Վերջին տարիներին կրթությունը զգալի վերափոխումների է ենթարկվում, որտեղ տեխնոլոգիան առանցքային դեր է խաղում ուսուցման նոր ուղիներ և մեթոդներ ձևավորելու գործում: Uteach-ը ձևավորվել է որպես հարթակ, որը հնարավորություն է տալիս անհատներին, ուսումնական կենտրոններին և նոր աշխատակիցների ներգրավմանն աջակցող ընկերություններին րոպեների ընթացքում հեշտությամբ ստեղծել մասնագիտական առցանց ուսուցման կայքեր:
AIST Global ընկերության կողմից 2020 թվականին հիմնադրված Uteach-ը արագ հարմարվեց COVID-19 համաճարակի պատճառով առաջացած դժվարին ժամանակներին: Այն մշակվեց որպես առցանց կրթության ավտոմատացման լուծում՝ հնարավորություն տալով ստեղծել իրենց մասնագիտական կայքերը հեշտությամբ: Կենտրոնանալով էլեկտրոնային ուսուցման ավտոմատացման վրա՝ Uteach-ը դարձել է համընդհանուր լուծում բոլորի համար, ովքեր ցանկանում են առցանց դպրոց հիմնել՝ առանց մեծ ներդրումների կամ տեխնիկական փորձի:
«Uteach-ի առաքելությունն է կարևորել յուրաքանչյուր անհատի փորձը: Uteach-ը առանձնանում է որպես էլեկտրոնային ուսուցման ավտոմատացման հարթակ օգտվողների բազմազան շրջանակի համար: Մի քանի րոպեի ընթացքում օգտվողները կարող են ստեղծել իրենց մասնագիտական վերապատրաստման կայքերը ավտոմատացման գործիքներով և հարմարանքներով, որոնք հատուկ նախագծված են դասավանդման ոլորտի համար: Ի տարբերություն այլ հարթակների՝ Uteach-ը տրամադրում է համընդհանուր լուծում՝ առանց բազմաթիվ գործիքների և հարթակների օգտագործման անհրաժեշտության»,- ասում է Uteach-ի 31-ամյա համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Շուշան Շահբազյանը:
«ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» (ITTD) ծրագրի շնորհիվ Uteach-ը 2022 թվականին ստացել է 27 միլիոն դրամ (մոտ 62,000 եվրո) դրամաշնորհ և այն ներդրել աշխատուժի ընդլայնման համար։
«Այս ռազմավարական որոշումը մեզ թույլ տվեց օգտագործել ռեսուրսները մարքեթինգային և գովազդային արշավների համար՝ ավելացնելով վաճառքը և բարձրացնելով իրազեկվածությունը հարթակի մասին, որը անհատներին հնարավորություն է տալիս դրամայնացնել իրենց ուսուցման հմտությունները առցանց», - ասում է Շուշանը:
Պլատֆորմն առաջարկում է վեբ կայք կառուցող, վիդեո դասընթացներ, կենդանի դասեր, վիկտորինա, հավաստագրեր, բջջային հավելվածներ, առցանց վճարումների դարպասների գործիքներ, ինչպես նաև ինտեգրում այլ գործիքների հետ, թվային և ֆիզիկական արտադրանքի վաճառք, բլոգերի հնարավորություններ, հարմարեցված CRM և շատ ավելին:
Uteach-ի տրամադրած ավտոմատացման գործիքները զգալիորեն նվազեցնում են առցանց ուսուցման հարթակների կառավարման համար պահանջվող ժամանակը և բյուջեն: Ադմինիստրատիվ առաջադրանքների, դասընթացների ստեղծման և ուսանողների կառավարման գործիքներով օգտատերերը կարող են խնայել իրենց ժամանակի և ռեսուրսների մինչև 70%-ը՝ հնարավորություն ձեռքբերելով կենտրոնանալ այն ամենի վրա, ինչն ամենակարևորն է՝ ապահովել բարձրորակ կրթություն:
Օգտագործողի համար հարմար հարթակի և ավտոմատացման գործիքների շնորհիվ Uteach-ը հնարավորություն է տալիս անհատներին և կազմակերպություններին բացահայտել իրենց ներուժը, վերաիմաստավորել կրթությունը և նպաստել երկրի ընդհանուր առաջընթացին:

Education has been undergoing a remarkable transformation in recent years, with technology playing a pivotal role in shaping new paths and methods for learning. Uteach emerged as a platform that enables individuals, training centers, and onboarding companies to easily create professional online teaching websites within minutes.
Founded by the AIST Global company in 2020, Uteach quickly adapted to the challenging times brought on by the COVID-19 pandemic. It was developed as a solution to automate online education, empowering creators, coaches, trainers, and educational institutions to establish their professional websites easily. By focusing on e-learning automation, Uteach has become an all-in-one solution for anyone looking to establish an online school without the need for extensive investments or technical expertise.
“Uteach's mission is to make every individual's experience matter. Uteach stands out as an e-learning automation platform for a diverse range of users. Within minutes, users can create their professional training websites with automation tools and features specifically designed for the teaching industry. Unlike other platforms, Uteach differentiates itself by providing an all-in-one solution with no need to use multiple tools and platforms,” says Shushan Shahbazyan, 31-year-old co-founder and CEO of Uteach.
Thanks to the EU4Business "Innovative Tourism and Technology Development for Armenia" (ITTD) project, Uteach received a grant of 27 million AMD (approximately EUR 62,000) in 2022 and invested it in expanding the workforce.
“This strategic decision allowed us to utilize the resources for marketing and advertising campaigns, increasing sales and raising awareness about the platform that empowers individuals to monetize their teaching skills online,” Shushan states.
The platform offers a website constructor, video courses, live lessons, quiz builders, certificate generation, mobile applications, online payment gateways, integration with other tools, digital and physical product sales, blogging capabilities, a customizable CRM, and much more.
The automation tools provided by Uteach significantly reduce the time and budget required to manage online teaching platforms. With features designed to streamline administrative tasks, course creation, and student management, users can save up to 70% of their time and resources, allowing them to focus on what matters most – delivering high-quality education.
With its user-friendly platform and automation tools, Uteach is empowering individuals and organizations to unlock their potential, redefine education, and contribute to the country's overall progress.
Under the ITTD project, more than 150 ventures have already received support: this has helped sustain or generate a total of 400 jobs and provided training for over 1000 individuals.