելի շատ ժամանակ կվատնեինք»:
Հայաստանում շարունակվում է «ԵՄ-ն` բիզնեսի համար» նախաձեռնության«Նորարարական զբոսաշրջության և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար (ITTD)» ծրագիրը, որի նպատակն է ապահովել զբոսաշրջության և նորարարական ոլորտների ընդհանուր, հավասարակշռված և ներառական աճը: Ծրագիրն աշխատում է Հայաստանի հյուսիսային շրջանների նորարարական զբոսաշրջային ձեռնարկությունների հետ՝ աջակցություն տրամադրելով բարձր տեխնոլոգիաների և նորարար ձեռներեցներին, կազմակերպելով գիտելիքի միջազգային փոխանակումներ բարձր տեխնոլոգիաների հետազոտողների համար և ստեղծելով ցանցեր՝ ուսանողների ու հանրության շրջանում բիզնես մշակույթը խթանելու համար:
ITTD ծրագրի շրջանակներում ավելի քան 100 ձեռնարկություն արդեն ստացել է աջակցություն, տրամադրված օժանդակությունը օգնել է պահպանել կամ ստեղծել ընդհանուր առմամբ 400 աշխատատեղ, ավելի քան 800 անհատներ անցել են տարբեր դասընթացներ:

Armenia’s IT ecosystem is growing rapidly and the solutions it offers the world are both diverse and innovative, following the latest trends and developments. Data science and AI are leading Armenia’s IT sector, with its firms bidding to take on world markets.
Dowork.ai, a project management tool that helps marketers deliver projects on time and on budget, is one of those startups initiated and developed entirely in Armenia and swiftly growing thanks to an EU4Business grant.
Where there’s a problem, there’s an opportunity
A bachelor in Math with a master’s in Computer Science, Mushegh Gevorgyan, 35, is the CEO and founder of Dowork.ai. With 15 years’ experience in technology, he has always been responsible for project estimation and delivery as a lead software engineer.
“Throughout my career, no one has ever been able to give accurate estimates,” Mushegh admits, saying that the reason was that management did not learn from its experiences — and there was no technology to enable such a learning process. “This is how I decided to start Dowork.ai.”
Along with his team, Mushegh was so dedicated to finding a solution to this serious problem that he managed to raise enough funding and gain initial traction. An important milestone for a startup to show a product meant for a wide market was to come up with a valid business model that would foster sustainable growth.
It was then that they had applied to the Traction programme organised by Hero House. Hero House is a project initiated by the Catalyst Foundation and supported by the EU4Business “Technology Development for Armenia’’ programme, which is part of the Innovative Tourism and Technology Development for Armenia project.
“This is where we won a grant that allowed us to expand our team from 5 to 12 and accelerate product development,” says the Dowork.ai founder, noting that this grant helped them get to the market as soon as possible. “We got our grant in fall 2020. It was hard times for Armenia and local businesses, but we never stopped working on our platform. With this grant, we were able to exceed all our initial metrics: we successfully ran a Product Hunt campaign and became the #1 Product of the Day .”
Analysing the past, working for the future
Dowork.ai may sound like a miraculous “secret weapon” for companies to be able to come up with accurate project estimates: it helps to keep processes under control right from the start, to establish effective communication with the clients, and, most importantly, to maintain an involved, engaged and relaxed team. It enables project managers to do a better job with resource management and to estimate projects with little to no surprises. The key to Dowork.ai is analysing information about as many projects as necessary, be it those the company itself has completed or data available on the web, to come up with the best estimate.
The startup is currently running another campaign that helped them to earn their first beta-paying customers. “We are working on our major release, which will allow companies not only estimate a project but also track it and have a better picture of progress.”
The most important thing for startups is speed. “The EU-funded grant allowed us to expand our team very quickly,” Mushegh says proudly. “If we hadn’t done this, it would have slowed down the process and taken much more time from us to reach the point where we are now.”
The EU4Business Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD) project is ongoing in Armenia. Its overall objective is to ensure shared, balanced and inclusive growth in tourism and innovative industries. The project is working with innovative tourism ventures in the northern regions of Armenia, providing support to hi-tech and innovative entrepreneurs, organizing international knowledge exchanges for hi-tech researchers, and establishing networks to foster a business culture among students and the general public.
Under the ITTD project, more than 100 ventures have already received support, the provided assistance has helped sustain or generate a total of 400 jobs, and more than 800 individuals have undergone various trainings.