Այս շաբաթ մեկնարկեց Հայաստանի Գործարար մասնակցության կազմակերպությունների (ԳՄԿ-ներ) համար EU4Business-ի SMEDA (Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում) ծրագրի կողմից կազմակերպված երեքշաբաթյա ակադեմիայի առաջին փուլը:
Ներկա էին Հայաստանի ԳՄԿ-ները ներկայացնող և իրենց կազմում ՓՄՁ անդամներ ունեցող շուրջ 13 մասնակիցներ՝ ծանոթանալու միջազգային լավագույն փորձին այն ոլորտում, թե ինչպես դառնալ արդյունավետ կազմակերպչական միավոր, որն աջակցում, ուղղորդում և խորհրդատվություն է տրամադրում ՓՄՁ-ներին:
ԳՄԿ ակադեմիան բաղկացած է երեք շաբաթից, որի առաջին երկու շաբաթները նվիրված են ԳՄԿ-ների կարողությունների զարգացմանն ուղղված դասընթացին՝ ներքին և արտաքին հաղորդակցության ռազմավարության, հասարակության հետ կապերի, լոբբինգի և քարոզչական հմտությունների զարգացման, անդամակցության մեծացման և այլ թեմաներով: Դրան հաջորդելու են աշխատավայրում վերապատրաստում, խորհրդատվություն և մեկշաբաթյա ուսումնական այց որևէ ԵՄ երկիր՝ ԳՄԿ-ների բնագավառում եվրամիութենական փորձին ու լավագույն գործելակերպերին ծանոթանալու նպատակով:
SMEDA-ի թիմի ղեկավար Էվա Նահերն իր ողջույնի խոսքում ընդգծեց ԳՄԿ-ների կարևորությունը ՓՄՁ հատվածի զարգացման գործում. «ԳՄԿ-ների դերը ՓՄՁ-ների շահերի ներկայացումն է, նրանց խնդիրների մասին հաղորդումը կառավարությանը, միջազգային գործընկերներին ու ընկերություններին, ինչպես նաև ուղղորդումը, աջակցումը և խորհրդատվություն տրամադրումը իրենց անդամ հանդիսացող ՓՄՁ-ներին: Այդ իսկ պատճառով ստեղծվեց ԳՄԿ ակադեմիան` զարգացնելու ԳՄԿ-ների կարողությունները այդ նպատակներին հասնելու համար»:
Դասընթացները կանցկացնեն երկու միջազգային փորձագետներ, որոնք ԵՄ երկրներում ԳՄԿ-ների կազմակերպչական զարգացման և դրանց հետ գործնական աշխատանքի մեծ փորձ ունեն:

Armenia: first round of BMO Academy launched by SMEDA project
The first round of the three-week Academy for Armenian Business Membership Organisations (BMOs) was launched this week, organised by the EU4Business SMEDA project (Support to SME Development in Armenia)
Around 13 participants representing Armenian BMOs that have SMEs as members were present to learn international best expertise on how to become an efficient organisational unit that supports, guides and advises SMEs.
The BMO Academy is composed of three weeks, with the first two weeks dedicated to training on BMO capacity building in internal and external communication strategy, PR, enhancing lobbying and advocacy skills, increasing membership, etc. followed by on-the-job training and coaching and a week of study tour to an EU country to become familiar with EU BMO experience and best practices.
SMEDA’s team leader Eva Naeher in her welcome speech stressed the importance of BMOs in developing the SME sector: “BMOs’ role is to present SMEs interests, voice their problems to the government, international partners and businesses, as well as guide, support and advise their member SMEs, hence the BMO Academy was created to enhance BMOs’ capacities in achieving these objectives.
The trainings will be run by two international experts with profound expertise in organisation development and practical work with BMOs in EU countries.