ԵՄ-ի՝ բաժնեմասնակցային ներդրումային գործիքն աջակցում է Հայաստանում ՓՄՁ աճին
ԵՄ-ի տրամադրության տակ կան մի շարք գործիքներ, որոնք ուղղված են Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ՓՄՁ-ներին աջակցելուն։ Դրանց վերջերս ավելացավ նաև Բաժնեմասնակցային ներդրումների գործիքը՝ Ֆինանսավորման հասանելիության (A2F) շրջանակներում։
Այս գործիքը փորձարկվել է Հայաստանում, որտեղ ԵՄ-ն՝ «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» նախաձեռնության շրջանակներում, ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ, ստանձնել է ԵՄ – Հայաստան ՓՄՁ հիմնադրամին՝ «Ամբեր Կապիտալի» կողմից կառավարվող մասնավոր բաժնեմասնակցային հիմնադրամին 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար (8,2 միլիոն եվրո) գումար փոխանցելու հանձնառություն։ Այս հիմնադրամը լիազորված է, հայաստանյան ՓՄՁ-ներում ներդրումներ կատարելու միջոցով, աշխատել համապատասխան, ռիսկերով ճշգրտված եկամուտներին հետամուտ։ Այս կերպ, ԵՄ ֆինանսավորումը կառավարվում է ակտիվների արհեստավարժ կառավարչի կողմից՝ տեղական ՓՄՁ-ներում բաժնեմասնակցային կապիտալ ներդրումներ կատարելու և այդպիսով կապիտալ ծախսերը և ընդլայնման ծրագրերը ֆինանսավորելու նպատակով։
Հիմնադրամը հրապարակեց իր հաշվեկշիռը 2021թ․ հունվարին՝ ընդհանուր ծավալով ավելի, քան 60 միլիոն ԱՄՆ դոլարի հանձնառություններով․ այն արդեն իսկ մի քանի բաժնեմասնակցային ներդրումներ է կատարել Հայաստանի տարբեր ոլորտներում՝ ավանդական գյուղատնտեսությունից և սննդի մշակման արտադրությունից մինչև ավելի տեխնոլոգիահենք ոլորտներ, օրինակ՝ վերականգնվող էներգետիկա և թվային ակտիվներ։ Այն ներդրումային համաձայնագիր է ստորագրել հայկական բնական հյութերի և մթերային պահածոների առաջատար արտադրող «ՍԻՍ Նատուրալ» ՓԲԸ-ի հետ, որը գործում է այնպիսի հայտնի ապրանքանիշերի ներքո, ինչպիսիք են Yan-ը և Sis-ը: Թեև «Սիս նատուրալ»-ում արված ներդրումն արվել է հարաբերականորեն վերջերս, այն արդեն կարող է դիտարկվել որպես հաջող դեպք առ այն, թե ինչպես կարող են ՓՄՁ-ներն օգտվել մասնավոր կապիտալ ներդրումներից։
Աճի ներուժի իրացումը
Բոլոր մասնավոր ձեռնարկությունների համար հասանելի ֆինանսավորման աղբյուրները ընդամենը երկուսն են՝ կա՛մ փոխառությունը, կա՛մ բաժնեմասնակցային  ներդրումները։ Բնականաբար, կան այս երկու աղբյուրների տարբերակներ և ենթակատեգորիաներ, օրինակ՝ նախաներդրումային (միջանկյալ) ֆինանսավորման գործիքներ և ըստ ժամանակային հաջորդականության տարբեր տրանշերը, այնուամենայնիվ, ի վերջո, ընկերությունը պետք է կա՛մ գումար փոխառի՝ իր գործառնությունների համար, կա՛մ հույսը դնի սեփական կապիտալի վրա։
Այս համատեքստում, չնայած Հայաստանում վարկային միջոցներով ֆինանսավորման հեշտ հասանելիությանը, խիստ փոքրաթիվ ՓՄՁ-ներ են, որ կարող են ֆինանսավորում գտնել գրավիչ տոկոսադրույքներով։ Ընդհանուր առմամբ, հայաստանյան ՓՄՁ-ներին հասանելի, ԱՄՆ դոլարով դենոմինացված բանկային վարկերի տոկոսադրույքները  7% - 9% են, իսկ դրանց մարման ժամկետը՝ մեկից երեք տարի է։ Տեղական արժույթով դենոմինացված վարկի համար՝ համապատասխան դրույքաչափերը մոտավորապես 3%-ով ավելի բարձր են։ Ի լրումն հարաբերականորեն բարձր տոկոսադրույքների՝ բիզնեսից պահանջվում է զգալի չափերի գրավադրում՝ գործարանից և սարքավորումներից մինչև բիզնեսի սեփականատերերի կողմից ներկայացվող անձնական երաշխիքներ։ Կապիտալ շուկաներում պարտատոմսերի թողարկումն ընդհանուր առմամբ ավելի խոշոր կորպորացիաների արտոնությունն է, որոնք ունեն կայացած կորպորատիվ կառավարման կառուցվածք, աուդիտ անցած ֆինանսական համակարգեր և ավելի կանխատեսելի կանխիկ հոսքերի գոյացում։ Սրանք ցուցակվելու նախապայմաններ են, այնինչ ՓՄՁ-ներից շատերի դեպքում դրանք գոյություն չունեն։
Սույն անախորժ իրավիճակում հայտնված ՓՄՁ-ներից մեկը «Սիս Նատուրալն» էր՝ արագ աճող, ընտանեկան բիզնես, որին անհրաժեշտ էր ֆինանսավորում՝ հաճախորդների կողմից ներկայացվող պահանջարկին բավարարելու համար, բայց առևտրային բանկերի կողմից գանձվող տոկոսադրույքները՝ գրավադրման պահանջների հետ միասին, խեղդում էին ընկերության ընդլայնման ջանքերը։ Հայաստանում ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ հիմնադրամի միջոցով ինստիտուցիոնալ մասնավոր բաժնեմասնակցային կապիտալի ներմուծմանը զուգահեռ՝ բիզնեսի սեփականատերերն արագ գտան իրենց ունեցած ֆինանսական մարտահրավերների լուծումը՝ գործընկերային հարաբերությունների մեջ մտնելով ներդրողի հետ, որը կարող էր բերել ոչ միայն խիստ անհրաժեշտ կապիտալը, այլ նաև օգնել կորպորատիվ կառավարման չափորոշիչների ներդրմանն ու իրականացմանը, ստեղծել նոր ցանցեր և իրացնել բիզնեսի ամբողջ ներուժը։
«Սիս Նատուրալ» ընկերությունում ներդրումը, որը լայնորեն դիտվում է որպես առաջին ինստիտուցիոնալ մասնավոր բաժնեմասնակցային ներդրումային գործարքը Հայաստանում, ստորագրվեց 2021թ․ նոյեմբերին՝ մի քանի ամիս տևած իրավաբանական փորձաքննությունից և բանակցություններից հետո։ Այս գործարքի արդյունքում Հիմնադրամը ձեռք բերեց «Սիս Նատուրալի»՝ բաժնետոմսերի զգալի փոքրամասնային մասնաբաժինը, իսկ ներգրավված ներդրման ողջ գումարն ուղղվեց կապիտալ ծախսերի ֆինանսավորման և շրջանառու կապիտալի սպասարկման համար։ Գործարկվեց մի նոր պահեստ, հզորացվեցին արտադրամասն ու սարքավորումները, իսկ ընկերությունը կարողացավ ձեռք բերել վաճառքի մակարդակները բարձրացնելու համար անհրաժեշտ հումքը։ Նոր կապիտալի շնորհիվ ընկերությունը ոչ միայն կարողացավ նոր շուկաներ մուտք գործել, այլ նաև ընդլայնել գոյություն ունեցող հաճախորդների համակազմին առաջարկվող ապրանքների տեսականին ու ծավալը և ներդրումներից հետո արդեն իսկ կես տարի անց աճի գրավիչ ցուցանիշներ արձանագրել։ Եվ թեև բիզնեսի աճն ու ընդլայնումը բաժնեմասնակցային ներդրման առաջնային արդյունքներից մեկն է, դրա հետ զուգակցվող շատ ավելի մեծ թվով առավելություններ կան։
ԲՍԿ չափորոշիչները հարթում են կայունությանը տանող ուղին
Սովորաբար ՓՄՁ-ներն ի հայտ են գալիս որպես ընտանեկան բիզնես՝ իրենց համար հիմնական առաջնահերթություն  սահմանելով եկամուտի գոյացումն ու ապրանքի նախագծումը, ինչն արվում է հաճախ՝ ներքին գործառույթների, օրինակ՝ ֆինանսական հաշվետվությունների, վերհսկողական միջավայրի, պլանավորման և վերլուծության հաշվին։ Այդ ընկերությունները, որոնք գոյատևում են ստարթափային փուլը, անցում են կատարում աճի փուլ, սովորաբար շատ ավելի առողջ ֆինանսական արդյունքներ են արձանագրում։ Այնուամենայնիվ, այս ձեռնարկությունները հաճախ շարունակում են մնալ մեկ, առանցքային դերակատարի ու անձի շուրջ կառուցված կազմակերպություններ, որտեղ հիմնադիրը հանդես է գալիս ոչ միայն որպես գլխավոր գործադիր տնօրեն, այլ նաև իրականացնում է կարևոր գործառույթներ, օրինակ՝ ֆինանսների կառավարում, վաճառք, հաճախորդների հետ հարաբերություններ և որակի հսկողություն։ Արդյունքում ձևավորվում է էական կախյալություն մեկ անձից, իսկ աճի հետագիծն անխուսափելիորեն դադարում է վեր ձգտել՝ ընթանալով անարդյունավետ որոշումների կայացմանը զուգահեռ, կա՛մ հուսալի և ամբողջական տեղեկությունների բացակայության, կա՛մ ավելի համապարփակ տեսանկյունի բացակայության պատճառով։ Այնինչ դրանք հնարավոր է ապահովել՝ ներգրավելով նոր դերակատարների շահագրգիռ կողմերի բազմազանեցված համակազմից։
Այս առումով ինստիտուցիոնալ մասնավոր բաժնեմասնակացային ներդրումներն ունեն ընկերության կառավարումը հզորացնելու երկարատև պատմություն՝ փորձարկված և ստուգված մի շարք գործիքների ներմուծման միջոցով, նոր բաժենմասնակցային ներդրումների հետ միասին առաջարկելով այլ արդյունաբերություններից, ընկերություններից և շուկաներից ձեռք բերված փորձը և գիտելիքները։ «Սիս Նատուրալ» ընկերության դեպքում ի սկզբանե մի շարք կարևոր փոփոխություններ են ներմուծվել․ ստեղծվել է Տնօրենների խորհուրդ, որի անդամներից ոմանք նշանակվում են Հիմնադրամի կողմից, իսկ հարցերի հստակ ցանկը և քվեարկության շեմերը համաձայնեցվել են, որպեսզի օգնեն ընկերությանը՝ իրազեկ որոշումներ կայացնելու։ Հիմնադրամի ներդրումը նաև ձեռնարկության ռեսուրսների պլանավորման համակարգի իրականացման կատալիզատոր է դարձել՝ թույլ տալով, որ ընկերությունն ավելի արդյունավետ կերպով մշտադիտարկի ֆինանսները, ավելի լավ հասկանա իր ապրանքների մարգինալությունը և հատկորոշի այն ոլորտները, որոնց վրա ղեկավարությունը պետք է ավելի շատ կենտրոնանա։ Բացի այդ, ներմուծվել է արտաքին աուդիտ անցնելու պահանջ, իսկ գործողությունների հստակ ծրագիրը ներդրվել է՝ հզորացնելու ֆինանսական գործառույթը այն ռեսուրսներով, որոնք անհրաժեշտ են՝ շարունակաբար պատշաճ ֆինանսական պլանավորում իրականացնելու, շեղումների վերլուծություն կատարելու և ֆինանսական արդյունքներ մշտադիտարկելու համար։ Այս բոլոր փոփոխությունները պարտադիր են ՓՄՁ-ի համար՝ միանձնյա կազմակերպությունից այնպիսի կորպորատիվ միավորի վերածվելու համար, որպեսզի վերջինս ունենա հսկողության և գործընթացների այնպիսի կայուն համակազմ, որը կապահովի գործառնությունների երկարաժամկետ հաջողությունը։
Բացի կառավարումից, ընթացակարգերը նաև ներդրվում են՝ պրոակտիվ կերպով մշտադիտարկելու ընկերության բնապահպանական և սոցիալական ազդեցությունը: Այդ ընթացակարգերի բազմազան են՝ բիզնեսի ածխաթթու գազի հետքի չափումներից, կանաչ էներգիայի տարրերի ներմուծումից և զբաղվածության վիճակագրության և պայմանների գնահատումից մինչև աշխատուժի բազմազանության և արդարացի վերաբերմունքի խթանում, և այս բոլորը՝ որպես երկարաժամկետ կտրվածքում կայուն առաջ մղող ուժերի հիման վրա բիզնեսի աճն ապահովելու ջանք։
«Խելացի» կապիտալի առավելությունները․ ապագային ընդառաջ
ՓՄՁ-ների սեփականատերերի կողմից նորեկներին բաժնեմասնակցայնություն առաջարկելու նկատմամբ միշտ որոշակի դիմադրություն է լինում, քանի որ սա նշանակում է որոշ չափով զիջել իրենց իսկ հիմնած և տարիներ շարունակ ղեկավարած ընկերության նկատմամբ վերահսկողությունը։ Այնուամենայնիվ, այսպիսի դիմադրությունը հաղթահարելուց հետո, ինստիտուցիոնալ ներդրող ունենալու առավելություններն արագորեն ակնհայտ են դառնում։ «Սիս Նատուրալի» դեպքում ներդրումը հանգեցրեց վարկային բեռի կրճատմանը և էականորեն ավելի առողջ հաշվեկշռին, ինչն օգնեց ընկերությանն ավելի մեծ ճկունությամբ նավարկել Ուկրաինայում հակամարտության հետևանքների պայմաններում, քանի որ մի շարք հաճախորդներին ուղղված բեռները ժամանակավորապես կասեցվել էին, այնինչ պարտքը դեռ պետք էր սպասարկել։
Այս ամենի արդյունքում ընկերությունը կարողացավ անել խիստ անհրաժեշտ կապիտալ ծախսերը, ինչը հանգեցրեց եկամուտների աճին։ Այնուամենայնիվ, թեև թե՛ հաշվեկշռի օպտիմալացումը, թե՛ ընդլայնումն էական արժեք են ստեղծել բաժնետերերի համար, ներդրման առավելությունները շատ ավելին են․ բաժնետերերի իսկական արժեքն իրացվում է կորպորատիվ կառավարման ներդրված աշխատակարգերի միջոցով։ Ընկերության գործընթացներում և ընթացակարգերում այսպիսի աշխատակարգերի ներդրումն էական է ոչ միայն ընկերությանը՝ ավելի մեծ արդյունավետությամբ գործառնելու ուղղությամբ աջակցելու համար, այլ նաև բիզնեսը վերջնական վաճառքի կամ արժեթղթերի առաջին հանրային տեղաբաշխման համար նախապատրաստելու հարցում՝ թույլ տալով բաժնետերերին մոնետիզացնել բազմամյա ծանր աշխատանքը։
Ինչպես ասում է «Սիս Նատուրալի» հիմնադիր և Գլխավոր գործադիր տնօրեն Արմեն Հակոբյանը․ «մենք սկսել ենք տեսնել իրական դրական փոփոխություն մեր բիզնեսում այն իմաստով, որ ֆինանսները վերլուծվում են և հաշվետվությունները ներկայացվում են ստուգման՝ մեր Խորհրդի ամենամսյա նիստերին ներկայացված ռազմավարական առաջարկություններին համապատասխանության տեսանկյունից։ Նախորդ վեց ամիսների ընթացքում Ամբեր Կապիտալի թիմի հետ աշխատանքի արդյունքում՝ մենք վստահ ենք, որ ճիշտ որոշում ենք կայացրել՝ մեր ընկերություն բերելով նոր բաժնետեր-գործընկերոջ և շատ ավելի լավ ենք պատրաստված՝ մարտահրավերներին դիմակայելու համար»։
«Սիս Նատուալի» դրական փորձառությունն այնպիսին է, որ Ամբեր Կապիտալի ներդրումային թիմը վճռել է բազմակիորեն կրկնել Հայաստանում այսպիսի բաժնեմասնակցային ներդրումները։ Ինչպես նկատում է Անուշավան Սիմոնյանը՝ Ամբեր կապիտալ կառավարիչ գործընկերը․ «Հիմնադրամն ունի մանդատ՝ որոշարկելու և ներդրումներ կատարելու Հայաստանաի գրավիչ մասնավոր ձեռնարկություններում՝ խթանելով աճը, ներդնելով կառավարման լավագույն աշխատակարգեր, և ի վերջո, հանգեցնելով ավելի կայուն և առողջ տնտեսության, որն առանձնանում է կայացած կորպորատիվ դաշտով և ֆինանսավորման բազմազանեցված աղբյուրներով։ Մեզ մեծապես քաջալերում է ներդրումների մեր առաջին խումբը, և ակնկալում ենք շատ ավելի մեծ թվով գործարքներ կնքել մոտ ապագայում»։

The EU has several tools at its discretion to support SMEs within the framework of the Eastern Partnership, with a relatively recent addition being the Equity instrument, part of Access to Finance (A2F).
This instrument was piloted in Armenia, where the EU as part of its EU4Business Initiative, with support from EBRD, made a commitment of US$ 10 million to EU-Armenia SME Fund – a private equity fund, managed by Amber Capital, which is mandated to pursue appropriate risk adjusted returns by investing in Armenian SMEs. This way, EU’s funds are being managed by a professional asset manager for investments in the share capital of local SMEs to fund capital expenditures and expansion projects.
The Fund held its closing in January 2021 with total commitments of over US$ 60 million and has already made several equity investments in Armenia in various sectors – ranging from the traditional agriculture and food processing to more technology-driven sectors such as renewable energy and digital assets. One such investment was made in Sis Natural CJSC – a leading local producer and exporter of natural juices and food preserves, operating under well-known brands such as “Yan” and “Sis”. Though relatively recent, the investment in Sis Natural may already be viewed as a successful case study of how SMEs can benefit from private equity.
Unlocking the topline potential
There are only two sources of funding to which all private enterprises have recourse – either debt or equity. Naturally, variations and sub-categories of these two sources exist, such as mezzanine instruments and different tranches of seniority, however, ultimately the company must either borrow money to fund its operations or rely on own equity.
In this context, while debt finance is readily available in the Armenian market, very few SMEs are able to secure financing at attractive rates. Generally, the USD-denominated bank debt available to Armenian SMEs has interest rates of between 7% - 9% and a tenor of between one and three years. For local currency denominated debt the respective rates are c. 3% higher. In addition to the relatively high interest rate, the business is required to post significant amounts of collateral – from plant and equipment to personal guarantees by business owners. Issuance of bonds on the capital markets is generally the prerogative of larger corporates, which have a well-established corporate governance structure, audited financials and a more predictable cash flow generation – pre-requisites to listing, which most SMEs do not have in place.
Sis Natural was one of the SMEs facing this predicament – a fast-growing, family-owned business that required funding to meet customer demand, but the interest rates charged by commercial banks alongside with collateral requirements stifled the company’s expansion efforts. With the introduction of institutional private equity in Armenia through EU-Armenia SME Fund, the owners of the business quickly found a solution to the funding challenges they were facing – partner up with an investor, who can bring not only much-needed capital, but also help with the introduction and implementation of corporate governance standards, open up new networks and unlock the full potential of the business.
The investment in Sis Natural, which is widely viewed as the first institutional private equity deal in Armenia, was signed in November 2021, following several months of due diligence and negotiations. As a result of the deal, the Fund acquired a significant minority stake in Sis Natural and the entire investment amount was deployed to fund capital expenditures and working capital requirements. A new warehouse was launched, plant and equipment were enhanced, and the company was able to procure the raw materials needed to boost its sales levels. Thanks to the new capital, the company was not only able to enter new markets, but also expand the selection and volume of products offered to the existing client base, witnessing attractive growth rates within half a year from the investment already. However, while growth and expansion of the business are one of the primary results of an equity investment, there are many more benefits that come with it.
ESG standards paving the way to sustainability
SMEs typically start their lifecycle as a family-run business and the key priority is often revenue generation and product design, oftentimes at the expense of internal functions, such as financial reporting, control environment, planning and analysis. Those companies that survive the start-up phase, transition into growth, usually accompanied by more healthy financial results. However, these enterprises often continue to remain key-person organisations, where the founder carries out not only the job of the CEO, but also such important functions as finance, sales, customer relationship and quality control. The result is significant dependence on one person and an inevitable plateau of the growth trajectory, accompanied by inefficient decision making, either due to the lack of reliable and complete information, or lack of a more comprehensive perspective, which could be achieved through inputs from a diversified base of stakeholders.
In this regard, institutional private equity investments have a long history of enhancing the governance of the company through the introduction of a number of tried and tested tools, complementing the fresh equity capital with experience and knowledge gained from other industries, companies and markets. In the case of Sis Natural, several important changes were introduced from the outset: a board of directors was created, with some members appointed by the Fund, and a clear list of matters and voting thresholds was agreed upon, in order to help the company take informed decisions. The Fund’s investment also acted as a catalyst for the implementation of an enterprise resource planning system, allowing the company to monitor its financials more efficiently, better understand marginality of its products and identify areas requiring more focus from management. In addition, a requirement for external audit was introduced and a clear plan of action was put in place to enhance the finance function with the resources it required to be able to conduct proper financial planning, run variance analysis and monitor financial results on an ongoing basis. All these changes are imperative for an SME to transition from a key-man organization to a corporate player with a robust set of controls and processes to ensure long-term success of operations.
Beside the governance aspect, procedures are also being introduced to proactively monitor the environmental and social impact of the company – ranging from measuring the carbon footprint of the business, introducing elements of green energy, assessing employment statistics and terms to foster diversity and fair treatment of the workforce – all in an effort to ensure that the growth of the business is based on sustainable drivers in the long term.
Benefits of smart capital: the future ahead
There is always a certain amount of resistance by SME owners to open up equity to newcomers, as this implies relinquishing a degree of control over a company they founded and operated for many years. However, once this resistance is overcome, the benefits of having an institutional investor quickly become evident. In the case of Sis Natural, the investment resulted in reduction of leverage and a significantly healthier balance sheet, which helped the company navigate the consequences of the conflict in Ukraine, as shipments to a number of customers were temporarily put on hold while the debt required servicing.
In addition, the company was able to carry out much-needed capital expenditures, leading to growth in revenues. However, while both balance sheet optimization and expansion have created significant value for the shareholders, the benefits of the investment extend far beyond them: true shareholder value is being unlocked through the corporate governance practices that are being implemented. Such practices, once embedded in the company’s processes and procedures, are crucial not only in helping the company to operate more efficiently, but also in preparing the business for an eventual sale or IPO, allowing the shareholders to monetise many years of hard work.
In the words of the founder and CEO of Sis Natural, Armen Hakobyan, “we have started to see real positive change in our business – from the extent to which financials are being analysed and reported to the level of scrutiny over strategic proposals raised during our monthly Board meetings. Having worked with the Amber Capital team over the past six months, we are confident that we made the right decision in welcoming a new equity partner to our company and are much better equipped for the challenges ahead.”
The positive experience of Sis Natural is one that Amber Capital’s investment team are determined to replicate over many equity investments in Armenia. As noted by Anushavan Simonyan, Managing Partner at Amber Capital Armenia, “The Fund has a mandate to identify and invest in attractive private enterprises in Armenia, fostering growth, introducing governance best-practices, and ultimately leading to a more robust economy with a developed corporate landscape and diversified sources of funding. We are very encouraged by our first set of investments and expect to close many more transactions in the near future.”