ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող «Դիտարան» նախագծի շնորհիվ Հայաստանի Դիլիջան քաղաքը զբոսաշրջային քարտեզի վրա է հայտնվում
Մոտ մեկ տարի առաջ Դիլիջանի 35-ամյա բնակչուհի Հեղինե Հարությունյանը կառավարման և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում որպես բակալավր ստացած իր հմտություններն օգտագործել է Դիտարանի ստեղծման համար։
«Դիտարանի գաղափարը առաջացել է նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ Հայաստան այցելությունը գրավիչ փորձառության վերածելու ցանկությունից», - ասում է Հարությունյանը: «Այդ գաղափարը կյանքի կոչվեց մեկ տարվա քրտնաջան աշխատանքով, արդյունքը՝ Հայաստանում և տարածաշրջանում առաջին բարձրորակ՝ 4K, 360 աստիճանով իրականության պատրանք ստեղծող գմբեթանման վրանն է»:
Տեխնոլոգիապես զարգացած
«Դիտարանի շնորհիվ Դիլիջանը տեխնոլոգիական նորագույն առաջընթացի օրրան է դառնում և համաշխարհային մակարդակի մուլտիմեդիա բովանդակություն ստեղծող», - հավելում է Հարությունյանը։ Նա այժմ աշխատում է Դիտարանում ու օգտագործում է այն գիտելիքները, որոնք ձեռք է բերում գրքերի և առցանց դասընթացների միջոցով, որպեսզի ավելի շատ բովանդակություն ստեղծի իր նախագծի համար:
Շահագործման վաղ փուլում գտնվող Դիտարանի 10 հոգանոց նորաստեղծ թիմը ավարտել է ընդհանուր տեխնիկական և գործառնական կարգավորումներն, ինչպես նաև կարողացել է ստեղծել բեկումնային բովանդակություն՝ այցելուներին գրավելու համար:
Ներկայում գմբեթանման վրանը Հայաստանում առաջին անգամ ցուցադրում է աշխարհահռչակ երկու շոու՝ «Մենք աստղեր ենք» և «Թռչող հրեշներ»: «Մենք աստղերն ենք» շոուն ներկայացնում է տիեզերական քիմիայի գաղտնիքները, պայթյունից տիեզերքի առաջացման սկիզբը և երկրի մոլորակի վրա կյանքի առնչությունը տիեզերքի էվոլյուցիայի հետ: National Geographic-ի «Թռչող հրեշները» ֆիլմում հայտնի բնագետ Դեյվիդ Աթենբորոն բացատրում է դինոզավրերի վերելքն ու անկումը։
Ֆիլմերը կրկնօրինակել են հայտնի հայ դերասաններ, ինչի շնորհիվ հայ հանդիսատեսն առաջին անգամ կկարողանա վայելել այդ շոուները մայրենի լեզվով:
«Պատրաստել ենք նաև «Պատկերք» անվանումով նոր իմերսիվ շոու»,- հպարտությամբ նշում է Հարությունյանը։ «Սա յուրօրինակ մուլտիմեդիա շոու է, որը ներկայացնում է հայ արվեստի գլուխգործոցները՝ միջնադարյան ձեռագրերից և որմնանկարներից մինչև աշխարհահռչակ նկարիչ Իվան Այվազովսկու և ժամանակակից հայ գեղանկարչական դպրոցի հիմնադիր Մարտիրոս Սարյանի աշխատանքները»։
Բեկումնային աջակցություն
Դիտարանի ստեղծողները հուսով են, որ իրենց նախագիծը սիրված կլինի թե՛ զբոսաշրջիկների, թե՛ տեղացիների շրջանում՝ դառնալով մի վայր, որտեղ նրանք կարող են մշակույթի, արվեստի, գիտության և շատ այլ հետաքրքիր թեմաներով տպավորիչ ներկայացումներ վայելել և որը կծառայի որպես համագործակցության հարթակ տարբեր ոլորտների մարդկանց, համայնքի զարգացման համար։
Դիտարանը կառուցելու գաղափարը ծնվել, և նախագիծը մշակվել է 2021 թվականի սկզբին: Ծրագրի նախաձեռնողները դիմել են ԵՄ ֆինանսական աջակցության համար «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» նախաձեռնության միջոցով, և դրամաշնորհը հաստատվել է 2021 թվականի նոյեմբերին:
«Անցած տարվա նոյեմբերից ի վեր լայնածավալ աշխատանք է տարվել՝ տեղադրել ենք գմբեթանման վրանների մոդուլները և ապահովել տեխնիկական բարձրակարգ հագեցվածություն», - ասում է Հարությունյանը: «ԵՄ դրամաշնորհային աջակցությունը հիմնականում օգտագործվել է կապիտալ ծախսերի, մասնավորապես՝ վրանային մոդուլների տեղադրման և տեխնիկական ապահովման համար, դրանց տեխնիկական գործարկումը տեղի է ունեցել 2022 թվականի հուլիսին, իսկ բացման պաշտոնական արարողությունը՝ սեպտեմբերի 29-ին»։
Դիտարանը մեկն է այն նախագծերից, որ աջակցություն է ստացել «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրից։ Դրա ընդհանուր նպատակը զբոսաշրջության և նորարարության ոլորտներում հավասարակշռված և ներառական աճ ապահովելն է: Ծրագիրը համագործակցում է Հայաստանի հյուսիսային շրջանների զբոսաշրջային նորարար ձեռնարկությունների հետ՝ աջակցելով բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարության ոլորտի ձեռներեցներին, կազմակերպելով գիտելիքի միջազգային փոխանակումներ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի հետազոտողների համար ինչպես նաև ուսանողների և հանրության շրջանում խթանելով բիզնես մշակույթը:
Դրական ազդեցություն
«Տեխնոլոգիաների շնորհիվ մեր այցելուները կարողանում են ամբողջությամբ խորասուզվել շոուների իրականություն՝ ճանապարհորդելով ժամանակի և տարածության մեջ»,- ասում է Հարությունյանը։
Նա նաև հպարտությամբ նշում է, որ համայնքի ներգրավվածությունը Դիտարանի տեսլականի հիմքում է, իսկ տեղական աշխատատեղերի ստեղծումը և աջակցությունը փոքր ձեռնարկություններին նախագծի սոցիալ-տնտեսական դրական ազդեցություններից միայն մի քանիսն են: Ծրագրի անմիջական ազդեցությունը տեղական տնտեսության վրա եղել է 10-ից ավելի ժամանակավոր աշխատատեղ շինարարության փուլում, 10 մշտական ​​տեղական աշխատատեղ Դիտարանի աշխատակազմում, և 20-ից ավելի փոքր ձեռնարկությունների ստեղծումը և/կամ դրանց աջակցության տրամադրումը Դիտարանի կամ հարակից գործունեության միջոցով:

About a year ago, Heghine Harutyunyan, a 35-year-old resident of Dilijan, put the skills she gained from her Bachelor’s degree in Management and IT to use in creating Ditaran.
“The idea behind Ditaran emerged from a desire to transform a visit to Armenia into an engaging learning experience through the use of cutting-edge technology,” Harutyunyan says. “A year of hard work in bring that idea to life has brought us the first high quality (4K) 360-degree immersive dome in Armenia and the region.”
Technologically advanced
“With Ditaran, Dilijan has become host to the latest technological advances and a contributor to world-class multimedia content creation,” adds Harutyunyan, who also now works at Ditaran. She uses the knowledge she gains through books and online courses to produce more content for her creation.
Currently, Ditaran is at its early stage of operation. Its newly formed team of 10 people have finalized its overall technical and operational setup, and also managed to create ground-breaking content to attract visitors.
Currently, the dome is screening two world-famous immersive shows for the first time in Armenia: We Are Stars and Flying Monsters. We Are Stars explores the secrets of cosmic chemistry, its explosive origins, and how life on Earth is connected to the evolution of the universe. In the Flying Monsters, a National Geographic film, the famous naturalist David Attenborough explains the rise and fall of the dinosaurs.
Prominent Armenian actors were engaged to overdub the films so that, for the first time, Armenian audiences can enjoy those shows in their mother tongue.
“We have also produced a new immersive show called Patkerq,” Harutyunyan notes proudly. “It’s a unique multimedia show featuring the masterpieces of Armenian art – from Armenian medieval manuscripts and frescoes, to the works of Romantic painter Ivan Ayvazovsky and founder of the modern Armenian school of painting Martiros Saryan.”
Support for a breakthrough
Ditaran’s creators hope their dome will become a favourite among both tourists and locals, where they can enjoy breath-taking immersive shows about culture, art, science and lots of other interesting topics, as well as serve as a collaborative platform for people from various fields for community development.
The idea to build an immersive dome was born and the project developed in early 2021. The project’s initiators applied for EU support through the EU4Business initiative, and a grant scheme was approved in November 2021.
“Extensive work has been done since then – to set up the dome module and ensure it is technically well equipped,” Harutyunyan says. “The EU grant support was mostly used for capital expenditures, in particular the installation and technical setup of the dome. The technical launch of the dome was in July 2022, while an official opening ceremony was held on 29 September.”
The dome is just one of the projects supported by the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project, which is currently running in Armenia. Its overall objective is to ensure there is shared, balanced and inclusive growth in the country’s tourism and innovative industries. The project works with innovative tourism ventures in the northern regions of Armenia, providing support to hi-tech and innovative entrepreneurs, organizing international knowledge exchanges for hi-tech researchers, and establishing networks to foster a business culture among students and the general public.
More than 150 ventures have already received support under the ITTD project, which has helped sustain or generate a total of 400 jobs, and provided training for over 1,000 individuals.
Positive impact
“Thanks to the technologies we use, our visitors are able to fully immerse themselves in the shows, travelling through time and space,” Harutyunyan says.
She also notes proudly that community engagement is at the core of Ditaran’s vision, with local job creation and small enterprise support being just some of its positive socio-economic impacts. The project’s direct impact on the local economy has been 10+ temporary jobs during the construction stage, 10 permanent local jobs for Ditaran staff, and 20+ small enterprises created and/or supported through the dome or related activities.
01.09.2022
The apricot is Armenia's most celebrated fruit, a cherished national symbol and key agricultural export for the country. Harvest starts in June, when trees across the region are bursting with lush and mellow fruit, and the month proves busy for all the companies involved in the supply chain.